بی تفاوتی همدانی‌ها به جذب گردشگر چینی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Tue, March 5, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131730 تاریخ انتشار:  1402-02-12 - 09:24 تعداد بازدید:  445
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ایران پاتوق توریست‌های چینی شد
بی تفاوتی همدانی‌ها به جذب گردشگر چینی

گردشگری


 سایت‌‌های تاریخی ایران به غیر از همدان این روزها به جای گردشگران غربی، پذیرای‌‌ توریست‌‌های علاقه‌‌مند از شرق و به‌ویژه چین هستند. با این حال آیا می‌توان از این گزاره نتیجه گرفت که گردشگری ایران در قرق چینی‌هاست؟ برای پاسخ مثبت به این پرسش ما نیاز داریم دو شاخص را اندازه‌گیری کنیم؛‌‌ اول آنکه سهم ایران از گردشگری خروجی چین چقدر است؟

اگر فرض بگیریم که یک میلیون چینی از این کشور به سایر کشورها سفر کرده‌‌اند، آیا ۸۰۰‌هزار نفر، ایران را برای سفرشان انتخاب کرده‌‌اند و ما شاهد این میزان توریست چینی در کشورمان هستیم؟ دومین پرسش این است که به چه میزان افزایش توریست چینی را در کشورمان نسبت به سال‌های گذشته داشته‌‌ایم؟ برای رسیدن به پاسخ پرسش دوم می‌توان سراغ هتلداری به عنوان بخشی رفت که خدمات اقامتی را به این گردشگران ارائه می‌کند و در این زمینه آمار دقیق‌تری دارد.

در حال حاضر ورود گروه‌‌های چینی به مقصد ایران نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است. با این حال ما به تازگی شاهد این افزایش هستیم و نمی‌توان در این زمینه به قطعیت سخن گفت و آمار دقیقی ارائه کرد. او با اشاره به اینکه تا پایان اردیبهشت ماه اغلب هتل‌‌های شیراز رزرو شده‌‌اند و در این زمینه اوضاع صنعت هتلداری مناسب به نظر می‌‌رسد، با پایان فصل و مشخص شدن ضریب اشغال هتل‌‌ها به واسطه گردشگران چینی می‌توان ‌درصد ارائه کرد و در این زمینه قیاس درستی انجام داد.

 گردشگران ورودی از چین معمولا در گروه‌‌های ۱۰ تا ۲۵ نفره به ایران سفر می‌کنند. درباره سلیقه انتخاب هتل‌‌های آنها میتوان گفت توریست‌‌های چینی مشابه گردشگران غربی و اروپایی، ‌‌ هتل‌‌های سه تا پنج ستاره را با توجه به هزینه تورشان انتخاب می‌کنند. با توجه به اینکه ما با یک بازار جدید مواجه هستیم باید سرویس‌‌دهی خوبی داشته باشیم تا شاهد ورود توریست‌‌های ورودی بیشتر با رضایت گردشگران کنونی باشیم.  گرچه شاهد ورود توریست‌‌های روس هستیم اما تعداد آنها نسبت به چینی‌‌ها محدودتر است.

برنامه ریزان گردشگری میگویند  ما در آستانه ورود گردشگران چینی به کشورمان هستیم.  چینی‌‌ها به واسطه کرونا دو سال سفر نکردند و پس از کرونا هم نتوانستند از کشور خارج شوند، ‌‌ همین موضوع میل به سفر کردن را در آنها بالا برده و باعث شده اقشاری از این کشور که اتفاقا شرایط مالی خوبی دارند، ‌‌ به کشورهای مختلف بروند. این قشر از چینی‌‌ها در سفر به ایران اغلب ترجیح می‌دهند در هتل‌‌های چهار یا پنج ستاره اقامت داشته باشند‌‌، تورم و بالا رفتن قیمت‌ها در ایران هم باعث شده طبقه متوسط ایرانی به عنوان مشتریان اصلی هتل‌‌های سه ستاره، ‌‌ با از دست دادن توان خرید خود، کمتر گزینه هتل را مدنظر قرار دهند، در حالی که طبقات مرفه‌‌تر کشورمان همچنان خواستار اقامت‌‌ در هتل‌‌های چهار و پنج ستاره هستند. همین موضوع ما را با مشکل کمبود ظرفیت در این هتل‌‌ها مواجه کرده است.

به گفته برخی مدیران هتل‌های پر مسافر  گردشگران غربی و اروپایی عموما مشتریان بوتیک هتل‌‌ها یا مجموعه‌‌های هتل‌‌های سنتی و تاریخی بودند و آنها را به عنوان هتل‌‌های با ستاره و درجه بالا در نظر می‌‌گرفتند، این در حالی است که توریست‌‌های چینی تمایل کمتری به این گزینه‌‌ها دارند. او می‌‌افزاید: در مواردی شاهدیم راننده یا راهنمای گردشگری این گروه‌‌ها در این مجموعه‌‌ها اقامت دارد.

