1403-04-131403-04-23bool(false) خطر برق‏‏‌ گرفتگی بوم‏‏‌گردی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 23 تير 1403

Today : Sat, July 13, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  127724 تاریخ انتشار:  1401-08-12 - 17:20 تعداد بازدید:  261
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خطر برق‏‏‌ گرفتگی بوم‏‏‌گردی

گردشگری


 طرح توسعه مانع‌‌‌زدایی از صنعت برق در آستانه تصویب شدن در مجلس شورای اسلامی است. با تصویب این طرح تعرفه برق تاسیسات گردشگری و از جمله آنها بوم‌‌‌گردی‌‌‌ها بیش از ۱۰ برابر خواهد شد. این در حالی است که در سال‌های اخیر با شیوع کرونا و پس از آن اعتراضات اخیر، بوم‌‌‌گردی‌‌‌ها روزهای سختی را می‌‌‌گذرانند و بسیاری از آنها در تأمین هزینه‌‌‌های کنونی خود با چالش مواجهند.

نیلوفر حسینی کارشناس گردشگری در این باره به دنیای‌اقتصاد می‌‌‌گوید: بوم‌‌‌گردی‌‌‌ها در حال حاضر شرایط بسیار بدی را تجربه می‌‌‌‌کنند و بسیاری از آنها در آستانه نابودی کسب و کارشان هستند.

او در این باره که اضافه شدن مبلغ قبض برق چه تاثیری روی بوم‌‌‌گردی دارد، عنوان می‌کند: ما در شرایطی از بیش از ۱۰ برابر شدن قبض برق و محاسبه آن با تعرفه صنعتی صحبت می‌‌‌کنیم که ورودی درآمدی بوم‌‌‌گردی‌‌‌ها به صفر رسیده و آنها در تلاش هستند با فروش محصولات جانبی اگر فروشی داشته باشد هزینه‌‌‌هایشان را پوشش دهند. در این وضعیت خسارت‌‌‌های این کسب و کارها بی‌‌‌شک افزایش خواهد یافت، همین موضوع به نارضایتی صاحبان بوم‌‌‌گردی منجر شده است.

 کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران

در متن نامه‌‌‌ای که توسط متولی گردشگری به رئیس مجلس نوشته شده و بهرامی از آن صحبت می‌کند آمده است: «تصویب طرح مانع‌‌‌زدایی از توسعه صنعت برق بدون در نظر گرفتن ملاحظات این حوزه و مغایرت آن با رویکرد حمایتی ماده ۳ قانون صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب سال ۷۰ مبنی بر محاسبه مصرف انرژی تاسیسات گردشگری بر اساس تعرفه صنعتی، موجب افزایش تعرفه حامل‌‌‌های انرژی و متعاقب آن کاهش مشوق‌‌‌های سرمایه‌گذاری و انگیزه سرمایه‌گذاران برای ایجاد تاسیسات گردشگری می‌شود. بنابراین خواهشمند است به منظور کاهش اثرات مخرب این طرح و التهابات ناشی از آن در صنعت گردشگری دستور دهید ضمن عودت طرح مذکور به کمیسیون امکان استماع نظرات قانونی این وزارتخانه مهیا شود.»

رئیس انجمن بوم‌گردی استان بوشهر می‌‌‌گوید: علاوه بر متولی گردشگری، ‌‌‌ انجمن‌‌‌های کشوری و استانی در حوزه بوم‌‌‌‌‌‌گردی نیز پیگیر اصلاح این ماده هستند که تاسیسات گردشگری را شامل می‌شود. به گفته او قول‌‌‌هایی برای اصلاح داده شد با این حال بحث تاسیسات گردشگری مورد بازبینی قرار نگرفت و به شورای نگهبان ارسال شد. او می‌‌‌افزاید: در همین راستا ما از طریق انجمن گردشگری بوشهر اقدام کرده و با دو نماینده بوشهر در مجلس شورای اسلامی که جزو کمیسیون انرژی هستند و دو نماینده دیگر این استان گفت‌‌‌وگو کردیم تا لااقل چهار رای داشته باشیم.

در عین حال از سایر انجمن‌‌‌های بوم‌‌‌گردی در شهرهای دیگر خواستیم از نمایندگان خود این درخواست را داشته باشند تا این طرح با وجود این ماده تصویب نشود.

 بوم‌‌‌گردی در بیم تصویب یک طرح

با تصویب این ماده کسب و کار بوم‌‌‌گردی چه وضعیتی خواهد داشت؟ بهرامی می‌‌‌گوید: با تصویب این طرح تعرفه برق اقامتگاه‌‌‌ها ۱۱ برابر می‌شود که تبعات آن تعطیلی این تاسیسات به‌ویژه با شرایط کنونی به لحاظ اقتصادی، سیاسی، ‌‌‌اجتماعی و.. است. باید در نظر داشت که هر تغییری در جامعه به شکل مستقیم و به سرعت صنعت گردشگری را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و به تبع آن بوم‌‌‌گردی‌‌‌ها نیز تحت‌تاثیر قرار می‌‌‌گیرند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com