همچنان معتقد به انجام «سفرهای هوشمند» هستیم همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  113270 تاریخ انتشار:  1399-08-21 - 07:00 تعداد بازدید:  171
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

وزیر میراث فرهنگی:
همچنان معتقد به انجام «سفرهای هوشمند» هستیم

گردشگری همچنان معتقد به انجام «سفرهای هوشمند» هستیم. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با عنوان این مطلب گفت: ما برای کمک به جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس کاملاً به توافقات ستاد ملی کرونا پایبند هستیم؛ ما هم انجام سفرهای انبوه و خارج از دستور این ستاد را نمی‌پسندیم اما قائل به انجام مدل سفر هوشمند در کشوریم.
علی‌اصغر مونسان با حضور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به آسیب‌های ناشی از گسترش ویروس کرونا در کشور، اظهار کرد: سفر هوشمند می‌تواند در این شرایط کمک‌کننده باشد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با نظارت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری صورت پذیرد. همان‌طور که می‌دانید موضوع گردشگری در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه تداوم دارد و هتل‌هایی که پروتکل‌های بهداشتی را به‌صورت کامل رعایت می‌کنند، شناسایی و معرفی می‌شوند تا مورد استفاده گردشگران قرار گیرد؛ البته این موضوع در هتلهای داخل کشور هم رایج است و وزارت بهداشت هم در بازدیدهای اخیر خود بر این موضوع تأکید کرده است؛ اگر برگزاری تورهای داخلی و خارجی تحت نظارت این وزارتخانه باشد همه پروتکل‌های لازم در آنها رعایت می‌شود.
وزیر گردشگری با ذکر مثالی توضیح داد: در تورهای گردشگری موازین بهداشتی به‌صورت کامل رعایت می‌شود، مثلاً اگر وضعیت گردشگران را در اتوبوس‌های گردشگری ببینیم شاهد رعایت فاصله‌های اجتماعی خواهیم بود؛ هتل‌های محل اقامت مورد تأیید وزارت بهداشت است و همین موضوعات در دنیا هم رعایت می‌شود. وزارت بهداشت هم می‌تواند به این روند نظارت داشته باشند.
مونسان درباره بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: بودجه ما متناسب با بودجه یک وزارتخانه نیست. ما قرار بود برای سال 99، هزار و 400 میلیارد تومان بودجه دریافت کنیم که با کسر 200 میلیارد تومان حدود هزار و 200 میلیارد تومان به ما تخصیص داده شد. ما سال گذشته برای نگهداری از 34هزار اثر ثبت ملی شده، 186میلیارد تومان بودجه دریافت کردیم؛ یعنی برای هر اثر کمتر از ده میلیون تومان اعتبار در سال جهت حفظ و نگهداری اختصاص پیدا می‌کند؛ البته بخشی از این بودجه از محل فروش بلیت دیده شده است که آن را هم از دست داده‌ایم.
وی افزود: ما از محل درآمد بناهای تاریخی برای سالجاری 200 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بودیم که تنها 3 میلیارد تومان آن محقق شد. ما به‌شدت تحت فشار قرار گرفته‌ایم.
وزیر میراث فرهنگی درباره اتفاقات اخیر در چغازنبیل گفت: یک طرح توسعه‌ای مربوط به یکی از کارخانجات اطراف این بنا وجود دارد که متأسفانه در نزدیکی یکی از آثار ثبت جهانی‌شده ما درحال انجام است. بناهایی که ثبت جهانی می‌شوند؛ یعنی این اثر اینقدر واجد ارزش است که دیگر تنها مربوط به یک ملت نیست و به همه مردم جهان تعلق دارد، پس مورد نظارت و بررسی پایگاه‌های جهانی قرار می‌گیرد. این طرح توسعه کارخانه مذکور هم برای ما عجیب است که چرا با وجود این فضای گسترده در اطراف اصرار به انجام برنامه توسعه‌ای در محوطه تاریخی دارد. همکاران ما هم در آنجا درگیر رفع این موضوع هستند و ما جلوی این اقدامات را خواهیم گرفت، خواهش می‌کنم که استاندار خوزستان هم در این زمینه همراهی کند؛ البته قوانین حمایتی خوبی در حوزه حفاظت از بناهای تاریخی داریم که من در این رابطه از قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم.
وی درباره اقدامات صورت‌گرفته برای رونق تولید در صنایع‌دستی توضیح داد: صنایع‌دستی و گردشگری از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است که امکان ایجاد اشتغال بالا با سرمایه اندک دارد. هنوز در کشور متوجه ظرفیت‌های این 2 حوزه شغلی نشده‌ایم. در حوزه صنایع‌دستی طرح تجاری‌سازی صنایع‌دستی را پیگیری می‌کنیم که در آن علاوه‌بر آموزش و احیای هنرهای سنتی که پیش‌تر از بین رفته بود روی برندسازی فعالیت کردیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com