1397-02-211397-02-31bool(false) 1397-02-211397-02-31bool(false) دریغ از نصب یک تابلو در استان به نام شهر جهانی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 ارديبهشت 1397 - شماره 3198
 
امروز : دوشنبه ، 31 ارديبهشت 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75267 تاریخ انتشار:  1395-10-04 - 05:45 تعداد بازدید:  1195
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهر جهانی سفال صاحب دبیرخانه شد
دریغ از نصب یک تابلو در استان به نام شهر جهانی

گردشگری

 برای جهانی ماندن لالجین صاحب دبیرخانه شد. دستور تشکیل این دبیرخانه و طرح موارد و مشکلات پیش روی برای جهانی ماندن لالجین در جلسه بررسی برنامه‌های شهر جهانی سفال که در بخشداری لالجین باحضور مسئولان محلی واستانی برگزار شد مطرح گردید. مسئولان شهری و استانی بر این باورند که لالجین برای جهانی ماندن نیازمند دستیابی به یک ضروریاتی است که تأمین نبودن منابع مالی این مهم را دشوار کرده است. بر اساس شواهد موجود و اسناد در دسترس به محض جهانی شدن لالجین سه شاخص کلی شهر جهانی در برنامه سازمان‌ها تعیین شده است.
در اولویت این برنامه‌ها، دستیابی به حوزه زیرساخت برای حل مشکلات سوخت، مکانی برای مسافران، آنتن‌دهی شبکه‌های تلفن همراه و مبلمان شهری در دستور کار است. شاخص دیگر برای این مهم آموزش ترویج در حوزه صنایع دستی و همچنین تبلیغ شهر جهانی لالجین در عرصه بین‌المللی است که در حال حاضر با ساخت فیلم مستند قدم‌های ابتدایی برداشته شده است. در نشست یاد شده علاوه بر پیگیری موارد مختلف در راستای جهانی ماندن لالجین مشکلات متعدد هم مورد پیگیری قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این نشست گفت: در کنار پیگیری و به سر انجام رسیدن تشکیل دبیرخانه،‌ طراحی لوگو و وب سایت لالجین در مراحل پایانی است و به عنوان برند شهرجهانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا بتوانیم لالجین را در عرصه بین‌المللی به همگان بشناسانیم. علی مالمیر گفت: شناسنامه‌دار کردن محصولات سفالی در اولویت کاری قرار دارد که با همکاری اتحادیه و انجمن سفال امیدواریم این را با سرانجام برسانیم که این مورد یکی از آیتم‌های شهر جهانی ماندن است. مالمیر عنوان کرد: لالجین برند جهانی شده است و این اصلی‌ترین هدف شهر جهانی است که در عرصه بین‌المللی شناخته شود تا بتوان به واسطه آن امکان تبادل تجربیات با شهرهای جهانی را ایجاد کرد و همچنین بزودی خواهرخواندگی با شهرهایی از چین و هند به انجام رسد.
مدیرکل میراث فرهنگی همچنین گفت: برای حفظ قابلیت‌های جهانی لالجین بافت‌های قدیمی این شهر در فهرست ملی آثار ثبت می‌شوند ویک مجموعه از کارگاه‌های داخل شهر که قدمتی چند صدساله دارند با کمک هنرمندان بومی و تسهیلات اعطایی به عنوان میراث لالجین به یادگار خواهند ماند.
وی در این نشست پیشنهاد کرد: طرح تفصیلی لالجین که درشرف تحویل است در قالب شهر جهانی تغییر یافته و با آینده‌نگری مناسب به دنبال اهداف شهر جهانی باشیم. رقم شهردار لالجین در این نشست عنوان کرد: شهرداری با دست خالی وارد برنامه جهانی شدن لالجین گردید و بیش از یک میلیارد و400 میلیون دراین راستا هزینه کرده است؛ اما هنوز این عنوان جهانی بین مسئولان استانی جدی گرفته نشده است! دریغ از نصب یک تابلو در استان به نام شهر جهانی و این نشان‌دهنده عدم توجه ویژه استان و استاندار به لالجین است.
امیر پاک ایجاد دهکده سفال را جزو نیازهای مهم شهر جهانی دانست و گفت: این امر به تنهایی از دست شهرداری برنمی‌آید و نیازمند کمک استان هستیم.
وی عنوان کرد: با جهانی شدن لالجین انتظارات مردم بالا رفته است و ما با این اوصاف و محدودیت منایع مالی نمی‌توانیم انتظارات مردم را جوابگو باشیم.
نگاهی گذرا به وضعیت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در استان همدان بیانگر آن است که در حال حاضر صنایع‌دستی یکی از بخش‌های مهم در این استان است که با سرمایه‌گذاری بسیار پایین، ایجاد فرصت‌های شغلی بسیار و ارزش‌افزوده بالا می‌تواند در رشد و توسعه اقتصادی و صادرات غیرنفتی استان نقش مهمی را ایفا کند.
با ثبت جهانی شهر لالجین یک برند بین‌المللی در استان خواهیم داشت، اگر برای مستعد ماندن زمینه‌های جهانی شدن برنامه و علم داشته باشیم. جهانی شدن لالجین هم می‌تواند هنرمندان را تشویق کند و هم بر زندگی و معیشت صنعتگران استان تأثیر دارد و هم زمینه گردشگری را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم می‌کند و می‌تواند علاقمندان را به این سمت بکشد.
باید توجه داشت که ثبت جهانی این شهر فرصت مغتنمی است که نباید برای بهره بردن از آن کوتاهی شود که اگر چنین فرصتی از دست استان برود تا سالیان سال مسئولان و برنامه‌ریزان باید جوابگوی سؤالات و حق و حقوق از دست رفته جامعه محلی باشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com