1403-02-291403-03-08bool(false) 1403-02-291403-03-08bool(false) تبلیغات خارجی بسازید مالیات نپردازید همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 8 خرداد 1403

Today : Tue, May 28, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134214 تاریخ انتشار:  1402-06-18 - 12:24 تعداد بازدید:  490
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

میراث فرهنگی با هدف جذب گردشگر اعلام کرد
تبلیغات خارجی بسازید مالیات نپردازید

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژیکی و افزایش دسترسی مردم در ایران و سراسر دنیا به رسانه‌های نوین ارتباطاتی، تبلیغات شکل تازه‌ای به خود گرفته اند و گسترش شبکه‌های اجتماعی، باعث نفوذ رسانه و تبلیغات در تمام ابعاد زندگی مردم شده است. همانطور که تمام صنایع تبلیغات را یکی از ارکان اساسی فعالیت خود در نظر ‌می‌گیرند، گردشگری نیز بی نیاز از تبلیغات نبوده و تمام بخش‌ها مانند حمل و نقل، اقامت، مراکز تفریحی و حتی جاذبه‌های طبیعی برای معرفی در سطح عموم و جذب گردشگر نیازمند تبلیغات هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان به مصوبه مجلس برای حمایت مالیاتی از تولیدکنندگان محتوای فرهنگی و گردشگری ایران به زبان خارجی اشاره کرد و گفت : فعالان اقتصادی استان اگر اقدام به تولید محتوی گردشگری به زبان خارجی برای معرفی همدان کنند حمایت مالیاتی میشوند.

محسن معصوم علیزاده در توضیح بیشتر بندی که به مجلس پیشنهاد کرده و در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ رأی مثبت نمایندگان را دریافت کرده است، گفت: براساس جزء (۱) بندالحاقی۴ در بودجه ۱۴۰۱، مجلس مصوب کرد "هزینه‌کرد اشخاص حقوقی درخصوص تولید و انتشار محتوای فرهنگی و آموزشی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری جمهوری اسلامی ایران به زبان‌های خارجی، با هماهنگی و تأیید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی قلمداد شود."


وی اظهار کرد: معنی این بند مصوب آن است که شرکت‌ها و اشخاص حقوقی که ملزم به پرداخت مالیات هستند، اگر بخشی از سرمایه و هزینه خود را صرف فعالیت و اقداماتی در راستای معرفی و تبلیغ ایران و یا تولید و انتشار محتوای فرهنگی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری ایران به زبان خارجی کنند، مثلا قراردادی با شبکه‌ای در خارج از کشور بسته شود که سبب انتشار محتوایی درست از ایران شود، اگر به تایید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برسد به آن میزان که هزینه صرف شده از مالیات آن شرکت کسر خواهد شد. این اقدام موجب می‌شود انگیزه  شرکت‌ها به‌ویژه محلی‌ها برای معرفی شهرها و مقاصد خود تقویت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکید کرد که این پیشنهاد و تصویب آن در راستای مقابله با ایران‌هراسی و ارائه تصویر مناسب و درست از ایران بوده است.

یک کارشناس حوزه تبلیغات در این زمینه میگوید: متاسفانه فعالین حوزه گردشگری تبلیغات را محدود به اقداماتی که منجر به فروش مستقیم میشود میدانند، تبلیغاتی که پیشنهاد فروش مستقیم محصول یا خدمتی خاص را به مخاطب ارائه میدهد، در حالی که تبلیغات یک استراتژی بلند مدت است برای تحریک تقاضا که اگر با دید سرمایه گذاری به آن نگاه شود، در بلند مدت باعث افزایش اعتبار برند و ارزش محصول یا خدمت میشود.

