توریست‏‏‌های سالمند چگونه می‌توانند منشأ تحولات اقتصادی و اجتماعی شوند؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 26 تير 1403

Today : Tue, July 16, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  137044 تاریخ انتشار:  1402-12-19 - 13:22 تعداد بازدید:  111
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

توریست‏‏‌های سالمند چگونه می‌توانند منشأ تحولات اقتصادی و اجتماعی شوند؟

گردشگری تا سال ۲۰۵۰ یک‌ششم جمعیت جهان را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهند. این یعنی بیش از ۱.۳ میلیارد نفر از ساکنان زمین، سالمندان هستند. در ایران نیز روند پیرشدن جمعیت به سرعت در حال طی شدن است و برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌‌‌اند که تا سال ۲۰۶۰، ‌‌‌ نزدیک به ۳۰‌درصد جمعیت شامل سالمندان شود. این موضوع فارغ از بحث بیمه و سلامت و... ضرورت پرداختن به یک مقوله را روشن می‌کند.

 گردشگری سالمندان!

پژوهشگر حوزه گردشگری سالمندان، می‌گوید: افزایش سن یک روند طبیعی در زندگی انسان است و برخلاف گذشته که تعداد کمی از افراد به دوران سالمندی می‌‌‌رسیدند، با پیشرفت علوم ‌‌‌درمانی و پزشکی و همچنین پیشرفت سریع تکنولوژی، امروزه مردم عمر طولانی‌‌‌تر و در عین حال توأم با سلامتی و کیفیت بالاتری را تجربه می‌کنند و طبق آمار ارائه‌‌‌شده توسط سازمان ملل، امید ‌‌‌به ‌‌‌زندگی جهانی از سن۵۰ سال در ۱۹۵۰ میلادی به ۷۳.۲ سال در ۲۰۲۳ رسیده است و تلفیق «افزایش امید به زندگی» و «کاهش نرخ باروری» باعث شده که جمعیت جهان به سوی سالمند شدن در حرکت است.

چه سنی را سالمند به حساب می‌‌‌آوریم؟ آرزو کرد، در این باره عنوان می‌کند: درباره سن شروع سالمندی نظرات گوناگونی وجود دارد و منابع مختلف از سن ۵۵ تا ۶۵ را مبنای شروع این دوره قرار داده‌‌‌اند. سازمان ملل بازه سنی ۶۰ تا ۶۵ سال به بالا را سن شروع سالمندی تعیین کرده است و به عنوان مثال در کشورهای توسعه‌‌‌یافته، عدد ۶۵سال مبنا قرار می‌گیرد در حالی که در کشورهای درحال توسعه سن ۶۰ سال را شروع سالمندی درنظر می‌‌‌گیرند. در ایران نیز، طبق قانون تشکیل شورای ملی سالمندان، سن ۶۰ و بالاتر سن شروع سالمندی تعیین شده است. تا سال ۲۰۵۰، یک‌‌‌ششم جمعیت جهان را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهند و تعداد آنها به حدود ۱.۲میلیارد نفر می‌رسد که این نسبت در سال ۲۰۱۹، یک‌‌‌یازدهم بود.

با وجود آنکه روند پیر‌‌‌شدن جمعیت، ابتدا در مناطق غنی مانند اروپا و آمریکای‌‌‌شمالی آغاز شد، در حال‌‌‌حاضر کشورهای با درآمد متوسط و کم نیز این روند را به طور گسترده‌‌‌ای تجربه می‌کنند و تا سال ۲۰۵۰ بالغ بر ۸۰‌درصد جمعیت سالمند دنیا متعلق به این کشورها خواهد ‌‌‌بود. داده‌‌‌ها نشان می‌دهد که در روند سالمند شدن جمعیت‌‌‌ جهان، ایران نیز مستثنی نیست.

در سال ۲۰۲۰، حدود ۱۰.۴۳ ‌‌‌درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌‌‌دادند در صورتی‌که پیش‌بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۶۰ به حدود ۳۰ ‌‌‌درصد افزایش یابد. همچنین طبق دو سرشماری اخیر انجام شده توسط مرکز آمار ایران در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵، به ترتیب ۸.۲‌درصد و ۹.۲‌درصد جمعیت ایران را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل داده‌‌‌اند.

به گفته این کارشناس حوزه گردشگری سالمندان امروزه اهمیت صنعت گردشگری و نقش مهمی که در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند بر هیچکس پوشیده نیست و به عنوان یکی از سودآورترین موتورهای رشد برای اقتصاد جهانی شناخته می‌شود.

او می‌افزاید: مطابق با گزارش سازمان ‌‌‌جهانی ‌‌‌گردشگری در سال۲۰۲۰، گردشگری بعد از صنایع سوخت و دارو، در سال ۲۰۱۹ رتبه سوم میزان صادرات دنیا را به خود اختصاص داد.

این پژوهشگر گردشگری ادامه می‌دهد: تلفیق دو مفهوم سالمندی جمعیت و گردشگری، گردشگری سالمندی یا گردشگری نقره‌‌‌ای است. در ادبیات گردشگری فارسی، اصطلاح گردشگری نقره‌‌‌ای کمتر شناخته‌‌‌شده و مصطلح است و بیشتر در منابع انگلیسی‌‌‌زبان از اصطلاح سیلور توریسم به معنای گردشگری نقره‌‌‌ای استفاده شده است.

وی می‌گوید: سازمان ‌‌‌جهانی‌‌‌ گردشگری، گردشگری ‌‌‌نقره‌‌‌ای (سالمندی) را به عنوان فرصتی حائز اهمیت در صنعت‌‌‌گردشگری معرفی کرده است چون از یکسو، جهان با روند رو‌‌‌به‌‌‌رشد سالمندی و در نتیجه افزایش جمعیت سالمندان مواجه ‌‌‌است و از سوی دیگر سالمندان وضعیت مالی بهتر، وقت آزاد بیشتر و وضعیت سلامت مناسب‌‌‌تری جهت شرکت کردن در سفرهای ‌‌‌تفریحی و فعالیت‌‌‌های ‌‌‌گردشگری دارند. همچنین طول اقامت افراد سالمند نسبت به گروه‌‌‌های دیگر طولانی‌‌‌تر است.


 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com