تالاب «آق گل» آماده گردشگری همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 تير 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 1 مرداد 1398

Today : Tue, July 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92119 تاریخ انتشار:  1398-01-25 - 08:23 تعداد بازدید:  53
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تالاب «آق گل» آماده گردشگری

گردشگری


 تالاب فصلی «آق گل» یکی از بزرگترین و زیباترین تالاب های استان همدان است که در جریان بارش های اخیر پرآب شده و بستری مهیا برای گردشگری منطقه به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، تالاب «آق گل» که بهاری به یادماندنی را امسال تجربه کرده و به طور کامل سیراب شده است، به طور قطع با شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی موجود می تواند قطب مهمی برای گردشگری استان همدان باشد و بویژه در فصل بهار پای گردشگران زیادی را به این منطقه باز کند.
تالاب فصلی «آق گل» که با بارش ها و نزولات آسمانی پرآب شده است، حالا مأمن بسیاری از پرندگان زیبا و مهاجری همچون حواصیل، اردک، فلامینگو، تنجه، قو، غاز خاکستری، پلیکان، پرستوی دریایی و چوپا است که برای هر بیننده ای قابل توجه است و نباید از دریچه دوربین عکاسان دور بماند.
تالاب «آق گل» امروز کانون توجه مردم، مسئولان و دوستداران محیطی زیست و طبیعت شده است و آبگیری آن به اندازه ای مردم بویژه ملایری ها و بومیان منطقه را خوشحال کرد که با وجود گل و لای فراوان هر روز شاهد میهمانان زیادی است و اسلامشهر آق گل به خود می بالد که چنین تالابی را در دامن طبیعت خود دارد.
به دلیل خشکسالی های اخیر بارها تالاب «آق گل» در معرض خشکی و کم آبی قرار گرفت و چون این تالاب در مرز بین 2 استان همدان و مرکزی قرار دارد و از رود«قره چای» واقع در یکی از روستاهای استان مرکزی به نام «قاسم آباد» تغذیه می کند، بر سر گرفتن 2 میلیون مترمکعب حقآبه تالاب آق گل همچنان بحث های زیادی بین 2 استان وجود دارد و قطع کردن این حقآبه زندگی تالاب را به خطر انداخته است.
در این میان نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی از پای ننشستند و در کنار دیگر مدیران مربوطه برای گرفتن حقآبه تالاب آق گل همچنان تلاش می کنند و امروز نیز بهاری شدن و آغاز زندگی دوباره تالاب را در میان گل و لای فراوان ناشی از بارندگی ها و سیلاب های اخیر مشاهده کردند و از وجود چنین نعمت بزرگی در منطقه ملایر بر خود بالیدند.
توسعه گردشگری و تبدیل این منطقه به قطب گردشگری استان از موضوع های مورد تاکید نمایندگان ملایر در این بازدید بود که به عنوان یکی از اولویت های مهم در سال جاری باید مورد توجه مدیران قرار گیرد.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی روز شنبه در این باره به ایرنا گفت: تالاب آق گل یکی از ظرفیت های خوب و مستعد استان همدان است که می تواند به قطب گردشگری تبدیل شود.
محمد کاظمی بیان کرد: با توجه به سیراب شدن و آبگیری تالاب 800 هکتاری آق گل، تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا مردم بتوانند به راحتی از این تالاب بازدید کنند.
وی خواستار رفع مشکلات راه دسترسی به تالاب آق گل شد و تاکید کرد: نیاز است دستگاه های اجرایی همچون راه و شهرسازی و اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای نسبت به حل مشکل دسترسی به تالاب اقدام کنند.
نائب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم همچنین بر لزوم پیگیری موارد مربوط به وصول حقآبه تالاب توسط محیط زیست و منابع امور آب استان و شهرستان تاکید کرد.
کاظمی ادامه داد: موضوع حقآبه تالاب آق گل به استاندار همدان نیز اعلام شده است و در نخستین فرصت جلسه ای با حضور وزیر نیرو، استانداران 2 استان مرکزی و همدان، نمایندگان مجلس و دستگاه های اجرایی حفاظت محیط زیست و منابع امور آب تشکیل می شود.
وی همچنین خواستار تهیه مستندات و مدارک لازم در مورد حقآبه 2 میلیون مترمکعبی این تالاب توسط محیط زیست شد و افزود: مساله تامین حقآبه تالاب آق گل باید هر چه سریعتر بین 2 استان حل و فصل شود.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حالا که تالاب آق گل احیا شده و پرندگان زیادی به این تالاب مهاجرت کرده اند، با کمک دستگاه های اجرایی و مجموعه مدیریتی اسلامشهر آق گل، باید امکان بازدید مردم از تالاب مهیا شود.
کاظمی با بیان اینکه تبدیل این منطقه به قطب گردشگری عواید بسیاری برای 2 استان همدان مرکزی به همراه دارد گفت: تالاب آق گل یکی از معدود تالاب هایی است که توانست اعتبار ملی بگیرد.
دیگر نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز تالاب «آق گل» را ظرفیتی مهیا برای سرمایه گذاری دانست و افزود: سرمایه گذاران می توانند از بستر و حاشیه این تالاب برای سرمایه گذاری و جذب گردشگر استفاده کنند.
حجت الاسلام احد آزادیخواه بیان کرد: تالاب آق گل یکی از بهترین و آسانترین نمونه های تجارت و ارزآوری در حوزه گردشگری است و آماده حضور سرمایه گذاران است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com