70 پروژه مرمت استان در انتظار تخصیص اعتبار همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135246 تاریخ انتشار:  1402-08-17 - 10:09 تعداد بازدید:  126
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مسجد جامع و یخدان میرفتاح در اولویت مرمت هستند
70 پروژه مرمت استان در انتظار تخصیص اعتبار

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 معاون میراث فرهنگی استان همدان  در زمینه اهمیت مرمت بناهای تاریخی در روند پیگیری پرونده ثبت جهانی همدان گفت:  همدان استانی پرآوازه در تاریخ است که وجود شناسایی بیش از 1900 بنای تاریخی در همدان  1183 بنا در لیست آثار ملی چای گرفته است  و این آثار  خود گواهی تاریخ و تمدن 3000 ساله ایرانی در این استان است.

به گزارش همدان پیام ، اتابک صفری  ‌از نیاز استان به اعتبار 35 میلیارد تومانی برای مرمت و نگهداری بناهای تاریخی همدان خبر داد و افزود: مرمت اضطراری بناهای تاریخی ـ مذهبی همدان با 300 میلیون تومان اعتبار در حال انجام است و پنج اثر تاریخی نیز با اعتبار یک میلیارد تومانی دولتی و مشارکت بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.

وی گفت در بین آثار نمیتوان عنوان کرد کدام یک برای مرمت مهم تر است اما در حال حاضر پروژه های مسجد جامع و یخدان میرفتاح و کاروانسراهای جلدی ، میرزا کاظم و خانه بیژن و عبادی انتظار تخصیص اعتبار را برای مرمت میکشند .

صفری بیان کرد: همچنین اعتبار مرمت کاروانسرای گلشن 550  میلیون تومان، کاروانسرای پیغمبر 560 میلیون تومان، محوطه‌سازی آرامگاه باباطاهر و بوعلی یک میلیارد تومان، راسته قبله 450 میلیون تومان است.

وی درباره برخی اظهار نظرات مالک در عمارت جنانی مبنی بر عدم همکاری میراث فرهنگی در مرمت بنا گفت: به عمارت جنانی از محل اعتبارات مرمت و بازسازی آثار تاریخی شهر همدان 350 میلیون تومان تخصیص داده شده است.

این مقام مسئول از اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون تومانی برای تهیه 350 عدد تابلوی معرفی بناهای تاریخی شهر همدان خبر داد و افزود: در مجموع اعتبارات مرمت و نگهداری بناهای تاریخی همدان 25 میلیادر تومان است.

وی در ادامه افزود : زمانی که یک پروژه مرمت و نگهداری را ارزیابی می‌کنیم، ابتدا بحث مرمت و نگهداری در مورد نوع ابنیه مورد نظر جهت نگهداری مطرح می‌گردد. معمولا ساختمان‌های خوب و یا مشهور، نگهداری می‌شوند. این مساله شاید به دلیل انعکاس گسترش عمودی در مقابل توسعه مجدد مرکز شهر در سال 1960 و 1970 می‌باشد که ساختمان‌های شناخته شده و خیابان‌ها در آن زمان بولدوزر شد و به طور کلی چیز مردم‌پسندی جایگزین آن‌ها نگردید.

صفری افزود : بناهای تاریخی گنجینه های محلی نیستند بلکه میراث انسانی و دارایی یک کشور هستند. حفظ و نگهداری از آن ها وظیفه همه نسل ها است. همانطور که می دانید ایران دارای تاریخ چند هزارساله و دارای بناهای تاریخی غنی است که هرکدام بیانگر تمدن و فرهنگ ایران در گذشته است. حفظ و نگهداری این بناها جز مهمی است که نباید نسبت به آن بی توجه بود. زیرا این بناها هویت و نماد فرهنگ ماست و ما موظف هستیم تا این بناها را زنده و سرپا نگه داریم.

معاون میراث فرهنگی استان همدان  عنوان کرد : به خاطر گذشت زمان و تاثیر آب و هوا روی این بناها، به مرور شاهد از بین رفتن بناهای تاریخی خواهیم بود؛ بنابراین نیاز است تا مهندسین معماری با تکیه بر دانش و تخصص خود،  نسبت به احیای بناهای تاریخی اقدام نمایند. مرمت بناهای تاریخی چندین سال است که در ایران آغاز شده و در حال گسترش است. مرمت ابنیه تاریخی علاوه بر حفظ میراث باستانی کشور عزیزمان ایران می تواند نرخ رشد صنعت گردشگری ایران را افزایش دهد. مرمت بناهای تاریخی نیاز به دانش معماری دارد و شخص مرمت کار باید بتواند کالبد و ساختار بنای مورد نظر را احیا نماید.

وی گفت : مرمت بناهای تاریخی نیازمند تخصص و دقت بالا است. با بررسی دقیق وضعیت بنا، بازسازی و تعمیرات کوچک، حفاظت در برابر عوامل طبیعی، استفاده از مواد سنتی و مرمت نقاط تاریخی و هنری می‌توان بناهای تاریخی را به اصالت و جذابیت خود بازگرداند و آن‌ها را برای نسل‌های آینده حفظ کرد.

بناهای تاریخی ایران ارزشمندترین نمادهای فرهنگ و هنر این سرزمین هستند که نیازمند حفظ و مرمت می‌باشند. بازسازی و تعمیر این بناها، به حفظ هویت و فرهنگ ایران و جلوگیری از فراموشی تاریخی ارزشمند آن‌ها کمک می‌کند. این بناها معادله‌ی زیبایی و اصالت را در خود جای داده‌اند و همچنان جذابیت‌های خاصی برای گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ دارند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com