جذب گردشگر در اجاق جشنواره سوخت همدان پیام
 
 
يكشنبه - 31 تير 1397 - شماره 3245
 
امروز : دوشنبه ، 1 مرداد 1397

Today : Sun, July 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  81013 تاریخ انتشار:  1396-05-21 - 05:46 تعداد بازدید:  156
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

غذا،با طعم سکوت
جذب گردشگر در اجاق جشنواره سوخت

گردشگری

سفر برای غذا به یکی از انگیزه‌های گردشگری در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده است. برای گردشگری با هدف غذا اصطلاحات متفاوتی رایج شده است، مانند Cooking and food tourism، gourmet tourism، culinary tourism و gastronomy tourism، که برای تمام این اصطلاحات می‌توان یک تعریف عنوان کرد: افرادی که برای چشیدن طعم غذاهای مختلف به مقاصد مختلف سفر می‌کنند. البته در کنار غذاها، نوشیدنی‌ها نیز در راستای گردشگری خوراک و غذا مطرح می‌شوند. عموما گردشگران را از لحاظ طبع غذایی می‌توان در میان دو طیف قرار داد؛ آنهایی که ترجیح می‌دهند در سفر نیز غذاهایی مشابه با آنچه در خانه می‌خورند، صرف کنند و آنهایی که ترجیح می‌دهند در هر مقصد غذای مخصوص به همان مکان را امتحان کنند.
برگزاری جشنواره‌ها و فستیوال‌های غذایی در محیط‌های مختلف روستایی و شهری، برگزاری تورهای غذا برای آموزش پخت غذاهای محلی از جمله راهبردهای توسعه گردشگری غذا هستند که در برنامه‌ریــزی متولیــان می‌تواند هم به‌عنوان هدف اصلی سفر، برای آنهایی که با روحیه کنجکاوی خود سعی در شناخت غذایی یک منطقه دارند و هم به‌عنوان یک برنامه مکمل در تمامی تورهای گردشگری با هر هدفی گنجانده شود.
راه‌اندازی رستوران‌هایی که تنها به ارائه غذاهای محلی یک استان مبادرت کند یا افزودن غذاهای محلی در منوهای رستوران‌ها نیز به‌عنوان یک راهبرد مطرح است. همچنین شرکت در فستیوال‌های جهانی، معتبر و شناخته شده مرتبط با صنعت گردشگری خوراک نظیر Westport Food Festival, Real Food Festival, Hampshire Food Festival می‌تواند کمک شایانی به معرفی غذاهای ایرانی در بازارهای بین‌المللی کند.
برگزاری جشنواره های غذایی در کشور به صورت منطقه ای نیز با اهدافی این چنینی در دست اجرا است که حالا همدان به عنوان میزبان دومین دوره آن سه روز را برای برپایی این جشنواره و عرضه و معرفی غذاهای بومی، محلی غرب کشور در نظر گرفته بود.
 جشنواره غذایی که در سکوت میهمان همدان شد
دومین جشنواره غذاهای بومی و محلی غرب کشور در حالی از 18 مرداد تا همین روز گذشته در همدان برگزار شد که تعداد مخاطبانی که از برگزاری آن آگاه بودند در مقایسه با برنامه مشابه همین فستیوال در سال گذشته و به میزبانی کرمانشاه برپا شده بود به حداقل ها نزدیک بود.
اگرچه در برگزاری این گردهمایی خوشمزه فعالان گردشگری استان پاشنه کشیده به میدان آمده و تعداد محدودی از رسانه ها در قالب کمیته اطلاع رسانی با این رویداد همکاری داشتند اما نبود تمرکز بر شیوه اطلاع رسانی و تبلیغات منسجم سبب شد تا این جشنواره تاثیر گذار در برند گردشگری همدان نتواند آنچنان که باید جامعه هدف خود را تحت تاثیر بگذارد البته این مساله که در پاسخ به این نقد گفته شد افراد زیادی از شهرستان های غرب کشور و تهران در این بازه زمانی میهمان استان بوده و جشنواره با استقبال مواجه شده دور از ذهن نیست اما باید عنوان کرد که بیشتر این افراد یا شرکت کنندگان در این رویداد و یا مقامات مسئولی بودند که به نوعی در برگزاری این دوره از جشنواره نقش داشته و اقتضاء مسئولیت و شغل آنها حضور در این رویداد مهم گردشگری غرب کشور بوده است که می توانست با برنامه ریزی های منسجم تری غذاهای منطقه غرب کشور را به یکی از پر مخاطب ترین مولفه ها در سفر به غرب ایران زمین به خصوص همدان تبدیل کند.
این اتفاقات در حالی است که مدیر کنونی میراث فرهنگی استان از بدو ورود به این سازمان و در بیشتر مصاحبه های خود نداشتن اعتقاد خود به برگزاری جشنواره ها و تاثیرات آن بر رشد گردشگری را بارها به صورت مستقیم و غیر مستقیم اعلام کرده است که نمونه عینی و مصداقی آن به دی ماه سال گذشته علی مالمیر در گفت و گو با ایسنا و در پاسخ به چرایی برگزار نشدن جشنواره زمستانی باز می گردد.
مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان در گفت‌وگو با ایسنا در این زمینه گفته است، نباید گردشگری را متناسب با برگزاری جشنواره بدانیم. علی مالمیر با بیان اینکه روش‌های مختلفی برای تبلیغات وجود دارد، افزود: روش‌های مختلف تبلیغی مانند برگزاری رویدادها، تولید محتوای تبلیغی در فضای مجازی، استفاده از ظرفیت صداوسیما و رسانه‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی وجود دارد که برنامه‌های مختلف در قالب تبلیغات می‌توان طراحی کرد و یکی از این روش‌ها برگزاری رویدادهاست و برگزاری جشنواره‌ها در این چارچوب تعریف می‌شود.وی ادامه داد: اداره‌کل میراث فرهنگی به لحاظ اداری و به علت نبود اعتبارات سازمانی، نمی‌تواند متولی برگزاری جشنواره‌ها باشد و صحیح نیست از اعتبارات دولتی برای برگزاری جشنواره‌ها استفاده شده و بدهی‌هایی ایجاد شود که توان پرداخت آن را نداشته باشیم.
بر این اساس می توان ادعا کرد نبود باور قلبی به برگزاری فستیوال ها و جشنواره های مختلف در حوزه گردشگری در بدنه مدیریت کنونی این سازمان تشدید کننده این عامل بوده که برپایی این دست رویدادها در استان همدان در انزوا و سکوت تبلیغاتی برگزار شود و شاید حتی بتوان گفت که بیشتر به یک رفع تکلیف شباهت دارد تا یک باور قلبی که بتواند تاثیرگذار عمل کند.
 انتخاب نادرست" باغ نظری" برای برپایی جشنواره
اولین ها در مورد جشنواره غذاهای بومی محلی غرب کشور به میزبانی همدان به تاریخ 25/4/96 و کارگروه گردشگری استان باز می گردد چیزی حدود یک ماه پیش! درست در همین جلسه بود که تعدادی از فعالان گردشگری حاضر در جمع نقدی را مبنی بر مکان برگزاری جشنواره اعلام کردند و خواستار شده بودند که این مراسم و برپایی آن در باغ نظری که یکی از بناهای تاریخی همدان محسوب می شود مغایر با قانون برگزاری جشنواره در اماکن تاریخی است با این حال اما نه تنها به این نقد توجه ای نشد بلکه تیم مدیریتی میراث فرهنگی استان پاشنه آشیل کشیده برای برگزاری صد در صدی این فستیوال در باغ نظری همدان با تمام انتقادات با پاسخ هایی بر محور توجیه برخورد کردند.

