تهیه کتابچه راهنمای حفاظت بنای تاریخی در برابر آتش‌سوزی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 29 اسفند 1401

Today : Mon, March 20, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  128721 تاریخ انتشار:  1401-09-20 - 17:27 تعداد بازدید:  112
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در قالب طرح پژوهشی انجام می‌شود
تهیه کتابچه راهنمای حفاظت بنای تاریخی در برابر آتش‌سوزی

گردشگری

 
طرح راهنمای حفاظت از بناهای تاریخی در برابر آتش با هدف تهیه کتابچه راهنمای حفاظت بنای تاریخی در برابر آتش‌سوزی در پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی تاریخی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی انجام شد.

‌به گزارش روابط‎عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مهناز اشرفی مجری طرح و عضو هیأت علمی پژوهشگاه گفت: با توجه به آسیب‌پذیر بودن میراث‌فرهنگی در برابر اثرات سوء بلایای طبیعی، بهتر است برای مدیریت این رویدادهای اجتناب‌ناپذیر آماده بود.

رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های تاریخی فرهنگی تصریح‌کرد: در این میان موضوع آتش‌سوزی در بناهای تاریخی که می‌تواند در صورت وقوع، آسیب‌های جدی بر بنا وارد کند از مواردی است که با کم‌توجهی خاصی روبرو بوده‌است به ویژه‌آنکه عواملی‌همچون فرسودگی تأسیسات و تجهیزات، مصالح، تغییرکاربری‌ها و دخالت‌های غیر اصولی در طول زمان، چالش بین اصول حفاظتی و اقدامات لازم خدمات ایمنی و … زمینه‌های خطر آتش‌سوزی را در بنا فراهم می‌کنند.

اشرفی هدف از این پژوهش را تهیه کتابچه راهنمای حفاظت بنای تاریخی در برابر آتش‌سوزی اعلام کرد که می‌تواند از وقوع آتش‌سوزی پیشگیری و یا در صورت حادثه آمادگی لازم را برای کنترل هرچه سریع‌تر آتش و کاهش خسارت‌ها فراهم کند.

وی گفت: روش تحقیق کیفی است و با بررسی تعداد قابل‌توجهی از مقالات و گزارش‌های تحقیقاتی، منشورهای حفاظتی و دستورالعمل‌های تدوین شده و سایر اسناد مرتبط به بررسی و تحلیل مفاهیم، ضرورت‌ها، مسائل و چالش‌ها پرداخته است. عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری افزود: سپس با توزیع پرسشنامه در بین جامعه علمی و متخصصان میراثی، مدیران و مجریان حفاظت و خدمات و ایمنی آتش نشانی، آنان را برانگیخت تا تجارب، پیشنهادات و نظرات تخصصی و اجرائی و راهکارهای مربوط به دو حوزه آتش‌نشانی و حفاظت را به اشتراک گذارند.

وی بیان کرد: نهایتاً با استفاده از مطالعات اسنادی، کتابخانه‌ای و برداشت و تحلیل پرسشنامه‌ها به ارائه راهنمای عمل، شامل سه بخش اصول و سیاست‌ها، راهنمای عمل و واژه‌شناسی اقدام شد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com