مزیت طرح «حمایت از بافت‌های تاریخی» همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93593 تاریخ انتشار:  1398-02-25 - 09:33 تعداد بازدید:  67
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مزیت طرح «حمایت از بافت‌های تاریخی»

گردشگری


 طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی ـ فرهنگی» هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد؛ طرحی که به باور کارشناسان، می‌تواند پاسخگوی بسیاری از چالش‌های حول موضوع بافت‌ها و بناهای تاریخی باشد و محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در اظهار نظری در یک برنامه رادیویی گفته است از سال ۱۳۰۹ تاکنون، طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی و تاریخی یکی از مهم‌ترین قوانینی است که در حوزه میراث‌فرهنگی به تصویب رسیده است که به مدیریت یکپارچه بافت‌های تاریخی کمک می‌کند. اما این، تنها نقطه قوت این طرح نیست. بر اساس گزارش ارزیابی که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شده، «پیش‌بینی سازوکار تعیین‌کننده محدوده و حریم آثار و ابنیه تاریخی- فرهنگی»، «توجه به طرح‌های ویژه حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی»، «تقسیم کار متولیان، ذی‌نفعان و ذی‌ربطان میراث‌فرهنگی کشور»، «پیش‌بینی تسهیلات بانکی برای مرمت و احیای بافت‌های مذکور»، «ایجاد سازوکار برای حل تعارض منافع مربوط به کمیسیون موضوع ماده ۹۹ و ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها»، «تهیه فهرست آثار و بناهای واجد ارزش در فهرست آثار ملی و اعلام عمومی آنها» و «توجه به بیمه شدن آثار و بناهای تاریخی» از مهم‌ترین نقاط قوت این مصوبه به شمار می‌روند.
 سابقه طرح
«طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی - فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی- فرهنگی» در شهریور ماه سال ۹۶ مطرح شد. هرچند که سابقه مطرح شدن آن به سال سوم دوره نهم مجلس، یعنی آذرماه ۹۳، می‌رسد اما دغدغه نمایندگان در این حوزه موجب طرح مجدد این موضوع شد و پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی، به تصویب رسید.
 نقاط اتکا
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در ارزیابی خود از این طرح، توجه قانون‌گذار به میراث ملی کشور و حفاظت و صیانت از آنها و پیش‌بینی احکام حمایتی در این‌باره را حائز اهمیت دانسته و روح حاکم بر طرح ارائه‌شده را که حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی فرهنگی است، مثبت ارزیابی کرده. به علاوه بر این نکته نیز تاکید داشته که با توجه به مناقشه‌برانگیز بودن موضوع و تعدد مراکز تصمیم‌گیر در این حوزه، تعیین تکالیف قانونی برای دستگاه‌های درگیر در این امر و مشخص کردن وظایف آنها ضروری است. طبق این گزارش، طرح پیشنهادی همچنین تلاش کرده به رفع مهم‌ترین مسائل و چالش‌های بافت‌های تاریخی - فرهنگی از طریق قانون‌گذاری بپردازد.  اما چنانچه پیش‌تر اشاره شد از نظر بازوی پژوهشی مجلس، این طرح ۷ نقطه قوت اصلی دارد. براین اساس، این طرح توانسته است در ماده ۲ خود سازوکار تعیین‌کننده محدوده و حریم آثار و ابنیه تاریخی-فرهنگی را پیش‌بینی و به طرح‌های ویژه حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی توجه کند.
موضوع تقسیم کار متولیان، ذی‌نفعان و ذی‌ربطان میراث‌فرهنگی کشور نیز در مواد ۲ تا ۹ این طرح که به تصویب مجلس رسیده، مورد توجه قرار گرفته است. در ماده ۸ این طرح نیز تسهیلات بانکی برای مرمت و احیای بافت‌های مذکور پیش‌بینی شده است. همچنین، سازوکار برای حل تعارض منافع مربوط به کمیسیون موضوع ماده ۹۹ و ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها نیز در ماده ۱۱ این طرح ایجاد شده است. تهیه فهرست آثار و بناهای واجد ارزش در فهرست آثار ملی و اعلام عمومی آنها نیز که در ماده ۱۷ لحاظ شده و توجه به بیمه شدن آثار و بناهای تاریخی در ماده ۱۹ طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی- فرهنگی» به‌عنوان دیگر نقاط قوت این مصوبه برشمرده شده‌اند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com