1401-02-171401-02-27bool(false) بسته مناسب ذائقه گردشگران داخلی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : سه شنبه ، 27 ارديبهشت 1401

Today : Tue, May 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  112850 تاریخ انتشار:  1399-08-05 - 12:47 تعداد بازدید:  138
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بسته مناسب ذائقه گردشگران داخلی

گردشگری


 با شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری در جهان دستخوش رکود شد. این شرایط در بازار گردشگری موجب شد درآمد صاحبان کسب‌وکارهای گردشگری حاضر در بخش‌خصوصی هر کشور به صفر برسد.
در کشور ما نیز فعالان حاضر در بخش‌خصوصی نه‌تنها از نظر مالی درآمد آنها به صفر رسید، بلکه از سودی که در سال‌های گذشته کسب کرده بودند مجبور به پرداخت زیان شدند؛ زیرا هزینه‌های ثابت آنها با وجود صورت نگرفتن سفر در کشور همچنان پا برجا است.
دوبی یکی از مقاصدی است که بیشترین وابستگی مالی را به بازار گردشگری دارد، به‌طوری‌که عمده درآمد ارزی این شیخ‌نشین تاکنون از بازار گردشگری کسب می‌شد که با شیوع ویروس کووید-۱۹ بیشتر از دیگر نقاط جهان از نظر درآمدی با مشکل مواجه شد. اما فعالان بخش‌خصوصی آن تنها به دولت اکتفا نکرده و برای برطرف کردن مشکلات خود راهکارهای مختلفی را درنظر گرفته و اجرایی کردند، به‌طوری که برای اجرای آنها نیز مأموریت‌هایی با اولویت‌بندی تعریف کردند.
در همین راستا محمدرضا بستانی کارشناس گردشگری به «دنیای‌اقتصاد» گفت: بسته حمایتی که دولت برای بخش‌خصوصی فعال در بازار گردشگری درنظر گرفته است به‌دلیل اینکه زمان طولانی صرف می‌شود تا این وام به آنها پرداخت شود و همچنین به‌دلیل مبلغ کمی که برای این وام دنظر گرفته‌اند چنین تسهیلاتی نمی‌تواند زیان وارد شده به فعالان این حوزه را جبران کند؛ بنابراین آژانس‌های گردشگری می‌توانند نقش پررنگی در رونق گرفتن بازار توریسم کشور داشته باشند.
در واقع این آژانس‌ها می‌توانند با ایجاد تورهای داخلی استاندارد در شرایط کرونا گردشگری داخلی را رونق بخشیده و توریست داخلی را برای سفرتشویق کنند.
گردشگری مجازی یکی از سبک‌های گردشگری محسوب می‌شود که در شرایط کرونایی حاکم در جهان رونق یافته است که بستانی در این‌باره عنوان کرد: این سبک از گردشگری که درحال‌حاضر اغلب کشورها همچون امارات در پیش گرفته‌اند برای توریست‌های ایرانی اصلا جذاب نیست؛ بنابراین سرمایه‌گذاری بر روی این سبک از گردشگری کاملا زیان‌ده خواهد بود.
نوع سفرهایی که در این اواخر توسط توریست‌های داخلی صورت گرفته است، نشان می‌دهد که ذائقه افراد برای سفر در دوران کرونا، بکرنوردی(سفر به مناطق بکر و طبیعت گردی) است که این نوع سفر شامل غارنوردی، کوه‌پیمایی، غواصی، طبیعت‌گردی و... می‌شود. بنابراین صاحبان کسب‌وکارهای گردشگری در بخش‌خصوصی باید به استخراج گونه‌های جدید از سفر بپردازند که با شرایط کرونا و ذائقه سفری جدید توریست‌ها همسو باشد. همچنین آژانس‌ها با حمایت دولت می‌توانند برای برگزاری این تورها آنها را به‌صورت خصوصی و نیمه‌خصوصی درنظر بگیرند.
وی افزود: آژانس‌ها همگام با برگزاری تورها باید با انجام تمامی تست‌های ممکن برای سنجش سلامت شرکت‌کنندگان برای گردشگران اعتمادسازی لازم را انجام دهند. همچنین آنها می‌توانند از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی مثل تلویزیون، رادیو، مجلات پرطرفدار و ... که دارای ارزش بیشتری بود و مخاطبان بی‌شماری آنها را دنبال می‌کنند به تبلیغات برای تور‌ها بپردازند که در همین راستا می‌توانند از متولیان گردشگری حاضر در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز کمک بگیرند. در واقع افراد ذی‌صلاح وزارت گردشگری نیز می‌توانند شرایطی را درنظر بگیرند که طی آن برای ورود به برخی از مناطق تفریحی و میراثی را تنها برای تورها و آژانس‌ها درنظر بگیرند تا روشی تشویقی برای سفر با تور شود. از طرفی با دستورالعمل‌های نظارتی و هماهنگی با مراجع قانونی نیز می‌توان از برگزاری هرگونه تور به جز تورهایی که چند آژانس مادر اجرا می‌کنند جلوگیری کرد.
بستانی تصریح کرد: در نخستین گام بخش‌خصوصی باید بسته‌های جذاب و حرفه‌ای از مدل‌های مختلف گردشگری که بیشترین متقاضی را دارد تهیه کنند؛ در واقع بسته‌ای جذاب است که بیشترین انطباق را با ذائقه گردشگران داخلی داشته باشد. مثلا بسته گردشگری هیجانی که در آن برنامه‌هایی همچون استفاده از ماشین سافاری، حضور در اقامتگاه بوم‌گردی، غذاهای هیجانی که توسط خود گروه در محل با رسپی‌های هیجانی درست شده باشد، مانند مرغ چالی، ماهی کبابی، کباب با سیخ چوب جنگلی و... می‌تواند گردشگران را جذب سفرهای جمعی با تور کند.
بستانی گفت: اگرتورهایی که در دوره کرونا اجرا می‌شوند با تورهای پیش از شیوع دوران کرونا تفاوتی نداشته باشد و امکانات جذاب جدیدی در آنها به توریست عرضه نشود با توجه به افزایش قیمتی که در این مدت اخیر داشته اصلا برای گردشگران ارزش ندارد و افراد این گزینه را برای سفرهای خود انتخاب نمی‌کنند. علاوه‌بر آن آژانس‌ها می‌توانند از طریق رسانه‌های مختلف تبلیغ کرده و بسته جذاب تبلیغاتی که در آنها جذابیت حمل‌ونقل، اقامت، رستوران و پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود را تهیه کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com