پیاده‌راهی که رها شد! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93485 تاریخ انتشار:  1398-02-24 - 08:26 تعداد بازدید:  87
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پیاده‌راهی که رها شد!

گردشگری

■ کاسبان اکباتان شاکی از کسادی بازار

کسبه شکایت از حال ناخوش کاسبی در پیاده راه را به صحن شورا آوردند . روز گذشته کمیسیون گردشگری و سرمایه گذاری شورا شاهد گلایه های کاسبانی بود که دلیل کسادی کسب و کارشان و نبودن گردشگر در بازار را سنگفرش شدن خیابان قدیم اکباتان و پیاده راه امروز میدانند بود .
 از زمان مطرح‌ شدن اجرای طرح پیاده‌راه در خیابان اکباتان به عنوان قدیمی‌ترین و پویاترین خیابان همدان و قلب بازار شهر، موافقت‌ها و مخالفت‌های زیادی با این طرح شد.
 از یک سو کسبه این خیابان معتقد بودند در صورت اجرای این طرح، کار و کاسبی در این خیابان که بازار تاریخی را نیز در خود جای داده خواهد خوابید و از سوی دیگر، مسئولان قول پویایی بیشتر برای این مسیر را می‌دادند و معتقد بودند اکباتان با پیاده‌راه شدن سر و سامان بیشتری خواهد گرفت. برخی کارشناسان گردشگری نیز می‌گفتند حد فاصل میدان مرکزی تا تپه تاریخی هگمتانه می‌تواند به یک مسیر گردشگری بی‌مانند تبدیل شود.
حالا بیش از یک سال  از پیاده‌راه ‌شدن اکباتان می‌گذرد و شرایط موجود بیانگر آن است که  این مسیر تاریخی آن پویایی سابق خود را از دست داده و دستفروشانش که بخشی از تاریخ آن هستند، سرگردان و بی‌جا و مکان شده‌اند.
در صحن شورا روز گذشته جمعی از کسبه حاضر شده بودند و مواردی را مطرح کردند ، آنها معتقدند کار و کاسبی‌شان کساد شده و کارشناسان گردشگری هم معتقدند نشد آنچه باید می‌شد. اما مسئولان همچنان از برنامه‌های خود برای این مسیر می‌گویند.
یکی از کاسبان حاضر در جمع  گفت : از وقتی پروژه پیاده‌راه اکباتان افتتاح شده، دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌ایم و کسبه همچنان با این مشکلات درگیرند. بیشتر مغازه‌های این مسیر به صورت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند و صاحبان آنها در حال فروش یا حداقل اجاره‌ دادن آن هستند. از طریق شورای شهر و شهرداری حل این مشکلات را پیگیری کرده‌ایم، اما به جایی نرسیده‌ایم.
برخی دیگر میگفتند ، اجرای طرح پیاده‌راه در خیابان اکباتان مانند خیابان بوعلی نتیجه نداد، چراکه ساختار اکباتان با بوعلی متفاوت است. اکباتان در بن‌بست قرار گرفته و یک طرف آن از طرف میراث فرهنگی مسدود شده است. 25 سال است که این مسیر را با نرده مسدود کرده‌اند، در حالی که مسیر آسفالته آن می‌توانست  به محل عبور و مرور شهروندان تبدیل شود و باعث ایجاد رونق بازار اکباتان شود.یکی دیگر از معتقد است تعداد گردشگران این مسیر نیز افت کرده و می‌گوید: خیلی از گردشگران نمی‌توانند با پای پیاده این مسیر را طی کنند و انتهای مسیر نیز به صورت یک مکان متروکه درآمده است. ضمن این‌که نبود پارکینگ مانع از ورود گردشگران به اکباتان و بازدید از بازار تاریخی آن می‌شود.
 کاهش ترددها
یکی دیگر از کاسبان پیشکسوت حاضر در صحن شورا  نیز گفت : با برداشتن ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس از این مسیر میزان ترددها به میزان چشمگیری کاهش داشته است.
بر طبق آمار، روزانه 10 هزار نفر در این مسیر تردد می‌کردند، اما دیگر این ترددها وجود ندارد و کسب و کار از رونق افتاده است. اگر مدیریت شهری این ایستگاه‌ها را در پایین و انتهای پیاده‌راه اکباتان تعبیه کند، بخش زیادی از مشکل حل می‌شود.
آنها میگفتند ،  ما به مدیریت شهری پیشنهاد دادیم دستفروشان پیاده‌راه بوعلی را که در ساعات مشخصی فعالیت می‌کنند، به اکباتان منتقل کند تا شاید این مسیر از حالت سوت و کور دربیاید و بازار رونق دوباره‌ای بگیرد.
وی ادامه می‌دهد: یک خودرو برقی هم برای اکباتان در نظر نگرفته‌اند و کسبه برای رفت و آمد به محل کارشان با مشکل مواجهند. کهنسالان اصلا توان طی کردن این مسیر را به صورت پیاده ندارند و وقتی حادثه غیرمترقبه‌ای هم رخ می‌دهد، انتقال مصدوم به‌سختی انجام می‌پذیرد. پس چرا برای بوعلی این همه امکانات رفت و آمد در نظر گرفته‌اند، اما اکباتان را به حال خود رها کرده‌اند؟ این سوالی است که کسبه اکباتان ،  شورای شهری ها و شهردار و مدیرکل میراث فرهنگی را برای پاسخ گویی گردهم جمع کرد نتیاج تصمیمات در شماره های آتی به چاپ خواهد رسید
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com