ساماندهی معابر منظر تاریخی هگمتانه سرعت گیرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Tue, March 5, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132506 تاریخ انتشار:  1402-03-20 - 10:03 تعداد بازدید:  420
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاندار در ستاد ثبت جهانی:
ساماندهی معابر منظر تاریخی هگمتانه سرعت گیرد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


ضرورت اقناع سازی افکار عمومی در راستای ثبت جهانی هگمتانه

 استاندارهمدان درچهارمین جلسه ستاد استانی ثبت جهانی هگمتانه که در سالن شهدای استانداری همدان تشکیل شد با تأکید بر لزوم تسریع درروند ساماندهی معابر مسیر منظر تاریخی هگمتانه، و رفع موانع پرونده ثبت جهانی  دستورات لازم را در راستای هماهنگی هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی متولی برگزاری این رویداد مهم جهانی صادر کرد.

قاسمی فرزاد در چهارمین جلسه هیأت راهبردی «ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» که 18 خرداد ماه که با حضور مدیران دستگاه های دولتی و مدیران شهری و رسانه ها تشکیل شد ، وظایف دستگاه‌های مربوطه مانند میراث‌فرهنگی، شهرداری و دستگاه‌های خدمات‌رسان مشخص که در ماه های اخیر به آنها ابلاغ شده بود را مرور و تاکید کرد هفته ای یک بار جلسه هماهنگی بین دستگاه ها برای پیگیری موضوعات ثبت جهانی تشکیل شود.

وی عنوان کرد  : در حال حاضر اصلاح سیمای بصری مسیر پرونده همدان جهانی ، حذف سواره از خیابانهای اطراف هگمتانه  و حذف برخی معابرمزاحم شهری در اولویت برنامه های دستگاه ها در راستای آمادگی همدان برای میزبانی از ارزیابان یونسکو باشد.

استاندار همدان  با اشاره به اینکه وظایف شهرداری همدان و دستگاه‌های خدمات‌رسان مانند برق، مخابرات و گاز برای رفع موانع پرونده ثبت جهانی هگمتانه مشخص و به آنها ابلاغ شده است، گفت: این دستگاه‌ها موظف هستند در کوتاهترین زمان ممکن موانع باقی مانده را رفع کنند.
علیرضا قاسمی فرزاد اظهار داشت: اقدامات و تکالیف دستگاه ها و شهرداری از قبیل ساماندهی سردر مغازه ها، مرمت کاروانسراها، تملک اراضی، حذف آسفالت از عرصه هگمتانه، ساماندهی خیابان ها و کوچه های مسیر و برداشتن آسفالت و کف سازی و آماده سازی آن تعیین تکلیف شد.

وی، یکی از محورهای اصلی توسعه استان همدان را سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دانست و اظهار داشت: بر همین اساس و با ثبت جهانی هگمتانه شاهد تحولات عظیم در رونق این صنعت و توسعه اقتصادی و اشتغالزایی در سطح استان خواهیم بود.
قاسمی فرزاد گفت: فضاهای پیرامونی، معابر، مغازه ها و منظر هگمتانه باید منطبق با ضوابط یونسکو و استاندارهای جهانی گردشگری و نیز از نظم و انضباط خاصی برخوردار باشد که با پیگیری های مجدانه انجام می شود.

وی ادامه داد: ایجاد فضای مثبت رسانه ای با بهره گیری از ظرفیت رسانه های جمعی و فضای مجازی در پیشبرد امور و برنامه ها ضرورت دارد. مدیریت فضای مثبت اطلاع رسانی در زمینه حساسیت این موضوع به جامعه محلی و فضای رسانه ای سهم قابل توجهی در به ثمر رسیدن پیگیری پرونده «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» دارد.

قاسمی فرزاد تاکید کرد: جلسات شورای راهبردی در راستای رفع موانع ثبت جهانی هگمتانه به صورت هفتگی برگزار شود و اقدامات طبق زمان‌بندی ها مورد بررسی و گزارش کار دستگاه ها و شهرداری مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی یادآور شد: فرایند ثبت جهانی از سال گذشته با حمایت‌های وزیر میراث فرهنگی و معاونان اجرایی و نیز در سطح استان مدیرکل میراث فرهنگی در حال پیگیری است و مجدانه جلسات هماهنگی برگزار می شود.

استاندار همدان گفت: مقرر شد اقناع سازی صاحبان مشاغل در محدوده منظر تاریخی هگمتانه توسط اکیپی متشکل از شهرداری، اتاق اصناف، تشکل های مردمی، فرماندار و معاون عمرانی استانداری، و نمایندگان میراث فرهنگی صورت گیرد.

قاسمی فرزاد ادامه داد: تهیه برنامه ها، موشن گرافی، فیلم و انیمیشن در راستای آگاهی بخشی به عموم مردم در سطح ملی و فرامنطقه ای در دستور کار صدا و سیما مرکز همدان قرار گیرد.

