1403-03-251403-04-04bool(false) حذف خودرو و آسفالت از میدان هگمتانه چالش بزرگی بود که رفع شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  133494 تاریخ انتشار:  1402-05-08 - 09:35 تعداد بازدید:  608
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان:
حذف خودرو و آسفالت از میدان هگمتانه چالش بزرگی بود که رفع شد

گردشگری


■ همدان در تکاپو برای ورود به عرصه جهانی و دریافت تاییدیه نهایی از  ارزیابان یونسکو

همدان این روزها یک قدم تا میزبانی از ارزیابان یونسکو برای جهانی شدن همدان فاصله دارد و مجموعه فرهنگی رسانه ای همدان پیام ،  در  سالهای اخیر در این  مسیر ، پیگیر رفع موانع پیش روی ثبت جهانی هگمتانه با موضوع‌هایی چون «‌پرونده ثبت جهانی همدان تحویل یونسکو شد»، «‌حذف ترافیک از هگمتانه زودتر عملی شود»، «‌همدان آماده حضور ارزیابان یونسکو می‌شود»، «‌همدان چشم انتظار ثبت جهانی ، شهرداری معبر جدید را بازگشایی کند»، «ثبت جهانی «هگمتانه تا همدان» نیازمند ساماندهی کاروانسراها» و «حذف دو طبقه ساختمان حوزه هنری و حذف سواره از عرصه هگمتانه» وغیره بوده است.

 اکنون نیز در قالب پرونده «همدان در مسیر جهانی شدن» در پی بررسی وضعیت پرونده ثبت جهانی هگمتانه تا همدان هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان در گفتگو با همدان پیام   گفت: حذف ترافیک از میدان اکباتان و برداشتن آسفالت از اقدامات مهم و باقی مانده برای ثبت جهانی هگمتانه بود که به صورت دقیق با پیگیری و همکاری شهردری همدان انجام شد.

محسن معصوم علیزاده بابیان اینکه طرح پیاده‌راه‌سازی ۶ خیابان اصلی شهر همدان بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری باید مورد بررسی قرار گیرد و طبق نظر مشاور به پیاده راه تبدیل شود، اظهار کرد: طبق نظر کارشناسان دو خیابان بوعلی و اکباتان مقرر شد به پیاده راه تبدیل شود که خیابان بوعلی در سال ۱۳۹۶ پیاده راه شد و خیابان اکباتان گرچه انجان شده است اما مواردی باید این پروژه را کامل کند .

وی با بیان اینکه اقناع سازی کسبه توسط میراث فرهنگی در حال انجام است گفت :  کاربری‌های مشاغل موجود در خیابان اکباتان باید تغییر کند و این مهم در حال انجان است  ،گفت: خیابان تختی، شریعتی، باباطاهر و شهدا هرکدام مانند دو خیابان بوعلی و اکباتان خصوصیت به خود را دارند.

معصوم علیزاده خاطرنشان کرد: حذف ترافیک از میدان اکباتان و برداشتن آسفالت از اقدامات مهم و باقی مانده برای ثبت جهانی هگمتانه بود که در حال پایان است .

وی گفت: زمان بررسی ارزیابان یونسکو طبق اعلام وزارتخانه در ماه های اخیرخواهد بود که بازدید از محدوده هگمتانه تا همدان انجام خواهد شد. اقدامات زیادی برای حذف ترافیک انجام شد که می‌توان در این زمینه به تعریض راسته حاج فضل الله، معبر باستان، تعریض موزه منطقه‌ای اشاره کرد که عرض بسیار خوبی برای راسته حاج فصل الله تدارک دیده شد و این معبر در واقع کمک خواهد کرد و با این روند، دسترسی بهتری به بازار آهن فروشان پیدا می‌شود.

محسن معصوم علیزده با بیان اینکه در ادامه مسیر حاج فضل الله معبری دیگری برای دسترسی به بازار آهن فروشان معبر باستان است؛ افزود: سال گذشته توسط شهرداری انجام شد و در جلسه ای که برگزار شد، شهرداری و شورای شهر قبول کردند که کارهای تملک و تخریب دو پلاک معبر باستان که در آن وجود دارد را انجام دهند.

پروژه‌های حفاظتی هگمتانه در حال انجام است

وی با بیان اینکه در ادامه مسیر حاج فضل الله معبری دیگری برای دسترسی به بازار آهن فروشان معبر باستان است؛ افزود: سال گذشته توسط شهرداری انجام شد و در جلسه ای که اخیراً برگزار شد، شهرداری و شورای شهر قبول کردند که کارهای تملک و تخریب دو پلاک معبر باستان که در آن وجود دارد را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه با این روند، عرض معبر باستان به صورت قابل قبولی افزایش پیدا خواهد کرد و دسترسی آهن فروشان در شرایط بهتر انجام بگیرد؛ گفت: کارهای عملیاتی و پیمانکاری حدود ۱۵ کاروانسرا نیز انجام شده است.

معصوم علیزاده با اشاره به اینکه پروژه‌های حفاظتی زیادی در هگمتانه در حال انجام است تشریح کرد: حفاظت ترانشه ها، حفاظت آثار دوره هخامنشی، پایه ستون‌های سنگی هخامنشی و آشکار سازی معابر دوران اشکانیان که در سنوات قبل کاوش شده است، از جمله این اقدامات است.

وی در پایان از ۳ کاروانسرا که در حاشیه تپه هگمتانه وجود دارد نام برد و خاطرنشان کرد: این کاروانسراها به نامهای کاروانسرای جلدی، شریف الممالک و یداللهی است که عملیات آنها درحال انجام اند.

گفتنی است ، ارزیابان یونسکو چند هفته دیگر به همدان می آیند، ارزیابانی که با بررسی تاریخ این کهن شهر آن را در حافظه جهانی یونسکو ثبت می‌کنند و مدیران ارشد استان در این چند هفته باقیماندهاقدام به برنامه ریزی های متعدد میکنند تا روال کار بهتر و با سرعت بیشتر پیشرود .

موضوع حذف سواره از عرصه هگمتانه و میدان اکباتان، ساماندهی کاروانسراها، بهبود وضعیت مسیرهای منتهی به پروژه و غیره همه و همه نیازمند عزم جدی مسئولین در روزهای پایانی تابستان 1402 بود که محقق شده است؛ و موضوعات دیگر که باید به جد در دستور کار قرار گیرد تا حضور ارزیابان یونسکو چراغ روشنی برای ورود همدان به عرصه جهانی و تاییدیه نهایی شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com