توقف اجرای موزه میدان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88636 تاریخ انتشار:  1397-10-19 - 10:16 تعداد بازدید:  82
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

توقف اجرای موزه میدان

گردشگری

■ شهرداری و میراث به دنبال مقصر

 تاخیر در ساخت سایت موزه میدان مرکزی شهر همدان به جایی رسیده است که حالا شورای شهری ها کل طرح را تهدید به توقف می کنند .  ایجاد سایت موزه در مرکز پیاده راه میدان امام خمینی(ره) همدان، یکی از مطالبه های جدی فرهنگ دوستان همدانی ها است ؛ مطالبه ای که با پیگیری ها و رایزنی های بسیار در نهایت با آن موافقت شد تا این موزه روایتگری از هویت چند هزار ساله دیار هگمتانه باشد . اما تعدد وظایف تقسیم شده بین ارگانهای مرتبط به این پروژه و نبود اعتبارات لازم برای به سرانجام رسیدن آن این روزها چالش های متعددی را در تصمیم گیری های شهری  رقم زده است .
موضوع از آنجا آغاز شد که در سالهای اخیر در جریان گود برداری های پیاده راه میدان امام خمینی(ره) شهر همدان، 2 تابوت شکسته سفالی متعلق به دوران اشکانی و تعدادی تکه های سفال متعلق به دوره های مختلف تاریخی از زمان مادها تا دوران اسلامی کشف شد و زمینه استمرار کاوش های اضطراری برای کشف احتمالی دیگر آثار مدفون در این محدوده را فراهم و موضوع احداث سایت موزه برای نمایش آثار باستانی کشف شده را مطرح کرد.
و بعد با کسب موافقت های لازم برای احداث سایت موزه، دغدغه و نگرانی فعالان اجتماعی و دوستداران میراث فرهنگی پایان می یابد و فضایی فراهم می شود تا گردشگران قدم بر پیاده راهی بگذارند که تاریخ چند هزار ساله را روایت می کند. اما حال که قرار است آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ و در معرض بازدید عموم قرار گیرد، تاخیر در اجرای پروژة نه تنها مردم که متولیان امور شهری در همدان را هم سردرگم کرده است . 
پروژه احداث سایت‌موزه‌ میدان مرکزی همدان همانند کلاف سردرگمی شده است که هر طرف آن را می‌کشند به مشکلی تازه برمی‌خورند ؛  طبق وعده‌های داده شده این بنا باید تا پایان شهریورماه و قبل از اجلاس 2018 آماده می‌شد اما در حال حاضر پروژه متوقف است . در بیان علت تأخیر در ساخت سایت‌موزه اظهارنظرات متفاوت است ، برخی می گویند ؛ سه‌گانگی رفتاری در این پروژه در سه نهاد اداره‌کل میراث فرهنگی استان، اداره‌کل مسکن و شهرسازی استان و شهرداری همدان از دلایل عمده طولانی شدن روند این پروژه است.برخی نیز معتقدند نبود اعتبار جان انجام پروژه را هم گرفته است در این میان برخی هم کلا موضوع ساخت و ساز را زیر سوال میبرند و میگویند حوصله شهر از اجرای این پروژه طولانی سر آمده است و بهتر است موضوع رها شود و یا طرح تغییر اجرا پیدا کند.

 

تاکيد بر توقف ساخت سايتموزه پيادهراه ميدان شهر

 اين موارد وقتي تاييد مي شود که گفته رئيس کميسيون نظارت شوراي شهر همدان رسانه اي ميشود . سيدمسعود عسگريان در روزهاي اخير  بابيان اينکه ميدان مرکزي شهر همدان به صورت نامناسب، نابسامان و مخروبه رها شده است، بر توقف ساخت سايتموزه پيادهراه ميدان امام(ره) تاکيد ميکند .

وي مي گويد :  با توجه به کشف آثار تاريخي در ميدان مرکزي شهر بيش از يک سال از جانمايي سايتموزه طراحي شده توسط دانشگاه بوعلي سينا در مرکز ميدان امام خميني(ره) شهر ميگذرد که اين امر موجب ايجاد وقفه و تأخير در تکميل عملکرد اجرايي پروژه شهري پيادهراهسازي امام خميني(ره) شده است.

عسگريان معتقد است :  در نهايت با انتقال اشياي مکشوفه به مکاني ديگر، اداره کل راهوشهرسازي و ميراث فرهنگي، صنايعدستي و گردشگري استان متعهد شدند نسبت به احداث موزه اقدام کنند؛ اما تاکنون در اين زمينه اقدام خاصي صورت نپذيرفته است. وي با بيان اينکه همچنان تعيينتکليف و زمانبندي اين پروژه در پيادهراه امام(ره) مشخص نيست، ادامه داد: در حال حاضر پيادهراه امام خميني(ره) به عنوان يکي از مراکز اصلي گردشگري شهر که جزو آثار فاخر و واجد ارزش ميراث فرهنگي به شمار ميرود، به صورت نامناسب، نابسامان و مخروبه رها شده و موجب نگراني و نارضايتي صاحب نظران و شهروندان شده است.