وی یادآور شد: گردشگران، مقاصد خود را از سایت جهانی یونسکو انتخاب می‌کنند و ثبت جهانی هگمتانه موجب می شود که همدان به مقصد توریست‌های خارجی تبدیل شود و حتی مکان‌های مذهبی نیز مورد بازدید آنها قرار می گیرد.

استاندار همدان ثبت جهانی هگمتانه بهره مندی از پشتوانه های مالی جامعه جهانی را به دنبال دارد افزود: حضور گردشگر موجب رونق اقتصادی شهر و استان می‌شود و موجب رونق بازدید از دیگر جاذبه های تاریخی و گردشگری مانند غار علیصدر می شود.
قاسمی فرزاد تاکید کرد: زیرساخت های اجرای فیبر نوری در عرصه هگمتانه توسط متخصصان مخابرات فراهم و تعبیه شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری اقدامات خوبی در این راستا انجام داده است گفت: جداره سازی پیاده راه بوعلی از میدان امام خمینی(ره) تا کوچه ذوالریاستین به همراه تعمیر و بازسازی ساختمان ها و پنجره های قدیمی انجام شده و جداره سازی میدان امام خمینی(ره) و پیاده راه اکباتان نیز در حال انجام است.

استاندار همدان گفت: ۱۲ گنبد در میدان مرکزی همدان به نام امامان معصوم(ع) متحدالشکل شود و ساماندهی تاسیسات در جداره های مختلف با همکاری شهرداری انجام شود. هر موردی که از نظر بصری آسیب زا باشد باید جمع آوری شود، عرصه هگمتانه نمای زیبا و آراسته داشته باشد و اقناع سازی کسبه در جمع آوری زواید و ساماندهی تابلوها با همکاری اصناف صورت گیرد.

 موانع پرونده در حال رفع شدن است

مدیرکل میراث فرهنگی ؛ گردشگری و صنایع دستی همدان نیز در این نشست درباره اجرای مصوبات جلسات راهبردی قبل گفت : در شرح مصوبات میراث فرهنگی آمده بود این دستگاه نسبت به تخریب غرفه‌های صنایع‌دستی نامتجانس در محوطه ورودی هگمتانه اقدام کند که این مهم توسط میراث فرهنگی به انجام رسید .

محسن معصوم علیزاده به مصوباتی صورتجلسه سومین جلسه هیأت راهبردی ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان که در تاریخ ۱۶ فروردین سال‌جاری در استانداری همدان برگزار شد اشاره کرد و گفت : از آنجا که از سوی وزارتخانه هم اعلام شده بود که طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری یکی از موانع جدی در پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان است با همکاری ارزشمند حوزه هنری تخریب طبقات اضافی ساختمان به انجام رسید  که این یکی از اتفاقات مهم در این زمینه بود.

معصوم علیزاده ادامه داد: طرح تهیه مبلمان شهری در محوطه هگمتانه یکی دیگر از تعهدات میراث‌فرهنگی بود  که طرح آن تهیه شده و فاز اول اجرایی آن  انجام و فازهای بعدی نیز به تناوب انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: طرح مرمت حدود ۱۰ کاروانسرا و چهار بنای مهم مانند کنیسه یهودیان، کاورانسراهای جلدی، یداللهی، حسین‌خانی، یهودیان، شریف‌الملک، یعقوب‌یاری و ورودی حاج صفرخان انجام شد و برخی از موارد که انجام نشده برای انتخاب پیمانکار روی سامانه رفته است .

معصوم علیزاده اضافه کرد: همچنان عملیات اجرای حفاظت از ترانشه‌های کاوش‌های پیشین تپه هگمتانه در حال  انجام است.

وی  با اشاره به اینکه وظایف شهرداری همدان و ادارات خدمت‌رسان مانند برق، مخابرات و گاز مشخص و به آنها ابلاغ شده است، مطرح کرد: این دستگاه‌ها در حال رفع موانع در مسیر پرونده ثبت جهانی هستند و استان شاهد پای کار آندن دستگاه های اجرایی برای رسیدن به نتیجه مطلوب در پرونده«ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان»  است .

پرونده ثبت جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» در بهمن ماه سال گذشته به یونسکو تحویل داده شد.این پرونده  شامل تپه هگمتانه، بازار و بافت تاریخی است که برای ثبت جهانی آماده‌سازی شده است.منظر تاریخی هگمتانه در شهر همدان مسیر «آرامگاه بوعلی تا آرامگاه باباطاهر» را شامل می شود.

براساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پرونده ثبت جهانی هگمتانه به یونسکو ارسال شده و در بین آثار تاریخی و فرهنگی ایران برای ثبت جهانی در یونسکو، تنها اثری است که به یونسکو ارسال می‌شود.

وسعت این پرونده حدود ۱۰۰ هکتار درنظر گرفته شده که شامل تپه هگمتانه، بازار، بافت و ۱۴۰ اثر تاریخی است و با ثبت جهانی این اثر، انتظار می‌رود بافت تاریخی، بازار سنتی، مسجد جامع و پیاده راه‌های شهر همدان حفظ شود.

استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری است که بیش از یک‌هزار مورد از آنها ثبت ملی شده اند.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com