هگمتانه بازار شام شد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84293 تاریخ انتشار:  1397-02-23 - 05:45 تعداد بازدید:  72
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با متلاشي شدن بساط دستفروشان
هگمتانه بازار شام شد

نویسنده : مريم مقدم

گردشگری

 اگر مصصم شديد که فراتر از توصيف ،‌ بازار شام را در همدان ببنيد کافی است ، روز جمعه صبح قدم رنجه کنيد و برويد ميدان اکباتان شهر ورودي هگمتانه سه هزار ساله،  البته قرار نیست زحمت خريد بليت و ثبت عکس از يک جاذبه تاريخي را به خود بدهید، چرا که آنجا آنقدر جاذبه هست که بازديد از هگمتانه اصلا در برنامه حضور شما قرار نخواهد گرفت !
از ميدان عين‌القضات در همدان که به سمت ميدان اکباتان راه کج مي‌کنيد با ترافيک عجيبي روبرو مي شويد احساس مي‌کنيد بازديد از هگمتانه بین بازدیدهای گردشگران گل کرده است و عالم و آدم ريخته‌اند اينجا و همدان هم شده است يکي از شهرهاي توريست‌پذير در روزهاي تعطيل ، اما اشتباه مي‌کنید کمي جلوتر که برويد آنقدر تصاوير چشم نواز شما را درگير مي‌کند که راه راست  را هم گم می کنید .
پياده‌رواه‌اي خاک‌آلود اطراف خيابان پر است از بساط دست‌فروشان دوره‌گرد بساطي که در آنها از شير مرغ تا جان آدميزاد پيدا مي‌شود.
شايد باور نکنيد اما از اجاق گاز دست چندم تا سينک‌هاي ظرف‌شويي زنگ زده گرفته تا سشوار از کار افتاده و پلوپز بدون سيم و قابلمه‌هاي بدون دسته و کفش‌هاي لنگه به لنگه و سماور زنگ زده را مي‌توانيد در بساط دستفروشان ميدان اکباتان پيدا کنيد.
 غم‌انگيزترين تصوير وقتي شما را به تعجب وا مي‌دارد که ببينيد به تابلوي ميدان اکباتان يک بند کشيده شده و روي آن چند شلوار و بلوز رنگارنگ براي فروش آويزان است.  دردناک‌تر از همه اينکه پشت همین تابلوي ميدان اکباتان نوشته شده  است (پايتخت تاريخ و تمدن ايران زمين)!!!
اينها توصيف تاريخي‌ترين منطقه گردشگرپذير شهر همدان در يک روز تعطيل و پرمسافر است.
سراغ دستفروشان که مي‌رويد و چرايي پهن کردن بساط‌شان را در آنجا مي‌پرسيد مي‌گويند:  " وقتي خيابان  اکباتان را پياده‌راه کردند ما را به اين سمت سوق دادند جا نداشتيم خريد و فروش کنيم به همين خاطر بساطمان را آورديم اينجا دور تا دور ميدان اتفاقا بازارمان هم بد نيست؟!! کسي هم کاري به کار ما ندارد چون خود شهرداري بايد براي بساط پهن کردن ما جا و مکان مشخص کند و چون تا حالا نتوانسته است ما را به حال خود رها کرده است" .
در اين ميان حيرت گردشگران از روبرو شدن با چنين تصاويري دردناک‌تر است همه متعجب از اين اوضاع از يکديگر مي‌پرسند اينجا بازار شام است یا  شهر تاريخي هگمتانه چقدر نازيبا است و چقدر هرج و مرج چرا ورودي يک محوطه تاريخي اين حال و روز را دارد چرا و چرا و چرا؟
چراهايي که جواب هر کدام آنها فقط همشهريان مورد سوال را در پاسخ دادن شرمنده‌تر مي‌کند و بس.
ايجاد پياده راه‌هاي بوعلي و اکباتان ساختار متمايز شهري را در حوزه گردشگري قرار بود رقم بزند که تا حدود زد اما چرا متوليان امور و مسئولان شهري فکري به حال عواقب متلاشي کردن بساط دستفروشاني که از سرو کوه شهر بالا مي‌روند نکردند.
شهر يک پارچه پر از دستفروش شده است هر گوشه و کنار خيابان و  اطراف اين پياده راه‌ها را که مي‌بينيد دستفروشان مانند زایده های  نازيباي شهر بيرون زده‌اند نه مي‌شود نديده‌اشان گرفت و سرزنشان کرد و نه مي شود با گل و بلبل کردن از آنها تعريف و تمجيد کرد نه آنها مقصرند و نه ...
 پس چه کسي مقصر است؟  شهرداري؟! ميراث فرهنگي؟! 
شهرداري که از عهده جانمايي براي دستفروشان برنمي‌آيد يا ميراث فرهنگي که براي اين آشفتگي در چند قدمي تاريخي ترین محوطه باستاني شهر سهم‌خواهي نمي‌کند؟
در يک کلام فقط مي‌توان گفت گردشگري همدان را حداقل در سال 2018 که قرار است آبروي گردشگري ايران باشد دريابند.
همدان در سال 2018، قرار است  مقصد گردشگران جهان باشد  دو رویداد مهم ، همدان پایتخت گردشگری آسیا و میزبانی از اجلاس جهانی جهانگردی  در سال 2018 به میزبان همدان  قرار است برگزار شود  تا از این طریق همدان خود را به عنوان مقصد گردشگری دنیا معرفی کند.
سال 2018 همدان میزبان فاز اول اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی خواهد بود و در همین سال اجلاس دوره‌ای سازمان جهانی گردشگری UNWTO قرار است در همدان برگزار شود به طوریکه این دو رویداد به عنوان فرصتی برای تبلیغ ظرفیت‌های گردشگری استان فراهم شده و لازم است ارگان‌های دولتی و خصوصی اهمیت و ارزش آن را دریابند و در جهت تبلیغ و معرفی جاذبه‌های گردشگری استان همدان به جهان تلاش کنند.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com