عسگريان همچنين با تأکيد بر اينکه بايد اين نقطه حساس شهر از منظر زيباسازي و بازسازي تعيينتکليف شود، مي گويد :  بايد به جاي احداث سايتموزه در اين محل، آبنمايي مناسب همراه با تأمين فضاي سبز و محوطهسازي ايجاد کنيم تا به محيطي مفرح و شاداب با طراوتي خاص در تمامي فصول سال براي گردشگران و شهروندان تبديل شود.

وي در اين زمينه  به اجرايي نشدن پروژه سايتموزه پيادهراه، اشاره ميکند و ميگويد :  پيش از آنکه شاهد دوبارهکاري و اتلاف زمان و هزينه در اجراي پروژههاي شهري باشيم بايد مانع احداث اين پروژه شويم، زيرا در اين صورت ميتوان با پيشبيني پروژههاي ديگر ساير نيازهاي شهروندان را تأمين و اجرايي کرد.

عسگريان گفت: با توجه به محدوديتهاي منابع مالي ادارات کل راهوشهرسازي و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، احداث دو موزه با اين ميزان مساحت و با فاصله کوتاه، ضروري به نظر نميرسد و بايد دستگاههاي ذيربط در مديريت صحيح هزينهکرد عمراني از موازيکاريها جلوگيري کنند.

توقف ساخت سايت موزه اصلاً موضوعيت ندارد

 توقف ساخت سايت موزه در مرکز شهر  اصلاً موضوعيت ندارد و هر طرح ديگري بايد از طريق بررسي کارشناسان ميراث فرهنگي براي اجرا در اين منطقه از ميراث فرهنگي مصوبه بگيرد. علي مالمير مدير کل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان همدان با عنوان اين مطلب ميگويد: ايجاد سايت موزه در ميدان مرکزي شهر همدان از مصوبات اجرايي سازمان ميراث فرهنگي است. از آنجا که اين ميدا يک اثر ثبت ملي شده است هر ساخت و سازي بايد با مجوز ميراث فرهنگي انجام شود.

وي معتقد است: از ابتدا که بحث ساخت سايت موزه ميدان مرکزي شهر همدان مطرح شد. موارد به اين ترتيب به اجماع و تصميمگيري رسيد که فرايند کاوش، تهيه طرح توسط مشاور و تصويب طرح، بر عهده ميراث فرهنگي نهاده شد و ساخت و ساز اين موزه طبق طرح تهيه شده ميراث فرهگي بر عهده شهرداري نهاده شد.

وي همچنين به اعتباري که استاندار وقت در سال گذشته به سايت موزه اختصاص وارد نيز اشاره کرد و گفت: حتي در آن زمان هم قرار شد از مبلغ 500 ميليون تومان اعتباري بالغ بر 150 ميليون تومان به ميراث فرهنگي و مبلغ 350 ميليون تومان به شهرداري تخصيص پيدا کند اين مهم خود بيانگر تفکيک بخشهاي مرتبط به ايجاد سايت موزه در ميدان مرکزي شهر در آن زمان شد.

مدير کل ميراث فرهنگي در ادامه گفت: در حال حاضر اصلاً نميتوان بخشي در مورد اجرا نشدن طرح ساخت و سازه موزه مطرح کرد چرا که اين مهم پيش از اين تعيين تکليف شده است.و از ابتدا هم مقرر شده بود که سايت موزه را شهرداري همدان بسازد و الآن بهتر است به جاي طرح موارد حاشيهاي براي تخصيص اعتبار لازم همه همت کنند تا اين پروژه که اجراي آن نميتواند کار دشواري هم باشد به سرانجام برسد.

وي گفت: در حال حاضر بخشي از خاکبرداري، پيسازي پروژه را هم ميراث فرهنگي انجام داده است و براي تأمين اعتبار لازم از سازمان راه و شهرسازي هم کمک گرفته شده است و با تأمين اعتبار سايت موزه ميدان مرکزي ساخته خواهد شد. و قطع يقين اين پروژه فقط به تأمين اعتبار نياز دارد و گرنه طرح ساخت موزه نزد مشاوره ميراث فرهنگي آماده است.

