1397-09-171397-09-27bool(false) صدور رويداد ۲ میلیونی شد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 27 آذر 1397 - شماره 3364
 
امروز : سه شنبه ، 27 آذر 1397

Today : Tue, December 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83060 تاریخ انتشار:  1396-08-13 - 05:45 تعداد بازدید:  123
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شلوغی «مهران» رکود «خسروی» غبار «خوزستان»
صدور رويداد ۲ میلیونی شد

گردشگری

 مهران در حالی روزهای شلوغ خود را سپری می‌کند که هنوز از بازگشایی خسروی خبری نیست، خوزستان روزهای غبارآلودی را می گذراند و آمار صدور ویزای عراق برای اربعین هم از ۲ میلیون گذشته است.
 گره خسروی باز می‌شود؟
به گزارش مهر، روزهای شلوغ مهران و انسداد ادامه‌دار خسروی مهم‌ترین اتفاقات این روزهای مرزهای منتهی به عراق است، بازهم قول‌هایی از بازگشایی مرز خسروی شنیده شد، سخنگوی ستاد اربعین در این رابطه گفته است: از سوی عراق به‌صورت کتبی چیزی به ما ابلاغ نشده و صرفاً به‌صورت تلفنی یکسری بحث‌ها با مقامات محلی و استانی صورت گرفته و همچنین بعدازظهر چهارشنبه نیز در مرز خسروی جلسه‌ای با مقامات نظامی و امنیتی کشور عراق برگزار شد.
به گفته شهریار حیدری مقامات انتظامی عراق اعلام آمادگی کردند، منوط بر اینکه دولت مرکزی عراق با وضعیت فعلی و موجود هم اعلام آمادگی کرده و هم کتباً ابلاغ کند؛ مسئولان ایرانی نیز منتظر همین وضعیت هستند. در داخل کشور همه عوامل و مسائلی که موردنیاز بوده در مرز خسروی مستقر هستند و آمادگی لازم را دارند و هر ساعت که کشور عراق آمادگی خود را اعلام کند مرز خسروی آماده است.
مقامات انتظامی عراق اعلام آمادگی کردند، منوط بر اینکه دولت مرکزی عراق اعلام آمادگی کرده و کتباً ابلاغ کنددبیر ستاد مرکزی اربعین هم گفته است در رابطه با این مرز هماهنگی‌ها از سال قبل آغاز شد و مجوزهای لازم اخذ شد و از قبل از پایان سال مذاکرات آغاز و منتج شد به عقد تفاهم‌نامه که مسیر مرز خسروی آماده‌سازی شود و  یک کمیته امنیتی مشترک نیز ایجاد و قرار شد زمان دقیق بازگشایی مرز را اعلام کند.
به گفته مجید آقا بابایی مرز خسروی از سمت ایران کاملاً آماده است، طرف عراق هم آمادگی لازم را برای کنترل مرز دارد، اتفاقی که افتاده مربوط به حاکمیت عراق است، عراق ملاحظات خاصی در استان دیاله دارد، وقتی زائر از مرز خروج کند همه مسئولیت‌های امنیتی آن به عهده عراق است و هنوز دولت عراق به آن نقطه نرسیده که مرز را ازلحاظ زمانی فعال کند اما ارتباطات گسترده و دائمی با دولت عراق داریم تا اگر احیاناً آسیب‌هایی در استان دیاله است را رفع کنند.
 اجرای ۵ لایه حفاظتی از مرزها
به گفته وی به‌احتمال بسیار زیاد مرز خسروی بازگشایی می‌شود، در صورت بازگشایی مرز هم ازنظر تعداد زائران و هم ازنظر زمان تردد محدودیت خواهیم داشت و هرچه موردنظر عراق باشد را لحاظ می‌کنیم.
آقابابایی از  زائران خواست تا زمانی که اعلام‌نشده، به‌سوی مرز خسروی حرکت نداشته باشند، موضوع بازگشایی مرز مربوط به وزارت کشور است و از طریق ما اطلاع‌رسانی می‌شود و در این رابطه به منابع محلی توجه نشود.
وی در رابطه با شلوغی‌های مرز هم تأکید کرد: مشکلی که در سال قبل در حوزه بسته شدن مرز ایجاد شد به دلیل تراکم جمعیت نبود بلکه به دلیل ورود افراد غیرمجاز و بدون اسناد هویتی و مسافرتی بود، این امر موجب شد حق بقیه هم ضایع شود و دولت عراق را به‌اجبار به این سمت کشاند که مرز را ببندد اما  امسال لایه‌های کنترلی و امنیتی را به نسبت سال قبل افزایش کمی و کیفی داده‌ایم و در مرز مهران ۵ لایه کنترلی از خود مهران تا نقطه صفر مرزی داریم.
فرمانده مرزبانی کشور هم از امنیت کامل در  مرزهای کشور برای تردد زوار اربعین گفته و اضافه کرده است: زائران مدت ۵ روز است مسیر راهپیمایی خود را برای شرکت در کنگره اربعین آغاز کرده‌اند و امنیت کاملی بر مرزها حاکم است، مرزبانی اقدامات خوبی درزمینه تقویت امنیت مرزها داده و مرزی آرام شاهد هستیم.
 روزهای شلوغ مهران
اما مرز مهران هر لحظه شلوغ‌تر می‌شود، آن‌طور که رئیس ستاد اربعین نیروهای مسلح گفته است: بازگشایی مرز خسروی یکی از تمهیدات برای تسهیل در خروج زائران بوده است اما درزمینه بازگشایی مرز خسروی تأمین امنیت دولت عراق برای زائران یکی از مسائلی است که همواره به آن توجه شده است.