 سرمایه گذاران بخش گردشگری تبلیغات را هزینه‌ای اضافه می‌‌دانند

رضا سموات عنوان کرد: متاسفانه سرمایه گذاران بخش گردشگری تبلیغات را هزینه‌ای اضافه میدانند، صاحبان این دیدگاه شاید در کوتاه مدت با حذف هزینه تبلیغات سود سالانه بیشتری داشته باشند، اما در بلند مدت از نبود تبلیغات صدمات و ضرر‌های زیادی خواهند دید، زیرا تبلیغات است که باعث افزایش ارزش محصولات و تداوم و افزایش درخواست در بازار میشود. شاید در صنعت هوایی و حمل و نقل زمینی که امکانات موجود حتی کفاف درخواست بازار را نمیدهد و به خودی خود قیمتی چندین برابر ارزش واقعی به مشتری تحمیل میشود، تبلیغات جایگاهی نداشته باشد و صرفا هزینه‌ای برای حفظ وجه و ظاهر شرکت‌ها نسبت به یکدیگر باشد، اما در بخش‌های هتلداری، تورگردانان و دفاتر خدمات مسافرتی که تمام پتانسیل بکارگیری نشده است و امکان جهش وجود دارد، پرداختن به تبلیغات بسیار حایز اهمیت است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بار‌ها از لزوم تغییر نگرش بخش خصوصی و دولت به تبلیغات گردشگری سخن گفته است و صراحتا عنوان کرده است دولت صرفاً مسئول تبلیغات در این بخش نیست. مطلبی که با در نظر گرفتن بودجه اندک این وزارت خانه در حوزه تبلیغات باید آن را پذیرفت. به علاوه آنکه اساسا دولت وظیفه‌ای برای بازاریابی و معرفی ظرفیت‌های بخش خصوصی به جوامع هدف این صنعت ندارد.

 در سال‌های اخیر تعداد تاسیسات گردشگری رشد چشمگیری داشته است، اما نگاه اشتباه سرمایه گذاران این حوزه به تبلیغات باعث شده این امکانات به درستی اطلاع رسانی نشود و بسیاری از گردشگران وقت زیادی را صرف انتخاب مقاصد سفر و انتخاب اماکن اقامتی کنند در حالی که این تاسیسات گردشگری هستند که باید با تبلیغات انتخاب‌های متنوع را به گردشگر ارائه دهند تا او را تحریک به سفر کنند.

متاسفانه این ضعف در اطلاع رسانی و تبلیغات صحیح در دو بعد داخل و خارج کشور مشهود است. بسیاری از تاسیسات بزرگ گردشگری که با بودجه‌های کلان شروع به فعالیت کرده اند، به خاطر بی توجهی به تبلیغات و حذف بودجه‌های تبلیغاتی نتوانسته اند جایگاه اصلی خود در صنعت را پیدا کنند، در صورتی که دارای پتانسیل بالای جذب گردشگران داخلی و خارجی بوده اند.

تبلیغات اهداف مهمی دارد که مدیران و سرمایه گذاران صنعت گردشگری باید با جدیت بیشتری به آن‌ها توجه کنند. آگاه سازی مخاطبان از وجود محصول یا خدمت ابتدایی‌ترین حسن تبلیغات است، پس از اطلاع رسانی، جذب و قانع کردن مخاطب نسبت به خرید و یادآوری محصول برای خرید مجدد از دیگر کارکرد‌های مهم تبلیغات است.

در گذشته انحصار فضا‌های تبلیغاتی و محدود شدن تبلیغات به شبکه‌های تلویزیونی داخلی و خارجی و بیلبوردها، باعث افزایش هزینه تبلیغات شده بود، اما امروزه با توجه به رشد شبکه‌های اجتماعی هزینه انتشار و تولید محتوا به حد زیادی کاهش پیدا کرده است. پلتفورم هایی، چون اینستاگرام و یوتیوب که در سراسر دنیا قابل دسترسی است میتواند تا حد زیادی هزینه تبلیغات را کاهش دهد، به واسطه همین شبکه‌های اجتماعی، شرکت‌ها و استعداد‌های زیادی در زمینه تولید محتوا متولد شده و کیفیت تولیدات را نسبت به گذشته ارتقا داده اند.

درحالی که بسیاری از مقاصد شناخته شده گردشگری دنیا، کماکان با سرمایه گذاری در تبلیغات و استفاده از روش‌های مدرن فروش به دنبال حفظ و گسترش بازار خود هستند، متاسفانه مدیران و سرمایه گذاران صنعت گردشگری در داخل کشور تغییرات فضای رسانه و تبلیغات را درک نکرده اند. زمان استفاده ار فرصتی که به واسطه گسترش فناوری‌های ارتباطاتی و شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده به سرعت در حال سپری شدن است، فرصتی که با هوشیاری مدیران و سرمایه گاران، درک صحیح فضای رسانه‌ای نوین، تغییر روبکرد نسبت به تبلیغات و بکارگیری خبرگان این رشته میتواند باعث رشد و جهش در صنعت گردشگری کشور شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com