ساخت و ساز در حریم «عمارت نورمهال» دور از ذهن نيست همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93594 تاریخ انتشار:  1398-02-25 - 09:34 تعداد بازدید:  75
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

«خانه نراقی‌­ها» از ثبت ملی خارج شد
ساخت و ساز در حریم «عمارت نورمهال» دور از ذهن نيست

گردشگری رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان با بيان اينكه به خاطر کم‌توجهی­ صورت گرفته خانه نراقی‌­ها از ثبت ملی خارج شد گفت: جلوگیری از ساخت و ساز در حریم عمارت تاریخی نورمهال مسکوت ماند كه ساخت و ساز در حریم آن دور از ذهن هم نخواهد بود. رضوان سلماسی در جمع خبرنگاران با اشاره به امکان خواهرخواندگی شهر همدان با سایر شهرها و کشورها اظهار کرد: در دهکده جهانی، هرگونه اتفاقی که در یک نقطه می‌افتد، قابل تسری و تعمیم به دیگر نقاط بوده و فرآیند تبادل اطلاعات، علوم و اندیشه با سرعت قابل ملاحظه‌ای در جریان است.
وی داشتن ارتباطات بیشتر و نزدیک‌تر مردم شهرها و کشورها را منجر به بهبود  شرایط حاکم بر هر منطقه  دانست و گفت: از سوی دیگر خواهرخواندگی وقتی قابل بهره‌برداری است که منجر به تبادل تجربیات شده و از حالت صوری و تشریفاتی خارج شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان بیان کرد: دیپلماسی شهری یا همان خواهرخواندگی مدیریت شهری همدان در جایگاه واقعی خود، یکی از ابزارهای اساسی برای رشد فرهنگی و اقتصادی منطقه محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده از تمام ظرفیت‌های شهر و معرفی آن باید صورت گیرد، افزود: همدان می‌تواند در امر خواهرخواندگی، گام‌های موثرتری را بردارد و به دنبال اثر‌گذاری فرهنگی و اجتماعی نیز باشد.
سلماسی با تأکید بر اینکه متأسفانه اسناد و هویت تاریخی شهر با قدمتی بالغ بر 2500 سال در معرض تهدید است تصریح کرد: زمانی که در مقام سخن به مبحث «شهر گردشگر» و گردش چرخ اقتصاد با موضوع گردشگری معتقدیم و قصد داریم جاذب توریست باشیم، نباید فضاهای طبیعی و تاریخی شهرمان را از دست بدهیم.
وی ادامه داد: گردشگری منبع اصلی اشتغال، رشد و توسعه اقتصادی محسوب می‌شود و باید همت و عزم جدی برای حفظ آثار و جاذبه‌های گردشگری شهر وجود داشته باشد؛ تنها با شعار نمی‌توان توریست جذب کرد.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان خاطرنشان کرد: توجه مسئولان نسبت به مبحث گردشگری زمستانی، از بین بردن ساختار غار علیصدر و دور شدن از مسیر ثبت جهانی این جاذبه طبیعی و از سوی دیگر در اولویت نبودن حفظ آثار و اماکن تاریخی شهر از جمله گنج‌نامه و از دست دادن تمام خانه‎ها و بافت‌های تاریخی واجد ارزش شهر، مغفول مانده است.
وی یادآور شد: جلوگیری از ساخت و ساز در حریم عمارت تاریخی نورمهال مسکوت ماند که ساخت و ساز در حریم آن دور از ذهن نخواهد بود و آب از آب تکان نخواهد خورد.
سلماسی اظهار کرد: از سوی دیگر با کم‌توجهی­‌های صورت گرفته خانه نراقی‌­ها از ثبت ملی خارج شد و در خبرها آمده که بانک کارگشایی با وجود ثبت در فهرست آثار ملی نیز در حال تخریب است.
وی گفت: با جداره‌سازی‌های مناسب‎تر در سطح شهر، حفظ داشته‌های تاریخی و طبیعی شهر به طور قطع شاهد به نمایش گذاشتن فرهنگ تاریخ و تمدن همدان در راستای جذب گردشگر خواهیم بود؛ همدان در بحث گردشگری ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارد که نسبت به سایر شهرها، کم و کاستی ندارد.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان بیان کرد: اگر بیش از یک‌هزار و 800 آثار تاریخی شهر همدان همراه با فراهم ساختن شرایط ویژه، به اثر جاذب گردشگر تبدیل نشوند، اثری به منظور جذب گردشگر ندارد.
وی افزود: ماندگاری و اقامت گردشگران منوط به برنامه‌ریزی و آماده کردن بستر مناسب و ایجاد بسته‌های حمایتی و تشویقی حوزه گردشگری است. سلماسی با تأکید بر اینکه همدان دارای ظرفیت‌های گردشگری مناسبی برای جذب گردشگر است تصریح کرد: اما برنامه‌ریزی برای ماندگاری بیشتر گردشگر در شهر همراه با ایجاد زیرساخت‌های اساسی، اهمیت بیشتری دارد.
وی ادامه داد: بررسی ظرفیت‌های شهر همدان و تبدیل کردن آنها به آثار جاذب گردشگر از اهمیت بالایی برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد. رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان در پایان خاطرنشان کرد: در صورت فراهم نشدن فضاهای مناسب شهری و گردشگری و مهیا نشدن زیرساخت‌ها در شهر، حتی اگر گردشگر یک بار هم به شهر همدان سفر کند، به طور قطع مجدداً با انگیزه کمتری این شهر را جزو اولویت‌های مقصد سفر نخواهند دید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com