چرا هتل‌ها نقاهتگاه بیماران کرونایی نشدند؟ همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  113308 تاریخ انتشار:  1399-08-22 - 12:37 تعداد بازدید:  155
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چرا هتل‌ها نقاهتگاه بیماران کرونایی نشدند؟

گردشگری


 هتل‌ها برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا «موافقت مشروط» دارند.
این نکته را رئیس جامعه هتلداران ایران اعلام کرد. استفاده از هتل‌ها به‌عنوان نقاهتگاه بیماران کرونا، پیشنهادی بود که نخستین‌بار سعید نمکی وزیر بهداشت، اسفندماه سال ۹۸ همزمان با همه‌گیری ویروس کرونا، مطرح کرد. همان موقع، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اصل ماجرا را این‌گونه شرح داد: این ایده با هدف کمک به فعالان گردشگری مطرح شده است. وزارت بهداشت پس از آنکه در جریان مشکلات مالی تأسیسات گردشگری قرار گرفت، اعلام آمادگی کرد با فضاهایی مثل هتل‌ها قرارداد ببندند تا از امکانات آنها برای نگهداری شفایافتگان ویروس کرونا پیش از رفتن به خانه، استفاده کنند. این بیماران پس از ترخیص نباید بلافاصله به خانه برگردند و به فضاهای بینابینی برای گذراندن دوران نقاهت نیاز دارند.
معاون گردشگری گفته بود که این طرح داوطلبانه و غیراجباری است. در همان دوره، تعدادی از هتل‌ها نیز دواطلبانه به مشارکت گرفته شدند، مثلا برای دانشجویان ایرانی که از چین به تهران برگردانده شدند. در چین هم از تعدادی هتل به‌عنوان نقاهتگاه استفاده می‌شود، به‌ویژه برای مسافران از خارج برگشته که طبق قوانین این کشور ملزم به گذارندن ۱۴ روز در هتل‌هایی هستند که دولت چین تأیید و تعیین کرده است. در این هتل‌ها هیچ مسافر دیگری پذیرفته نمی‌شود.
تبدیل هتل به نقاهتگاه در کشورهای دیگر هم اتفاق افتاده است. حالا که در ایران شمار مبتلایان کووید-۱۹ افزایش یافته و بیم سرایت این ویروس در بین اعضای خانواده بیشتر شده است، مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، یک‌بار دیگر این موضوع را مطرح کرده و گفته که بسیاری از هتل‌ها می‌توانند نقاهتگاه مناسبی برای بیماران کرونایی باشند، به شرطی که دولت در این امر کمک کند؛ زیرا مخارج زیادی دارد.
هتل‌ها که با بسته شدن مرزها و رکود سفر، روزهای خلوت و تعطیل را سپری می‌کنند اما مواضع دوگانه‌ای نسبت به این پیشنهاد دارند. جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران، درباره موضع کلی هتل‌ها نسبت به پیشنهادی که از ۹ ماه پیش مطرح شده است و همچنان درباره آن صحبت می‌شود، به ایسنا گفت: هتلداران مخالف این پیشنهاد نیستند اما موافقت مشروط دارند.
وی با تأکید بر ضرورت اجرای این طرح به‌صورت داوطلبانه و غیراجباری، اظهار کرد: چنان که به هر دلیل کشور به مشارکت هتل‌ها نیاز داشته باشد ما همراهی می‌کنیم. رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم در راستای سلامت مردم بوده است. ولی نظر ما این است که نباید شرایط به‌گونه‌ای باشد که بیماران کرونا در هر هتلی پذیرفته شوند. اگر هتلی علاقه‌مند بود و آمادگی پذیرش این بیماران را داشت، می‌تواند مشارکت کند. کما اینکه در گذشته هم این همکاری و مشارکت وجود داشته است. زمانی که ویروس کرونا به ایران سرایت کرد، تعدادی از هتل‌ها محل نگهداری مسافران خارجی بودند که امکان خروج از کشور را نداشتند.
حمزه‌زاده افزود: پیشنهاد دیگر ما این است که در این طرح، نخست از هتل‌های دولتی که در همه استان‌ها شعبه دارند و تعدادشان هم قابل توجه است، به‌عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی استفاده شود.
رئیس جامعه هتلداران ایران شرط دیگر را تقبل هزینه‌ استفاده از هتل‌ها به‌عنوان نقاهتگاه از سوی وزارت بهداشت و یا دولت ذکر کرد و گفت: مطمئنا تعدادی از هتل‌ها آمادگی مشارکت در تبدیل به نقاهتگاه موقت بیماران کرونا را دارند اما مشروط به آنکه چنین شرایطی تأمین شود. ما آمادگی داریم فهرست هتل‌های داوطلب و علاقه‌مند را به وزارت بهداشت ارائه کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com