1403-03-251403-04-04bool(false) هگمتانه دروازه جهان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132867 تاریخ انتشار:  1402-04-04 - 10:17 تعداد بازدید:  184
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هگمتانه دروازه جهان

گردشگری


همدان، آتن و رُم، سه شهر باستانی در دنیای شناخته شده بشری هستند که از هزاره نخست قبل از میلاد دارای تمدن و شهرنشینی مدرن در تمامی ادوار تاریخی بوده اند و تا به امروز نیز هر کدام به سبکی متفاوت این نقش را در تاریخ شهرسازی و معماری سرزمین های خود ایفا کرده و می کنند و هنوز هم زنده و پابرجایند.

سال 707 قبل از میلاد دقیقن تاریخی بود که دیااکو پرچم نخستین امپراطوری جهان را بالا برد و «هگمتانه» را به عنوان مرکز این جهان جدید برگزید؛ و امسال یعنی سال 1402 می تواند سالی باشد که پس از 2730 سال دگرباره هگمتانه پرچمدار ایران در جهان باشد.

در دنیای امروز و به لطف پیشرفت تکنولوژی دسترسی به عکس های هوایی و ماهواره ایی بسیار آسان گشته است و هر آنکس در لحظه اراده کند می تواند همانند یک پرنده بر بالای شهر همدان باشد. همدان در عکس هوایی نیز نقشه ایی منحصر به فرد دارد و می توان گفت تنها شهر در ایران امروز است که به سبک دایره ایی، که سبک ویژه شهرسازی ایران باستان بوده، ساخته شده است؛ اگر به دایره مرکزی شهر که همانند پیتزا به شش قسمت تقسیم شده است بنگریم، در دو ضلع شمالی آن تپه ایی در دل شهر وجود دارد که نگهبان میراث سه هزار ساله، از هگمتانه تا همدان است. میراثی که نادر شهری در جهان اینگونه چنین نگینی در دل خود دارد، نگینی که شاید در دید نخست تَلی از خاک باشد، اما در دل خود خانه و مسکن تک تک انسان هایی بوده است که از هزاره نخست قبل از میلاد تا به امروز در این خاک زندگی می کردند و هر وجب و خشتی که بر کنگره ها و ایوان ها و طاقچه های آن است، به قول جناب خیام، انگشت وزیری و سر سلطانی است.