مقصر تأخير اجراي اين پروژه مشخص شود

 د ر حالي اين موارد در کميسيون نظارت، بازرسي و امور اداري شوراي شهر همدان مطرح شده است که ؛ چندي پيش رئيس شوراي اسلامي شهر همدان در کميسيون اقتصاد، سرمايهگذاري و گردشگري شوراي شهر نيز خواستار مشخص شدن مقصر تأخير اجراي اين پروژه شد. کامران گردان با گلايه از عدم پيشرفت سايت موزه پيادهراه امام خميني(ره) شهر، اعلام کرد: اين پروژه شهري اثرگذار هرچه سريعتر تعيين تکليف شود.

وي  گفت : اگر هر يک از سه نهاد شهرداري، ميراث فرهنگي و مسکنو شهرسازي مقصر هستند؛ بايد اين مهم اعلام شود؛ چراکه اين پروژه آبروي شهر است. کامران با اشاره به تدوين بودجه 98 شهرداري همدان، افزود: در صورتي که اين پروژه با مشکل مالي مواجه است، شهرداري راهکار اجرايي را به شوراي شهر ارائه دهد. رئيس شوراي شهر همدان گفت: بايد از نظرات تمامي صاحبنظران، کارشناسان و اساتيد به ويژه در حوزه گردشگري در قالب اتاق فکر در مديريت شهري بهرهمند شويم تا کمک حال شهر و شهروندان باشند.

وي  در ادامه با اشاره به عزم شورا و شهرداري در مباحث گردشگري و سرمايهگذاري براي جذب گردشگران و سرمايهگذاران تصريح کرد: توسعه شهر همدان همراه با ايجاد امکانات بهتر و بيشتر براي گردشگران قطعاً به درآمد سرانه براي شهرداري و شهر ختم ميشود.

گردان با بيان اينکه خوشبختانه در سالهاي اخير تعامل مديريت شهري همدان با دستگاههاي اجرايي استان مناسب بوده است، گفت: در برخي از استانها، قوانين موجود در سازمان ميراث فرهنگي به علت اختلافات عميق ما بين مديريت شهري و ميراث فرهنگي، صنايعدستي و گردشگري براي اجراي برخي طرحهاي شهري همانند چوبي بر سر مديريت شهري بوده اما تعامل خوب بين ميراث فرهنگي، شورا و شهرداري همدان موجب شده است تا مديريت شهري بدون مانع، امور شهر را پيش ببرد.

وي خاطرنشان کرد: ميتوانيم با ايجاد المانهاي مفهومي و ماندگار در سطح شهر، اين موارد را به سرمايه تبديل کنيم.

گلايه شهردار و توصيه راه وشهرسازي

 پيش از اين شهردار همدان هم با گلايه از تاخير اجراي پروژه موزه ميدان مرکزي شهر عنوان کرده بود :  براي به نتيجه رسيدن پروژهساخت اين بنا، بايد ميراث فرهنگي و راه و شهرسازي، بودجه مورد نياز را در کار تزريق کنند تا شهرداري بتواند کار را  ادامه دهد. صوفي پيش از اين  با بيان اينکه ساير مسئولان مربوطه تعهدات خود را انجام دهند تا شهرداري وارد عمل شود، تصريح کرده بود ؛  تا کنون اين پروژه به ما تحويل داده نشده است و ما هيچ اقدامي در اين محل انجام ندادهايم.

محمد حسين مرادي معاون بازآفريني شهري و مسکن ادارهکل راه و شهرسازي استان همدان نيز در اين زمينه گفته بود ؛  ادارهکل راه و شهرسازي وظيفه‌‌اي در قبال تأمين بودجه و اعتبار پروژه احداث سايتموزه ميدان مرکزي همدان ندارد.

طرح بهسازي، جدارهسازي و مبلمان پيادهراه خيابان بوعلي و اکباتان و محلهمرکزي شهر همدان که ميدان امام(ره) هم جزئي از آن محسوب ميشود، در دستور کار اين ادارهکل قرار دارد که البته شهرداري هم موظف به اجراي اين طرح است.

با اين حال بايد اميد داشت که اين مجموعه سند افتخار ديگري براي مردم ايران زمين باشد و از طرف ديگر مي توان تصور کرد که اين سايت موزه تا چه حد مي تواند گردشگران داخلي و خارجي را با نمايي از شيوه هاي زندگي مردم ديار هگمتانه در دورههاي مختلف تاريخي آشنا کند و مولفه اي تاثيرگذار در برند سازي صنعت گردشگري همدان باشد و بايد اطمينان داشت که ساخت اين پروژه يک مصوبه اجرايي است و غير ممکن است در اجراي آن تغييري رقم خورد چرا که محل اجراي پروژه در مرکز شهر است و اين منطقه از جمله آثار به ثبت ملي رسيده در ايران که براي هر اتفاقش سازمان ميراث فرهنگي تصميمات لازم را ميگيرد و اعمال نظر مي کند.

 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com