تصویر نسخه نایاب "قاسم الاخبار" در همدان رونمایی می‌شود همدان پیام
 
 
شنبه - 30 شهريور 1398 - شماره 3574
 
امروز : يكشنبه ، 31 شهريور 1398

Today : Sun, September 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94619 تاریخ انتشار:  1398-03-19 - 09:21 تعداد بازدید:  63
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برای نخستین بار به مناسبت نهم ژوئن، روز جهاني آرشيو
تصویر نسخه نایاب "قاسم الاخبار" در همدان رونمایی می‌شود

گردشگری

در نشست عمومي سالانه شوراي جهاني آرشيو در سال 2008 اعضاي شورا با دادن راي تصميم گرفتند تا 9 ژوئن به عنوان روز جهاني آرشيو نام گذاري شود.
 روز جهاني آرشيو به آرشيوداران سراسر جهان اين فرصت را مي‌دهد كه در كشورشان به توسعه آگاهي عموم درباره اسناد و مدارك آرشيوي بپردازند. اهميت آرشيو را براي تصميم گيرندگان كليدي كشورشان در زمينه ابزاري قدرتمند كه پيش نياز دولتمندي خوب وشفاف واداره امور مملكتي است، روشن كنند.
از سويي اهميت نگهداري اسناد آرشيوي كه در واقع حفظ ميراث و حافظه ملي جوامع را تاكيد كنند و همچنين به تشويق مردم براي استفاده از مواد آرشيوي و مراجعه به آرشيوها و آشنا سازي كساني كه تاكنون هرگز به چنين مكاني نيامده اند، بپردازند.
برگزاري روز جهاني آرشيو، به طور هم زمان در كشورها علاوه بر افزايش سطح آگاهي مردم باعث ايجاد حس يكپارچگي ميان كشورهاي عضو شوراي جهاني آرشيو مي‌شود.
سال 1948 در چنين روزي شوراي جهاني آرشيو توسط يونسكو در پاريس بنيان گذاري شد و اكنون در 60 امين سالگرد آن، براي اولين بار به عنوان روز جهاني آرشيو در سال 2008 نام گرفت.
حالا در سال 1397 به مناسبت 9 ژوئن ، روز جهانی آرشیو، برای نخستین بار تصویر نسخه نایاب "قاسم الاخبار"، نخستین نشریه فکاهی کاملا فارسی ایران نخستین نشریه فکاهی کاملا فارسی ایران، نخستین نشریه فکاهی کاملا فارسی ایران  در همدان رونمایی می شود از نخستین نشریات فارسی زبان دارای بخش طنز و فکاهی می توان به «شاهسون» چاپ استامبول در سال 1306ق به مديريت حاجي عبدالرحيم طالبوف؛ «طلوع» چاپ بوشهر در سال 1318ق به مديريت عبدالحميدخان متين‌السلطنه و «ادب» چاپ مشهد در سال 1318ق و تهران 1321ق به مديريت اديب‌الممالك اشاره کرد.
طنز به عنوان عنصري نوين، بعدها در مطبوعات جاي بیشتری پیدا کرد و از پیشگامان طنز پردازی مطبوعاتی می توان روزنامه «ملانصرالدین» از 1324 لغایت1340ق با قطع cm24×32، در 8 صفحه به زبان ترکی‌ ـ فارسی چاپ تفلیس را نام برد. در این نشریه، صورت اولیه طنز نوشتاری در کنار کاریکاتور، با پرداختن به دغدغه ها و موضوعات اجتماعی ایران ارائه میشد. این مطالب با نوشته‌هایی از جلیل محمدقلی‌زاده،  شعرهای علی‌اکبر صابر، در کنار کاریکاتورهای دو نقاش آلمانی منتشر می‌شده اند. این روزنامه نه تنها به مطالب و مسائل سیاسی منطقه‌ای محدود نبود، بلکه جریانات مهم دنیا در اوایل قرن 20 را نقد می‌کرده است.
ملانصرالدین الگو و سرمشقی برای نشریات بعدی مانند: بهلول (باکو 1907م)، آذربایجان (باکو 1907م) به مدیریت علی‌یف، کشکول (تهران 1325ق/ 1907م)؛ صوراسرافیل (1325ق / 1907م و نیز 1327ق / 1909م)، نسیم شمال ( در رشت 1325ق / 1907م، و نیز تهران 1333ق / 1915م) و حشرات‌الارض (تبریز 1326ق / 1908م) شد.
هفته‌نامه بهلول یک سال پس از ملانصرالدین ـ به مدیر مسئولی «علی‌یف» ـ در باکو منتشر شد. این نشریه مدافع «ارگان حزب دموکرات» در ایران بود. طنزی تندی داشت به همین سبب فقط 9 شماره از آن منتشر شد. روزنامه «آذربایجان» نیز از الگوی ملانصرالدین پیروی می‌کرد و شخصیتی تمثیلی چون «حاجی‌بابا» را به تقلید از «ملا عمو» بازسازی کرد. البته باید آن را نخستین روزنامه طنز و فکاهی ایرانی دانست که به زبان ترکی ـ فارسی به انتقاد از اوضاع و مسائل اجتماعی ـ سیاسی می‌پرداخت. مدیر مسئول آذربایجان علی‌قلی‌خان صفراوف کاریکاتوریست بود، بنابراین این روزنامه از دو جنبه (طنز و کاریکاتور) حائز اهمیت بود.
در ادامه، روزنامه «قاسم‌الاخبار بلدیه» پیش قراول مجموعه نشریات با عنوان بلدیه، با محتوای کاملا فکاهی و همراه با طنز نوشتاری و کاریکاتور در فروردین سال 1286 هجری شمسی (صفر 1325ق) با مدیریت میرزا ابوالقاسم‌خان همدانی ملقب به ذوالریاستین منتشر  شد.
نخستین شماره این نشریه در ۹ صفر ۱۳۲۵مصادف با 3 فروردین 1286 به همت میرزا ابوالقاسم همدانی منتشر شد. ادارة مرکزی آن در سرای حاجی سقاباشی قرار داشت و در چاپخانة شرقی چاپ میشد. قاسم الاخبار در یک ورق به خط تعلیق درشت و زمخت با چاپ سنگی در ابعاد ۷۳۴* ۱۲۱۲ اینچ چاپ میشد. وجه اشتراک سالانة آن در تهران هشت قران، داخله دوازده قران، و تک شماره صد دینار بود. شماره سوم آن به تاریخ دهم ربیع الاول 1325 در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران-مدیریت غرب کشور(همدان) و شماره های دیگری از آن در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران موجود است. آنچه ما را بر آن می دارد تا بر خلاف نظر دیگر محققان و برای نخستین بار، قاسم الاخبار را، نخستین نشریه فکاهی ایران معرفی کنیم، ماهیت کاملا فکاهی، استفاده از کاریکاتور و بر خلاف نشریات فکاهی قدیمی تر که از دو زبان فارسی و ترکی استفاده می کردند، استفاده کامل از زبان فارسی است . تصویر این نشریه به مناسبت روز جهانی آرشیو از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران-مدیریت غرب کشور رونمایی می شود. این نسخه توسط آقای یوسف رجبی از فعالان اسناد و فعالان فرهنگی استان به این سازمان اهداء شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com