1399-05-101399-05-20bool(false) عقب‌نشینی از نجات «نورمحال» همدان پیام
 
 
دوشنبه - 20 مرداد 1399 - شماره 3823
 
امروز : دوشنبه ، 20 مرداد 1399

Today : Mon, August 10, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96272 تاریخ انتشار:  1398-04-25 - 08:34 تعداد بازدید:  105
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عقب‌نشینی از نجات «نورمحال»

گردشگری

سال گذشته در شرایطی که همدان و مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری و مدیریت شهری همدان خود را برای برگزاری جشن همدان ۲۰۱۸ آماده‌ می‌کردند، مجوز ساخت برجی دوقلو در عرصه‌ بنای تاریخی «نورمحال » صادر و نخستین اقدامات آن نیز انجام شد.
با وجود دستور استاندار برای جلوگیری از ساخت‌وساز، خاکبرداری در باغ «نورمحال» با قطع درخت در این باغ آغاز شد و به نظر می‌رسید مالک بنا عزم خود را برای رسیدن به نتیجه‌ای در این زمینه جزم کرده است.
از سوی دیگر نامه‌ای که پرویز پرستویی و امیرشهاب رضویان دو سینماگر خطاب به محمدناصر نیک‌بخت استاندار سابق، عباس صوفی شهردار، علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پیمان ترکمانه مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان همدان نوشتند و درخواست کردند تا ساخت‌وساز در عرصه این بنای تاریخی متوقف و دستور داده شود تا از این اثر تاریخی و جاذبه گردشگری مهم حفاظت شود حتی بعد از آن حدود ۴۵۰ نفر از فعالان فرهنگی همدان در نامه‌ای سرگشاده از اقدام این دو سینماگر  حمایت کردند و از سوی دیگر تعدادی از فعالان مدنی همدان در مقابل این عمارت و با هدف حفاظت از آن زنجیره‌ انسانی بستند.
شش ماه از مطرح شدن نخستین هشدارها درباره‌ وضعیت عمارت تاریخی «نورمحال» و صحبت‌ها، جلسات و قول‌ و قرارها از کمیته امداد به عنوان مالک و شهرداری و میراث‌فرهنگی همدان گذشت و بعد از گذشت آن مدت و خاموش شدن آتشی که  قصد داشت از ساخت برج‌های دوقلو در چند متری عمارت نورمحال که با گودبرداری بزرگی همراه بود، جلوگیری کند تا اینکه شهرداری و شورای شهر همدان، اختصاص زمین معوض به کمیته امداد را رد کردند.
حرف و حدیث‌های پیش‌بینی شده برای آغاز کار گودبرداری در چند قدمی «نورمحال» همدان، بالاخره عملی شد و بیل مکانیکی صبح چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت زمین عرصه‌ این عمارت تاریخی را زخمی کرد.۱۰ ماه از مطرح شدن نخستین هشدارها درباره‌ وضعیت عمارت تاریخی «نورمحال» و صحبت‌ها، جلسات و قول و قرارها از کمیته امداد به عنوان مالک و شهرداری و میراث‌فرهنگی همدان گذشته است، در این میان قول و قرارها بعد از درخواست‌های مکرر دوستداران میراث فرهنگی استان و به ویژه وارد شدن هنرمندان همدانی به این ماجرا به دادن زمین معوض به کمیته امداد ختم شد؛ درخواستی که بعد از گذشت این مدت پشت گوش انداخته شد و به نظر می‌رسید، همه ترجیح داده‌اند سکوت کنند تا این ساخت وساز هم انجام شود. و اکنون لودرهای پیمانکار پروژه برج‌های دوقلو در چندمتری عمارت تاریخی «نورمحال» همدان سرپنجه‌های‌شان را تیز کرده‌اند؛ نه تنها همه حرف‌ها و درخواست‌ها و پیگیری‌هایی را که دوستداران میراث فرهنگی تاکنون انجام داده‌اند چال می‌کنند بلکه گودبرداری در کمتر از ۱۰ متری این بنای تاریخی را با جدیت آغاز کرده‌اند و لحظه‌ای از پا نمی‌نشینند؛ مانند دو ماه قبل در ۱۸ اردیبهشت که زمینِ عرصه‌ عمارت نورمحال در همدان را زخمی کردند، تا قول مدیران شهری و حتی رئیس کمیته امداد را برای جلوگیری از تعرض به عرصه‌ بنای تاریخی «نورمحال» پشت گوش بیندازند.
