1403-03-251403-04-04bool(false) ۸ روستا کاندیدای بهترین روستاهای جهانی گردشگری شدند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  133443 تاریخ انتشار:  1402-05-03 - 12:16 تعداد بازدید:  456
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برای رقابت در پروژه UNWTO
۸ روستا کاندیدای بهترین روستاهای جهانی گردشگری شدند

گردشگری


■ حیدره همدان جاماند

هشت روستا به عنوان کاندیدای نهایی ایران در پروژه بهترین روستاهای جهانی گردشگری معرفی شدند تا در سطح جهانی رقابت کنند.

به گزارش همدان پیام ، سازمان جهانی جهانگردی UNWTO از سال ۲۰۲۱ موضوعی را تحت عنوان معرفی بهترین روستاهای جهانی گردشگری مطرح و هدف از این اقدام را پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستاها عنوان کرد.

این سازمان شاخص‌های کلانی مانند دارا بودن منابع و جاذبه‌ها، مرمت و حفاظت از منابع، پایداری اجتماعی، پایداری زیست محیطی، زنجیره ارزش گردشگری، اولویت و حکمرانی دولت، زیرساخت و ارتباطات و ایمنی و امنیت را برای ارزیابی روستاهای کاندید تعیین کرده است.

این شاخص‌ها حدوداً به ۴۰ زیر شاخص تقسیم می‌شوند که دربرگیرنده اطلاعات جامعی از روستاهاست. به همین منظور از بین کل روستاهای کشور ۱۳۰ روستا وارد مرحله اولیه انتخاب، شدند. سپس بر اساس شاخص‌های سازمان جهانی این تعداد به ۳۰ روستا تقلیل داده شد و در نهایت بر اساس ظرفیت اعلام شده برای هر کشور ۸ روستا به عنوان کاندیدای نهایی ایران انتخاب شدند.

روستای کندوان در آذربایجان شرقی، روستای میمند در استان کرمان، روستای سهیلی در استان هرمزگان، روستای قاسم آباد گیلان، روستای کندلوس مازندران، روستای ابیانه در استان اصفهان، روستای پالنگان در استان کردستان و روستای بیشه در استان لرستان و البته قرار بود روستای حیدره قاضی خان هم از  روستاهایی باشد که به عنوان نمایندگان جمهوری ایران در این رقابت جهانی شرکت خواهند کرد که روستای آخر حذف شد .

در همین راستا علاوه بر تکمیل پرونده روستاهای کاندید ایران اسناد پشتیبان شامل کلیپ‌های معرفی جاذبه‌ها و پتانسیل‌های گردشگری و تصاویر مربوطه تهیه و در سامانه سازمان جهانی گردشگری بارگذاری شد.

سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) از سال ۲۰۲۱ موضوعی را تحت عنوان دهکده‌‌‌های جهانی گردشگری مطرح و هدف از این اقدام را پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستا‌‌‌ها عنوان کرده است و ۱۳۰ روستا از ایران در مرحله اولیه برای جهانی شدن به رقابت پرداختند و هم‌اکنون ۸ روستا به مرحله ارزیابی پایانی رسیده‌اند.

امسال تعداد کل کاندیدا‌‌‌ها در سطح جهان به ۱۲۵۶ روستا رسیده است که طبق تجربه سال‌های گذشته، از این تعداد کمتر از ۵۰ روستا به عنوان روستا‌‌‌های جهانی در فهرست روستا‌‌‌ها قرار خواهند گرفت.روستای سهیلی به عنوان یکی از روستاهای بخش حرا شهرستان قشم توانسته با داشتن ظرفیت‌‌‌های گسترده در حوزه گردشگری، به نمادی از مهاجرت معکوس تبدیل شود.

موقعیت و طبیعت بکر این روستا به واسطه قرارگیری در کنار جنگل‌‌‌های حرا، برخورداری از اسکله تفریحی مناسب و اقامتگاه‌‌‌های بوم‌گردی دیدنی در کنار مهمان‌نوازی مردم روستا موجب شد سالانه روستای حیدره قاضی خان از روستاهای زیبا و توریست پذیر است كه در فاصله ۳۰ كیلومتری شهرستان بهار واقع شده و با مركز استان ۳۵ كیلومتر فاصله دارد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com