 سید مجید میراحمدی اما از تراکم جمعیت زائران در مرز مهران هم گفت و افزود: یکی از درخواست‌های ما از زائران گرامی این بوده که بدون داشتن مدارک لازم در مرزها حاضر نشوند زیرا این موضوع هم سبب ایجاد زحمت برای خود زائر شده و هم برای نیروهای کنترل و انتظامات و زائران دارای مدارک قانونی مشکل ایجاد می‌کند، با توجه به حجم جمعیتی در مرز مهران، زائرانی که می‌توانند برای تردد از مرزهای جنوبی کشور اعم از شلمچه و چذابه استفاده کنند.
محسن فتحی زاده رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مرکزی اربعین  هم گفته است در پیک زمانی بعد از نماز صبح تا ساعت ۱۲ ظهر با حجم زیادی از مراجعه زائران به مرز مواجه هستیم، از زائران خواسته‌شده اگر امکان تغییر این زمان وجود دارد در ساعت دیگر به مرز مراجعه کنند.
رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مرکزی اربعین هم معتقد است که نیمه‌کاره ماندن عملیات عمرانی پروژه چهار خطه «ایلام- مهران»، مشکلاتی را برای تردد خودروها به وجود آورده است. زائرانی که از این جاده تردد می‌کنند باید توجه داشته باشند که با آرامش و احتیاط بیشتری رانندگی کنند زیرا در برخی از نقاط تراکم خودرو وجود دارد.
به گفته محسن فتحی زاده نسبت به سایر مرزها، مرز مهران از حجم و تراکم بیشتری در ترددها برخوردار است و به دلیل ورود این حجم از زائر شاهد بار ترافیکی در مهران و مسیرهای منتهی به آن هستیم از طرفی جاده چهار خطه ایلام - مهران به طول ۳۶ کیلومتر هنوز بازگشایی نشده و با توجه به اینکه مسیر کشش و گنجایش عبور این میزان از خودرو را ندارد، رانندگان با صبر و حوصله رانندگی کنند و از هرگونه عجله و شتاب خودداری کنند تا شاهد حوادث ناگوار نباشیم.
 ترافیک در جاده‌های منتهی به مهران
کارشناس مرکز مدیریت راه‌های کشور با اشاره به ترافیک نیمه سنگین در برخی مقاطع از محور «ایلام - مهران»، گفت: در سایر محورهای مرزی ترافیک روان و تردد در حال انجام است.
حسین اعتضادی افزود: در سایر محورهای مرزی ترافیک روان و تردد در حال انجام است، در محورهای  دو استان مهم ایلام و خوزستان طی دیروز ۷۹ درصد افزایش تردد نسبت به شرایط عادی و در استان کرمانشاه شاهد افزایش ۳۳ درصدی تردد نسبت به سال گذشته بوده‌ایم، در محورهای «ورودی» استان‌های ایلام و خوزستان نیز در روز گذشته نسبت به شرایط عادی به ترتیب ۱۳۶ و ۲۶ درصد افزایش ورودی داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه زائران می‌تواند برای دریافت آخرین وضعیت ترافیکی محورها اپلیکیشن این مرکز را با مراجعه به آدرس www.۱۴۱.ir دریافت و همچنین می‌توانند از طریق شماره‌گیر ی۱۴۱ مشکلات و سؤالات خود را انتقال و پاسخ خود را دریافت کنند
 صدور روادید از ۲ میلیون گذشت
«صدور روادید اربعین از مرز دو میلیون گذشت»، سخنگوی ستاد مرکزی اربعین با اعلام این خبر، تأکید کرد: در سه چهار روز گذشته به دلیل اینکه در فعالیت دفاتر حج و زیارت در تحویل مدارک مردم به دفاتر صدور رواديد خلأ افتاده بود، با مشکل مواجه شدیم.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا از صدور میانگین روزانه ۳۶ هزار گذرنامه خبر داد و افزود: برای اتباع مقیم ایران که اسناد لازم را ندارند، سندی را تهیه می‌کنیم که بتوانند به مراسم اربعین مشرف شوند، اتباع بیگانه می‌توانند از طریق دفاتر کفالت اقدام کنند و سندی را دریافت کنند که بتوانند با استفاده از آن رواديد اربعین بگیرند.
به گفته علیرضا صمدی تمام فرایند کار اتباع بیگانه توسط دفاتر کفالت انجام می‌شود،   از ۱۵ روز قبل، روزانه ۳۶ تا ۳۸ هزار جلد پاسپورت صادر کرده‌ایم و ارسال‌شده است، اما به‌صورت میانگین روزانه ۳۶ هزار گذرنامه صادر می‌شود،  اکثر گذرنامه‌ها برای نخستین بار است که صادر می‌شوند و موارد تمدید گذرنامه کمتر است.
سرکنسول ایران در عراق با اشاره به هشدار یک مقام عراقی در مورد ورود بدون مدارک قانونی، از احتمال ممنوع‌الورود شدن این افراد خبر داد. میر مسعود حسینیان با بیان اینکه دیشب در جلسه‌ای که داشتیم بار دیگر بر موضوع جلوگیری از ورود غیرقانونی تأکید شد، تصریح کرد: یکی از مقامات عراقی در این جلسه اظهار داشت که اگر کسی را بگیریم و مدارک قانونی رواديد و روادید نداشته باشد، ممکن است به‌طور دائم ممنوع‌الورود شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com