چنین رویه‌‌ای باعث می‌شود این بخش از مزایای ورود گردشگری محروم بماند و از سوی دیگر میزان هتل‌های چهار و پنج ستاره ما هم جوابگوی درخواست‌‌ها نباشند.
 
او ادامه می‌دهد: احداث تاسیساتی نظیر هتل چهار و پنج ستاره کار آسانی نیست و به واسطه عدم‌همکاری دولت شاهد سرمایه‌گذاری گسترده در این حوزه نیستیم. همین موضوع در شرایط کنونی ما را با چالش کمبود ظرفیت اماکن اقامتی روبه‌رو کرده است.

اما در پاسخ به اینکه آیا تعداد گردشگران روس با چینی‌‌ها قابل مقایسه است، برنامه ریزان سفر می‌‌گویند: روس‌‌ها سال گذشته هم به ایران آمدند اما تعداد قابل‌توجهی نسبت به چینی‌‌ها نیستند. سال گذشته سفر روس‌‌ها به اروپا با چالش مواجه بود در حالی که شرایط نسبت به سال گذشته برایشان بهتر شده است. آنها هم اغلب ترجیح می‌دهند به اروپا یا ترکیه سفر کنند. برآورد مدیران هتلها این است که‌درصد قابل‌توجهی از افزایش را داشته باشیم، ‌‌ این موضوع به تعداد بسیار اندک توریست‌‌های چینی در سال‌های گذشته برمی‌‌گردد که باعث می‌شود هر گونه افزایشی در قیاس با آن تعداد محدود‌‌، قابل ملاحظه باشد.  درباره توریست‌‌های غربی اما ما با کاهش محسوسی مواجه بوده‌‌ایم و استقبال گذشته آنها از سفر به ایران را شاهد نیستیم. سوال این جاست به چه علت برنامه ریزان سفر نسبت به جذب گردشگر چینی که پردرامدند بی تفاوتند؟

محسن حاجی سعید رئیس انجمن راهنمایان گردشگری، ‌‌نیز  می‌‌گوید: یکی از راه‌‌هایی که می‌توانیم گردشگری ایران را توسعه دهیم مقوله لغو روادید است که سازمان جهانی گردشگری نیز بر آن تاکید دارد. به گفته این راهنمای گردشگری ارزش گذرنامه کشورهای مختلف این امکان را به آنها می‌دهد که بدون نیاز به مراجعه به سفارت یک کشور به  آنجا سفر کنند یا بتوانند ویزای فرودگاهی بگیرند.

او می‌‌افزاید: در حال حاضر به واسطه شرایطی که در آن به سر می‌‌بریم ممکن است لغو دو طرفه روادید برای ما امکان‌‌پذیر نباشد با این حال همین لغو یک طرفه هم می‌تواند به رونق گردشگری ورودی کمک کند.

برخی معتقدند طیفی از گردشگران چینی که با هواپیمایی ایران به کشورمان سفر می‌کنند‌‌، از این گزینه تنها به عنوان سفر ارزان بهره گرفته و بدون خروج از فرودگاه، عازم سایر مقاصد گردشگری می‌‌شوند که در نهایت به توسعه گردشگری ورودی ایران منجر نخواهد شد.

حاجی سعید در این باره می‌‌گوید: حتی به فرض پذیرش چنین رویه‌‌ای ما باید از این فرصت کوتاه و فضای ترانزیت برای جذب گردشگران بهره بگیریم و برای آن برنامه داشته باشیم.

او می‌افزاید: با بهره‌‌گیری از این فرصت و فضا می‌توان توریست‌‌های چینی را متقاعد کرد در زمان برگشت برای چند روز یا چند هفته در ایران باشند و به این ترتیب گردشگری در ایران رونق پیدا کند. حاجی سعید هم با پذیرش بالا رفتن تعداد گردشگران چینی در ایران می‌گوید: در این باره که این افزایش نسبت به سال‌های قبل چقدر بوده و برآورد ‌درصد آن از کل توریست‌‌های ورودی، نیاز به آمارهای دقیق داریم.

گفته‌‌های این کارشناسان صنعت گردشگری نشان می‌دهد دو شاخصی که در مقدمه این گزارش ذکر شده، چندان قابل اثبات نیست. گرچه می‌توان پذیرفت تعداد توریست‌‌های ورودی چینی به ایران افزایش داشته است، ‌‌ اما درصدی از نسبت آنها در قیاس با سال‌های گذشته یعنی در دوره پیش از کرونا که با ممنوعیت خروج گردشگران چینی از کشورشان مواجه نبودیم، ‌‌ وجود ندارد. علاوه بر آن باید به آمارهایی دسترسی داشت که نسبت ورود گردشگران به کشورمان را با سایر کشورها را مقایسه کرد و در غیاب این شاخص‌‌ها به نظر می‌رسد قطعی بودن گزاره قرق توریسم ایران توسط گردشگران چینی چندان صحیح نباشد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com