خط پایان جشنواره
دیروزدومین جشنواره غذاهای بومی و محلی غرب کشور در همدان به کار خود پایان داد اما باید گفت استان همدان با توجه به سبقه و داشته های طبیعی و تاریخی خود همواره در میدان گردشگری و توسعه آن حرف های زیادی برای گفتن داشته و به طور قطع خواهد داشت این جشنواره اولین رویداد منطقه ای در حوزه گردشگری به میزبانی استان نبوده و نخواهد بود اما شایسته است برگزار کنندگان این دست فستیوال ها در استانی که محوریت توسعه خود را گردشگری می داند با دغدغه مندی بیشتری وارد عمل شود اگرچه این جشنواره در سه بخش مسابقه بهترین غذا، بهترین محل عرضه و بهترین آشپز برگزار می‌شود و سه نمونه پیش‌غذا، سه نمونه دسر و سه  نوع نوشیدنی توسط داوران انتخاب گردید اما حجم حضور مردم در این رویداد خوشمزه همدان چندان جالب توجه نبود و نقد اصلی به تبلیغات پیش از برگزاری و چگونگی کمک گرفتن از اهرم رسانه ها توسط مسئولان استان بازمی گردد این در حالی رقم خورد که سال گذشته کرمانشاه به بهترین شکل ممکن این جشنواره را اطلاع رسانی کرده و توانست حق گردشگری غذا در منطقه را ادا نماید و سهم ویژه ای را از جذب گردشگری خوراک در کشور به خود اختصاص دهد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com