بهشت بدون متولی در تصرف زباله‌ها همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 16 بهمن 1401

Today : Sun, February 5, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  117580 تاریخ انتشار:  1400-02-22 - 07:49 تعداد بازدید:  510
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بهشت بدون متولی در تصرف زباله‌ها

گردشگری

 نهاوند- معصومه کمالوند-خبرنگارهمدان پیام: نداشتن بهره بردار برای سراب فارسبان زنگ خطر جدی برای گردشگری این منطقه است که باید پیش از آنکه بیش از این دلخوش کرد به وعده های سر خرمنی که زمان برداشت آن معلوم نیست در کدام دور دست برسد یا خیر، مورد توجه متولیان حوزه گردشگری و البته مسولین شهرستان نهاوند قرار بگیرد.
حال زیر ساخت ها خوب است. در ۲سال اخیر برای گردشگری سراب فارسبان در بخش زیر ساخت ها بیش از ۲میلیارد تومان هزینه شده است.
از راه دسترسی و آسفالت آن گرفته تا روشنایی و ایجاد برج نوری، سکو و نشیمن گاهها و ....که در نتیجه استقبال از این سراب را بیش از پیش توسعه داد و بعنوان سومین سراب شهرستان توانسته است بخش عمده ای از توقع های میهمان در حوزه گردشگری را پاسخگو باشد.

 ۲سال حال گردشگری سراب فارسبان دگرگون شد
 اگرچه کرونا اجازه نداد که مسافران و گردشگران آنچنان که در اجرا و ایجاد زیر ساخت ها توقع می رفت ،استفاده لازم را ببرند اما شرایط کرونایی مانع رسیدگی به حوزه گردشگری این سراب نشد.
از طرفی راه اندازی سفره خانه سنتی در همجواری سراب هم به نوعی تقویت امکانات برای ماندگاری گردشگر در این منطقه محسوب می شود که با اسقبال خوب گردشگران مواجه شد.
همه این اقدامات و زیر ساخت ها و هزینه ها حالا یک سالی است که بصورت جدی به دنبال یک بهره بردار سرگردان است و امان از وعده هایی که نفس گردشگری را هم در این منطقه گرفته است.

 وعده های بی نتیجه جلسات بدون خروجی
سال گذشته(۹۹) جلسات متعدد در سراب با حضور فرماندار و بخشدار خزل انجام شد تا بلکه بشود بهره برداری برای سراب تعریف و تعیین کرد و پیش از آنکه به تماشای به سرقت رفتن امکانات و تخریب آن ها باشیم، صیانت و نگهداری از این تجهیزات را تعیین تکلیف کنند!
به یک سالگی این جلسات نزدیک می شویم علی رغم همه وعده ها و شعارهایی که بوی حمایت و توجه می داد، تعهد قابل اجرایی در بحث تعیین بهره بردار دیده نمی شود و همچنان این سراب فارسبان است که از خطر آسیب های قابل پیش بینی گردشگران را نگران کرده است.

 اصلاح ساماندهی سراب
رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان با اشاره به بازدید هفته پیش مدیر کل گردشگری از این سراب  و تاکید بر تعیین تکلیف وضعیت بهره بردار برای سراب فارسبان ،میگوید: وقتی این شرایط و امکانات را ایجاد کرده ایم انتظار داریم وضعیت بهره بردار آن هم تعیین تکلیف شود و اگر همین منوال رها شود همه هزینه هایی که در شرایط مالی فعلی انجام شده است هدر خواهد رفت.
محسن جانجان با اعلام اینکه در حال حاضر پروژه اصلاح ساماندهی سراب با بیش از ۳۰۰میلیون تومان اعتبار در حال اجرا است،تصریح کرد: اگر منابع طلیعی یا فرمانداری موضوع را به میراث واگذار کند در کمترین زمان بهره بردار برای این سراب تعیین خواهیم کرد.

 زباله‌دان‌هایی که ۲ماه تخلیه نشده است
نداشتن بهره بردار و ضرورت تعیین آن برای سراب فارسبان تنها مربوط به نگهداری از تجهیزات و امکانات آن نمی شود، بلکه گاهی محیط زیست ان هم با آسیب های جدی در بحث بهداشت مواجه می شود.
نمونه آن حجم انباشته شدن زباله های گردشگران در محیط این سراب است که فضای تعفن آوری را ایجاد می کند.
هفته گذشته دربازدید کارشناسان از پسماند های محل سراب فارسبان با پسماندهایی مواجه شده بود که از ز سیزده بدر روز طبیعت و پیش از آن  حداقل بیش از یک ماه و نیم باکس ها تخلیه نشده بود.

 صدور اخطاریه برای بهداشت سراب
گزارش محیط زیست شهرستان که منجر به صدور اخطار برای دهیار هم شد از شرایط نامناسب  پسماندها در  باکس های زباله و حاشیه آنها که اوضاع غیر قابل توجیهی از جنبه بهداشتی و زیست محیطی ایجاد کرده است،خبر می دهد.
++مغفول ماندن زیرساخت ها در اشتغال سراب
نداشتن متولی با همان بهره بردار برای موقعیت بکری همچون سراب فارسبان که می تواند در صورت متعهد بودن مسئولین آن حوزه، علاوه بر جذب توریسم و تقویت صنعت گردشگری به تقویت حوزه اشتغال این شهرستان از این طریف بیانجامد که متاسفانه وعده و شعارها و عکس های یادگاری رمق از جان گردشگری در این سراب را هم گرفته است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com