جای خلاقیت در تبلیغات گردشگری همدان خالی است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135068 تاریخ انتشار:  1402-08-08 - 09:48 تعداد بازدید:  165
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در چند قدمی نمایشگاه بین المللی گردشگری و جشنواره زمستانی
جای خلاقیت در تبلیغات گردشگری همدان خالی است

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 ورود به نیمه های دوم سال و آغاز فصل تبلیغات برای جذب گردشگر فرصتی است که همواره در استان همدان مورد کم توجهی برای جذب اعتبار و ایده لازم قرار می گیرد .

در کشور ما یکی از وزارتخانه ها، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که به فراخور این وزارتخانه در استان همدان هم یک اداره کل با محوریت این سه معاونت است. اما سه گانگی محور برنامه ها و تعدد ایده هایی که به دلیل نبود اعتبار، اغلب راه به اجرایی شدن نمی برد باعث شده است تا امروز مسیر و محتوی تبلیغات در گردشگری برای ارائه در رویدادهای پایان سال همچون نمایشگاه بین المللی گردشگری و حتی جشنواره زمستانی روشن نباشد .

همچنین موضوع حائز اهمیت دیگر این است که باید در زمینه امور تبلیغی و ترویجی حوزه کسب و کارهای مرتبط با این وزارتخانه ورودی جدی تر و تلاشی گسترده تر داشت. امروزه جای تبلیغات لازم و اساسی در مراکز گردشگری، واحدهای بزرگ و کوچک اقامتی، مجموعه های قدیمی و نوپای تاریخی، کارگاه ها تولید و فروشگاه های عرضه محصولات صنایع دستی کشورمان خالی است.

به راستی جایگاه تبلیغات در محورهای گردشگری، میراث و صنایع دستی کشور و همچنین همین سه محور در بخش استان های  مختلف در رسانه های متعدد کشور از برخط یا مکتوب، دیداری و شنیداری در سطح ملی و از آن مهمتر بین المللی کجاست؟!

اگر معاونت تبلیغی یا شورای تبلیغ و اطلاع رسانی در وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایجاد گردد اثرات شگرفی بر رونق صنعت حساس، شکننده و پر آسیب گردشگری خواهد گذاشت. تشکیلات ایران گردی و جهانگردی در گذشته جهت تبلیغ و معرفی مراکز گردشگری و داشته های تاریخی و تبلیغ کالا های تولیدی هنرمندان حوزه صنایع دستی اقداماتی انجام می داد اما با وجود این همه پتانسیل های موجود در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری هرگز تبلیغات در خور در سطح ملی و بین المللی انجام نشده است. همچنین تعداد رسانه های مکتوب، برخط و شبکه های اجتماعی کشورمان در حوزه گردشگری و صنایع دستی نیز بسیار اندک است از برخی کشورها همچون ترکیه، مالزی، سنگاپور، تایلند و... عقب تر  هستیم.

 حال آنکه استان همدان  در ردیف استان های پر گردشگر است و از جهت تعدد آثار تاریخی، فرهنگی و فراوانی،از پر جاذبه ترین بخش گردشگری است اما از داشتن تبلیغات درخور گردشگری و دو زبانه برای تبلیغ و ترویج امر گردشگری، میراث فرهنگی و تاریخی و  صنایع دستی محروم است.

فقدان رسانه های کافی تبلیغی از جانب وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی به ویژه نبود محتواهای کافی برای شناساندن ایران و جاذبه های فراوانش به علاقه مندان سفر و ارادتمندان کشورمان در فراسوی مرزها نوعی خود تحریمی از سوی این سازمان و وزارتخانه عریض و طویل است که می باید چاره گشایی در این زمینه مد نظر مقام عالی وزارت و دست اندرکاران امور کلان و تصمیم گیران اصلی چنین تشکیلات مهم اداری باشد.

علاوه بر این موارد باید وزارتخانه و در ادامه ادارات کل در استان ها با رایزنی کافی مراکز صدا و سیمای استان ها را پای کار صنعت گردشگری بیاورند و با ایجاد تفاهم نامه ها بین وزارتخانه میراث و گردشگری نسبت به تولید محتوا و انعکاس آنها در شبکه های مختلف استانی به رونق گردشگری در استان های خود کمک کنند.

همچنین می توان در کتب درسی مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس و رشته های گوناگون دانشگاهی به مقوله گردشگری که صنعتی پرسود است توجه و به ارائه محتواهای ارزنده برای والدین، دانش آموزان و دانشجویان در کتب درسی و متون علمی آنان اقدام نمود.

گاهی پیش می‌آید که تبلیغ گردشگری برای رسانه خاصی مثل رسانه تصویری ساخته شده است و به همین دلیل در ساخت آن استفاده از رنگ و نمادها و نشانه‌های تصویری به‌کار رفته است اما میبینیم آن تبلیغ در رادیو پخش می‌شود و به همین سادگی نمادها و نشانه نادیده گرفته می‌شود. باید در نظر داشت که هر تبلیغ کارکرد و ویژگی خاص خود را دارد و برای فضای خاصی ساخته می‌شود.

یکی از مواردی که درگیر آن هستیم این است که شاهد نشانه‌ها و الگوهایی هستیم که رنگ، محتوا و نشانه‌های تصویری آن نمی‌تواند بیانگر برند یا محصول خاصی در حوزه گردشگری همدان باشد.  

کارشناسان بر این باورند ، تبلیغات باید بیانگر فرهنگ و تمدن منطقه مقصد برای جذب گردشگر باشد و ما باید از اشعار، تصاویر و نشانه‌هایی استفاده کنیم که بیانگر نماد پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین بودن و فرهنگ ایرانی باشد اما هیچ خبری از برند سازی در تبلیغات گردشگری نیست .


نکته دیگری که در تبلیغات گردشگری استان ما به آن توجه نمی‌شود این است که ما تبلیغات را بسته به نوع مخاطب تولید و انتخاب نمی‌کنیم هنوز مسیری برای جذب مخاطب و گردشگری که از جنوب یا شمال یا خارج از مرز ها می آید نیست.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com