2 اثر جهانی تویسرکان میزبان سفیر جمهوری صربستان در ایران همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 17 آذر 1401 - شماره 4477
 
امروز : شنبه ، 19 آذر 1401

Today : Fri, December 9, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  119541 تاریخ انتشار:  1400-06-16 - 08:56 تعداد بازدید:  490
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

2 اثر جهانی تویسرکان میزبان سفیر جمهوری صربستان در ایران

گردشگری

تویسرکان- وحید الوندی- خبرنگار همدان‌پیام:"بارگاه حضرت حیقوق نبی(ع)" و "زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده گردو" به عنوان 2 اثر که از ویژگی‌های مطرح شدن در سطح جهانی و بین‌المللی برخوردارند، میزبان "دراگان تودورویچ" سفیر کشور "صربستان" در ایران بودند.
زنجیره تولید نهال پیوندی گواهی شده گردو در تویسرکان (برای نخستین بار درکشور) درمجموع در 14هکتار در تیرماه سال 1398 ایجاد شده است، این نهالستان شامل 3 فاز مادری در 6 هکتار، خزانه تولید در 5 هکتار و گلخانه تولید نهال در 2 هکتار می‌شود. باغ مادری نهالستان زنجیره گردو با 2میلیون پیوندک 25سانتیمتری و خزانه با 200هزار پایه در سال تولید دارد. نهالستان زنجیره گردو تویسرکان در روستای مرادآباد واقع در بخش قلقل‌رود این شهرستان است.
آرامگاه حیقوق نبی(ع) که در تاریخ 8/2/1353 به شماره ۹۶۹ در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان است و اساس بنا بدین شکل است که ۸ ترکه آجری در آن ساخته شده که ستون‌های اصلی بنا را تشکیل می‌دهد، همچنین روی دیوارهای خارجی با طاق‌نما و کاشی‌کاری مزین شده است، ارتفاع بنا از سطح زمین ۱۲متر و نمای بیرونی آرامگاه از ۱۶ترکه ستون‌مانند تشکیل شده که با سطح قوسی و نیم‌دایره به طرز جالبی متصل به هم ساخته شده‌اند.
برقراری این گونه تعاملات و حضور افراد مؤثر در حوزه‌هایی مانند امورفرهنگی، تولیدی، تجاری و اقتصادی می‌تواند سرآغاز حرکت‌های امیدبخش و سازنده در شهرستان تویسرکان باشد.
ما مردم تویسرکان باید قدر برخی داشته‌های خود را بدانیم و فراموش نکنیم که تویسرکان یکی از معدود شهرهای جهان است که بارگاه یک پیامبر الهی در آن واقع شده که از اهمیت کم‌نظیر فرهنگی، تاریخی، مذهبی و گردشگری برخوردار است و همچنین زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده تویسرکان حداقل بزرگترین زنجیره در نوع خود در غرب آسیا به شمار می‌رود.
اکنون اگر از این گونه داشته‌ها تاکنون به دلایل مختلف نتوانسته‌ایم در مسیر توسعه همه‌جانبه شهرستانمان آنگونه که باید و شاید استفاده کنیم بحث دیگری است که در این مجال نمی‌گنجد و به بررسی و کنکاش‌های مفصل و جامع نیاز دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com