به گزارش ایسنا ، بعد از گذشت چهار روز از آغاز کار گودبرداری در عرصه‌ عمارت نورمحال همدان، به صورت رسمی، این بار پای رفاقت و درخواست شهردار همدان  و اعضای شورای شهر به میان آمد تا زخم نورمحال عمیق‌تر نشود اما در این میان پای تنها راهکاری که به میان نمی‌آید وجود یک زمین معوض است...لودرها آماده‌ شخم زدن عرصه‌ عمارت آمریکایی‌ها در همدان‌ هستند تا برج‌های دو قلو منظر فرهنگی و فیزیکی این بنای تاریخی را در محوطه‌ تاریخی «نورمحال» از بین ببرند، آن هم در شرایطی که  مسئولان، پیش از این قول حفاظت از هر اثر تاریخی را داده بودند.
 شورا به تنهایی قادر به توقف
پروژه محدوده «نورمحال» نیست
کامران گردان، رئیس شورای اسلامی شهر همدان روز گذشته در صحن علنی شورا با بیان اینکه شورای شهر به تنهایی قادر به توقف پروژه محدوده نورمحال نیست و همه ارگان های شهر باید با همکاری هم فکری به حال این پروژه کنند، گفت: ادارات راه و شهرسازی، معاونت عمرانی استانداری، کمیته امداد، میراث فرهنگی و ادارات مرتبط برای توقف پروژه یکدست شوند.
 توقف فعلی
عملیات خاکبرداری نورمحال
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه نخستین بهره‌‌بردار و الگوبرداری برای حفظ آثار تاریخی در شهر باید خود ما باشیم، گفت: همدان یک عمارت ثبت ملی(نورمحال) دارد که تحت تأثیر عوامل خارجی قرار می گیرد این در حالیست که باید ارزش آن از حد یک منطقه یا شهر خارج شود.
رضوان سلماسی افزود: از روز پنجشنبه-20 تیر- عملیات خاکبرداری نورمحال آغاز شده که با دخالت شهردار و درخواست از پیمانکار تا چند روز پروژه متوقف شده است. شاید به لحاظ قانونی کاری نشود انجام داد اما باید چاره اندیشی کرد.
 ساخت و ساز
آسیبی به بنای تاریخی نمی زند
و اما در این میان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه پیمانکار پروانه ساختمانی را از شهرداری دریافت کرده است و به ساخت و ساز خود ادامه خواهد داد، به خبرنگار ایسنا گفت: ساخت و ساز در محدوده نورمحال آسیبی به بنا نمی‌زند اگرچه بهتر بود برای حفظ یکپارچگی این اتفاق رخ ندهد.
علی مالمیر در توضیح پیشنهادات ارائه شده اظهار کرد: گزینه یک و اولویت سازمان میراث فرهنگی دادن زمین معوض به پیمانکار بود تا علاوه بر متضرر نشدن کمیته امداد، آن زمین به قسمت دیگری از پارک تبدیل شود اما بر اساس اعلام شهرداری و شورای شهر زمین معوضی برای این طرح وجود نداشت.وی بیان کرد: گزینه بعدی مطرح شده اصلاح نقشه برج‌ها بود که آسیب کمتری از لحاظ سیما وارد و دیدن عمارت نور مهال برای عموم راحت تر می شد اما کمیته امداد این طرح را نپذیرفت.  
ضرر و زیان کمیته امداد را کدام دستگاه جبران می کند؟ مدیر روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان همدان نیز با بیان اینکه عملیات خاکبرداری از پنج شنبه 20 تیر آغاز شده و متوقف نشده است، به خبرنگار ایسنا گفت: یک سال و نیم حق محرومان به علت تأخیر در انجام این پروژه ضایع شده است.بنیامین یاری با بیان اینکه تا کنون 3 میلیارد تومان به علت گرانی مصالح به کمیته امداد ضرر وارد شده است، افزود: کدام یک از دستگاه ها ضرر کمیته امداد در این زمینه را جبران خواهد کرد؟وی با بیان اینکه چند سال است که مجوز ساخت این برج ها از شهرداری گرفته شده، عنوان کرد: در کنار این عمارت یک مجتمع مسکونی احداث خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com