جدال مرگ و زندگی در خانه خالی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93552 تاریخ انتشار:  1398-02-25 - 08:43 تعداد بازدید:  91
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خانه حاج غلامحسین شریفی یک میراث ارزشمند خارج از لیست ملی است
جدال مرگ و زندگی در خانه خالی

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 خانه ای با معماری قاجاری در عزلت و تنهایی انتهای یک کوچه بن بست در منطقه جولان همدان با مرگی که زائیده بی توجهی متولیان خواهد بود دست و پنجه نرم میکند
این خانه نه نام و نشانی در لیست آثار ملی دارد نه ردپایی از آن در آثار تاریخی واحد ارزش پیداست .
گویا مالکان خانه حالا ایران نیستند و خانه بدون سکنه در یک قدمی تنهایی لحظه های ویران شدن را در صورت به ثبت ملی نرسیدن و مرمت نشدن انتظار میکشد
خانه حاج غلامحسین شریفی واقع در محله جولان و در مجاورت خانه ابراهیم شرفی قرار گرقته است. سبک معماری این خانه «سبک اواخر قاجار » است و بر عکس بسیاری از خانه های قدیمی همدان که به خاطر تهمیدات اقلیمی کوچک و فشرده هستند بسیار بزرگ و با شکوه است و از معدود خانه هایست که بسیاری از عناصر یک خانه قاجاری را دارا می باشد و متاسفانه به دلیل مکان خاصی که در انتهای کوچه بن بست دارد اصلا شناخته شد نیست.
از جمله مشخصات بارز این خانه ایوان رفیع در سمت شمال حیاط است که دو ستون چوبی نیز در این ایوان جای گرفته است. یکی از تمایزات سبک اواخر قاجار در معماری همدان با سبک قاجاری معماری گرم و خشک تلفیق بخش زمستان نشین و تابستان نشین در خانه‌های همدان می‌باشد به طوریکه ایوان تابستانی با اُرسی‌خانه بخش زمستان نشین تلفیق شده و در جبهه شمالی بنا قرار گرفته ‌است. با قرارگیری ایوان در جبهه شمالی و مماس بر حیاط و قرارگیری تالار در پشت آن، در فصل زمستان که زاویه تابش خورشید مایل‌تر است آفتاب به راحتی به درون تالار نفوذ می‌کند و در فصل تابستان نیز که زاویه تابش عمودتر است بخشی از ایوان در سایه قرار می‌گیرد و می توان از ایوان نیز بهره‌مند شد. خانه حاج غلامحسین شریفی دقیقا از همین ویژگی برخوردار است.
آثار باستانی و بناهای تاریخی هر کشور پیشینه آن کشور به حساب می‌آید که این آثار دارای ارزش و اهمیت فراوانی هستند و هر شخصی موظف است برای حفظ این تمدن چند هزار ساله تلاش‌ بسیاری انجام دهد.
چگونگی حفظ هویت تاریخی در شهرهای مدرن یا شهرهای در حال پیشرفت، دغدغه‌ای است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. در تمام شهرهای معاصر که به سرعت پیشرفت می‌کنند بیشترین نگرانی‌ها در نگهداری از هسته‌های تاریخی شهرهاست که باید بتوانیم میان این دو مسئله‌ داشتن شهر مدرن‌ و حفظ بناهای تاریخی تعادل ایجاد کنیم.
 پروفسور فابریزیوتوپتی معمار برجسته ایتالیا با تاکید بر لزوم حفظ هویت تاریخی شهرها و بهره مندی از امکانات یک شهر مدرن، می‌گوید: حفظ همزمان روند حرکت به سمت مدرنیته و حفاظت و نگهداری از بافت‌های تاریخی، اصل مهم در حفظ هویت تاریخی شهرها است و با توجه به اینکه شهر یک عنصر سیال است و به بهانه نگهداری از  آثار تاریخی نمی‌توان حرکت شهرها بر روند مدرنیته را متوقف کرد، چون شهرها هیچ وقت به عقب باز نمی‌گردند در هیمن راستا توجه مردم به سمت بافت‌های تاریخی به عنوان هویت شهرها باید بیشتر شود.
آن طور که شواهد حاکی است گویا حفظ بناهای تاریخی در ایران از اهمیت خیلی زیادی برخوردار نیست و متاسفانه برخی از آثار تاریخی که در روستاها و شهرهای مختلف کشور وجود دارد با بی توجهی و یا کم توجهی آشکاری از سوی مردم و مسئولان مواجه شده است، بطوریکه برای نگهداری از این آثار ملی کمترین بودجه در نظر گرفته شده که اغلب آن هم بدون کارشناسی دقیق به هدر می‌رود و در حوزه‌ی کاری خود هزینه نمی‌شود. هر چند در این میان هستند افراد ناآگاهی‌ که صدمات و لطماتی جبران  ناپذیر بر این آثار وارد می‌کنند.
حفظ معماری اسلامی، تاریخی و ایرانی از اولویت‌ های برنامه های دولت است و خوشبختانه بین دستگاه‌های مختلف یک هماهنگی به وجود آمده که این امر کمک می‌کند برنامه ها را در راستای حفظ بافت‌های تاریخی کشور با سرعت بیشتری پیگیری کنیم.
وی گفت: حفظ بناهای تاریخی و آثار معماری قدیمی در کشور با حضور مردم میسر می شود چرا که اگر مردم در این بافت‌های تاریخی حضور نداشته باشند، این میراث شادابی کافی را ندارند.
امیدواریم با همکاری و مشارکت مردم و مسئولان ذی ربط در حفظ بناهای تاریخی، این هویت چند هزارساله و پیشینه تاریخی کشور غبار فراموشی به خود نگیرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com