تقریبا 5 سال پیش بود که برای نخستین بار بحث ثبت جهانی هگمتانه به صورت جدی پیش آمد، البته پیش از آن نیز بارها این بحث مطرح بود، اما شوربختانه تعارضات و تخریب های شهری به حدی بود که کسی جرات مطرح کردن آن را نداشت؛ اما علی مالمیر، که مدیر کل وقت میراث فرهنگی همدان بود، این جسارت را به خرج داد و پا در مسیری نهاد که از دور سخت و نشدنی بود. به هر روی پس از کش و قوس های فراوان سرانجام سال 1400 صحبت های اولیه با وزارت میراث فرهنگی جهت قرارگیری نام هگمتانه به عنوان نامزد ثبت میراث جهانی انجام شد و در سال 1401، قرار بر آن شد که تک پرونده ثبت جهانی ایران در سال 1402 با عنوان «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» جهت ثبت در میراث جهانی ارسال شود. عنوانی که جدای از محوطه تاریخی هگمتانه مسیر تاریخی دیگری که از گنبد علویان شروع، و با گذار از خیابان اکباتان، تمامی بازارهای پیرامونی آن، مسجد جامع، میدان تاریخی همدان، خیابان بوعلی و در نهایت آرامگاه بوعلی سینا را شامل می شود خاتمه می یابد.
این رویداد در نگاه نخست برای مردم همدان و به ویژه بازاریان و کسبه این منطقه کمی غریب و تا حدی ترسناک شاید به نظر برسد، اما باید بدانیم که ما در کشوری در حال توسعه زندگی می کنیم و میراث فرهنگی غنی و طبیعت بکر ما، در این مسیری که جهت پیشرفت و توسعه در حال طی کردن آن هستیم، در معرض خطر و نابودی هستند. اما جدای از حفظ میراث فرهنگی، اگر در همان گوگل مپ سری به شهرهای پیشرفته و مدرن امروزی، به ویژه شهرهای اروپایی از جمله ژنو و برلین و لندن و غیره بزنیم، خواهیم دید که حفظ بافت تاریخی شهرهایشان برای آنان مهمترین الویت بوده و هست، حتی مهمتر از اقتصاد! زیرا همین بافت تاریخی است که نمایانگر تاریخ و فرهنگ آن شهرها است و با تبدیل کردن این بافت تاریخی به جاذبه گردشگری(البته در طول یک بازه زمانی مناسب)، نه تنها اقتصاد آنان آسیب ندیده است، بلکه تبدیل به موتور محرکه پرقدرتی جهت کسب درآمد، به ویژه درآمد پایدار از سوی گردشگران و مسافران داخلی و خارجی شده است و ارزش افزوده ایی چند برابری بر املاک و همچنین اقتصاد مردم آن منطقه داشته است. شاید این متن را یکی از کسبه بازار بخواند و در دل خود بگوید، عموجان میراث فرهنگی سیری چند! اما ما هم باید بگوییم عموجان سخن شما درست و شایسته است و به قول جناب شاملو، آدمی را آب و نانی باید، و آنگاه آوازی؛ اینجاست که دستگاه های دولتی می بایست نقش تسهیلگر را بازی کنند و با یک دلی و یکدستی و به دور از مَنیت، به کمک شهر و مردمش بیایند.

پرونده هگمتانه جهت ثبت در میراث جهانی دارای مشکلاتی است که بیشتر در کوچه پس کوچه های بازار قرار دارد و اصلاح آنان جدای از کمکی که به ثبت نخستین میراث جهانی همدان خواهد کرد، یکدست سازی و زیباسازی بازار و شهر را نیز منجر خواهد شد که برای تمامی مردم و گردشگران جذاب خواهد بود باعث رونق هر چه بیشتر اقتصاد در بافت تاریخی خواهد شد؛ و تنها با همدلی مردم و هماهنگی در دستگاه های مختلف، به ویژه شهرداری همدان در همکاری با میراث فرهنگی می توان کاری کرد کارستان که بیش از 50 سال است رخ نداده و هگمتانه و همدان را نه تنها به عنوان یک میراث ملی، بلکه به عنوان یک میراث جهانی ثبت کرد؛ آنگاه است که هگمتانه نه تنها در ایران، بلکه در جهان نیز خواهد درخشید و حفاظت از آن و شهر، تبدیل به دغدغه ی تمامی مردم جهان خواهد شد و ما را در مسیر درست پیشرفت و توسعه که همانا توسعه پایدار بر اساس ظرفیت ها و پتانسیل های تاریخی و داخلی است قرار خواهد داد، و این مهم میسر نخواهد شد، مگر با یکدلی و یکدستی مردم و مسئولین.

کوچه پس کوچه های همدان، همانند رگی در میانه ی بدن عمل می کند و هرگاه قدم در آنها می گذاریم حافظه تاریخی ما را بیدار می کند، در جستجوی فضاها و زمان های گمشده در کودکی و جوانیمان خواهیم گشت و با گذار زمان می بینیم که دیگر نه من و شمایی هست و نه آن و دیگری، و تنها هگمتانه و همدان است که در طول تاریخ پایدار و استوار مانده، پس ما به فرزندان و آیندگان مدیون هستیم تا شهری که سه هزار سال برقرار بوده است را سالم و سلامت و زنده به آنان برسانیم، زیرا ما هزاره هاست که اینجاییم و حافظه تاریخی همدان و ایران هستیم.

میلاد وندائی - باستان شناس

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com