1403-03-251403-04-04bool(false) زنده‌سازی تاریخ همدان با ثبت جهانی هگمتانه همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  133761 تاریخ انتشار:  1402-05-23 - 14:07 تعداد بازدید:  417
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان همدان عنوان کرد
زنده‌سازی تاریخ همدان با ثبت جهانی هگمتانه

نویسنده : آزاده صفی

گردشگری


 کار اساسی پس از ثبت جهانی آغاز و با ثبت جهانی زنده‌سازی تاریخ همدان شروع خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان با عنوان این مطلب  گفت: ۳۶ طرح در راستای ثبت جهانی هگمتانه با ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار آماده‌سازی و مرمت شد.

محسن معصوم‌علیزاده با اشاره به ثبت جهانی هگمتانه اظهار کرد: همچنین در راستای آماده‌سازی شهر برای حضور ارزیاب یونسکو ۳۵۰ تابلوی معرفی دو زبانه با طراحی خاص به زودی در سطح محدوده پرونده ثبت جهانی نصب خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان با اشاره به بافت تاریخی همدان گفت: بافت تاریخی همدان با ۵۰۰ هکتار با توجه به سیاست‌گذاری‌های حوزه میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر به عنوان مدیر مستقل برای این بافت فعال شدند.

معصوم‌علیزاده خاطرنشان کرد: این اتفاق نشان داد با تعامل و همدلی تمام انجام کارها امکان‌پذیر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع راهبردی گردشگری در حال تهیه است، بیان کرد: با تدوین این طرح همدان در سال‌های آینده راه خود را خواهد شناخت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی و گردشگری استان همدان عنوان کرد: برگزاری رویدادهای ملی در حوزه گردشگری از دیگر اقدامات اداره میراث‌فرهنگی برای توسعه گردشگری بوده که به طور قطع برگزاری این‌گونه رویدادها می‌تواند نقش مثبتی در رونق گردشگری همدان داشته باشد.

معصوم‌علیزاده در پایان با اشاره به حضور ارزیاب یونسکو برای راستی‌آزمایی پرونده در روزهای آینده گفت: ارزیاب ۵ روز در همدان حضور خواهد داشت و از جمله برنامه‌هایی که برای مدت حضور وی در همدان پیش‌بینی شده جلسه با معتمدین بازار، جلسه با شهردار و استاندار است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان  نیز افزود: همدان استانی پرآوازه در تاریخ است که وجود یک هزا ر و 800 اثر و ابنیه تاریخی خود گواهی تاریخ و تمدن 3000 ساله ایرانی در این استان است.

اتابک صفری  ‌از اعتبار 25 میلیارد تومانی برای مرمت و نگهداری بناهای تاریخی همدان خبر داد و افزود: مرمت اضطراری بناهای تاریخی ـ مذهبی همدان با 300 میلیون تومان اعتبار در حال انجام است و پنج اثر تاریخی نیز با اعتبار یک میلیارد تومانی دولتی و مشارکت بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

صفری بیان کرد: همچنین اعتبار مرمت کاروانسرای گلشن 550  میلیون تومان، کاروانسرای پیغمبر 560 میلیون تومان، محوطه‌سازی آرامگاه باباطاهر و بوعلی یک میلیارد تومان، راسته قبله 450 میلیون تومان است.

وی درباره برخی اظهار نظرات مالک در عمارت جنانی مبنی بر عدم همکاری میراث فرهنگی در مرمت بنا گفت: به عمارت جنانی از محل اعتبارات مرمت و بازسازی آثار تاریخی شهر همدان 350 میلیون تومان تخصیص داده شده است.

این مقام مسئول از اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون تومانی برای تهیه 350 عدد تابلوی معرفی بناهای تاریخی شهر همدان خبر داد و افزود: در مجموع اعتبارات مرمت و نگهداری بناهای تاریخی همدان 25 میلیادر تومان است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com