ایجاد پیاده‌راه نباید به حریم هگمتانه خدشه وارد کند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 27 آذر 1397 - شماره 3364
 
امروز : چهارشنبه ، 28 آذر 1397

Today : Tue, December 18, 2018




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83059 تاریخ انتشار:  1396-08-13 - 05:45 تعداد بازدید:  203
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ایجاد پیاده‌راه نباید به حریم هگمتانه خدشه وارد کند

گردشگری

معاون میراث فرهنگی کشور پس از بازدید از طرح پیاده‌راه‌سازی خیابان اکباتانِ همدان و محوطه تاریخی هگمتانه گفت که جوانب و راهکارهای ارائه شده در جلسات برای رفع مشکل کسبه در بازار آهنگران با معاون معماری و شهرسازی و کارشناسان وزارت راه و شهرسازی بررسی شد
به گزارش ایرنا در طرح ریزی تبدیل شش رینگ تاریخی همدان با مرکزیت میدان امام (ره) به پیاده راه و ادامه آن تا نزدیکی محوطه تاریخی هگمتانه درحالی دسترسی به بازار آهنگران برای کسبه محدود شده که کسبه این بازار به دلیل نداشتن مسیر ماشین رو به استانداری و فرمانداری معترض شدند. این درحالی است که شهرداری برای حل این مشکل پیشنهاد داده است، یک مسیر از داخل سایت تاریخی هگمتانه باز شود.
این اقدام شهرداری اما با اعتراض گسترده اهالی میراث فرهنگی و کارشناسان این حوزه مواجه شد. چنانچه معاون میراث فرهنگی کشور بلافاصله از محوطه تاریخی هگمتانه بازدید کرد و در دو جلسه کارشناسی که در پایگاه هگمتانه با حضور مقامات استانی شهر همدان و در جلسه دیگری در تهران با حضور معاون شهرسازی و معماری برگزار شد، به ارائه تمهیدات و راهکارهای اجرایی پرداختند.
«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور افزود: به نظر می رسد که اصل طرح که در جهت کیفیت بخشی به فضای شهری است در ادامه مرمت جداره ها مورد قبول است و رفع عوامل مخدوش کننده بصری در ارتقا کیفیت آن تاثیرگذار خواهد بود اما این طرح در ابتدای بازار آهنگرها به دلیل نداشتن مسیر ماشین رو با مشکلاتی مواجه شده که مسئولان شهری نیز پیشنهاد داده اند که مسیر ماشین رو بازار آهنگرها از محوطه هگمتانه عبور کند که سازمان میراث فرهنگی مخالف این اقدام است.
طالبیان افزود: پس از بازدید بلا فاصله درخواست کردم تا کلیه مدارک، از طرح تفضیلی تا نقشه های عرصه و حریم و طرحی که قرار است در محوطه هگمتانه انجام گیرد با پیشنهادهای مختلف ارسال شود تا با تشکیل شورای فنی و مذاکره با وزارت و راه و شهرسازی هر چه سریعتر نسبت به رفع این مشکل شهری اقدام شود.
وی تاکید کرد: درحال حاضر جلسه کارشناسی برای حفظ عرصه محوطه تاریخی هگمتانه و همچنین رفع مشکل اجتماعی در ارتباط با این مسیر که هم اکنون برای کسبه بازار آهنگران ایجاد شده برگزار شد.
آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور معتقد است، عبور خودروها نه تنها از داخل عرصه محوطه تاریخی هگمتانه برخلاف ضوابط میراث فرهنگی است که ورودی هگمتانه نیز محلی برای رفت و آمد گردشگران محسوب می شود و این نباید با ایجاد چنین طرح هایی باعث شود که در این بخش ها تجمع مشاغل مزاحم افزایش پیدا کند. از همین رو، دو پیشنهاد داده شده، از جمله در طرح پیاده سازی خیابان اکباتان ترکیبی از طرح ماشین رو و پیاده راه طراحی شود تا بدون آسیب رساندن به محوطه تاریخی ارزشمند هگمتانه، مشکل کسبه بازار آهنگرها و مسئولان شهری مرتفع شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com