رشد در پساکرونا با رونق گردشگری همدان پیام
 
 
يكشنبه - 3 بهمن 1400 - شماره 4234
 
امروز : دوشنبه ، 4 بهمن 1400

Today : Mon, January 24, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119249 تاریخ انتشار:  1400-05-23 - 11:07 تعداد بازدید:  208
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شعار روز جهانی توریسم ۲۰۲۱ اعلام شد
رشد در پساکرونا با رونق گردشگری

گردشگری

دنیای‌اقتصاد: با توجه به اهمیت گردشگری در رشد فراگیر جوامع به‌ویژه مشاغل، سازمان جهانی گردشگری شعار روز جهانی توریسم ۲۰۲۱ را با عنوان «گردشگری برای رشد فراگیر» برگزید. همه‌گیری کووید-۱۹ در سراسر جهان تأثیرات اجتماعی و اقتصادی گسترده‌ای به همراه داشته است که برتمامی ‌کشورهای جهان اعم از کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه تأثیر گذاشته و آسیب‌رسانده است. در این میان بیشترین میزان آسیب به گروه‌های در حاشیه و آسیب‌پذیرهمچون زنان، جوانان و معلولان وارد شده است. از این‌رو بازیابی گردشگری به آغاز بهبودی و رشد کمک می‌کند، اما آنچه در این امر ضروری است برخورداری عادلانه همه اقشار و فعالان گردشگری از مزایا به‌طور گسترده است.

 بنابراین سازمان جهانی گردشگری روز جهانی گردشگری ۲۰۲۱ را به‌ عنوان روزی برای تمرکز بر«رشد فراگیر گردشگری» تعیین کرده است و این فرصتی است برای فعالان گردشگری که فراتر از آمارها و اشخاص عمل کنند. از این‌رو این سازمان از تمامی ‌اعضای خود و همچنین غیراعضا، سازمان‌های تبعه سازمان‌ملل، مشاغل و افراد دعوت می‌کند تا با توجه به توانایی منحصربه‌فرد گردشگری از اینکه کسی عقب نماند اطمینان حاصل کند؛ زیرا جهان دوباره(در پساکرونا) بازمی‌شود و به آینده نگاه می‌کند. روز جهانی گردشگری که هرساله در ۲۷سپتامبر (۵ مهرماه) برگزار می‌شود، روزی است که در جهت آگاه‌سازی از ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی گردشگری و سهم این بخش در دستیابی به اهداف توسعه پایدار اقدام می‌کند.

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۱ یک فرصت منحصربه‌فرد برای ارتقای گفت‌وگو درباره نقش گردشگری در بهبود وضعیت اقتصادی و رشد است. از این‌رو سازمان جهانی گردشگری با دعوت از تمامی ‌کشورهای عضو، اعضای وابسته، انجمن‌های تبعه سازمان‌ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی، مشاغل و مقاصد و حتی گردشگران می‌خواهد تا برنامه‌ها، تجربه‌ها و موفقیت‌های خود در رشد فراگیر را به اشتراک بگذارند و از این فرصت برای نشان دادن نقش گردشگری در تجارت عادلانه، اقدامات اقلیمی، برابری جنسیتی، حقوق بومی ‌و فرصت‌هایی برای جوانان استفاده کنند. در سال ۲۰۲۰، این سازمان شعار روزجهانی گردشگری را«گردشگری و توسعه روستایی» تعیین کرده بود تا در نبود سفرهای بین‌المللی، گردشگری داخلی در قالب بوم‌گردی و روستاگردی زمینه را برای بازیابی بازار گردشگری فراهم کند و با توجه به رونق گردشگری داخلی در برخی از کشورها، این شعار به نتیجه نسبی رسید. همه‌گیری کرونا، جهان را با چالش‌های بسیاری همراه کرده است و در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۲ میلیون نفر دیگر دچار فقر شدید شده‌اند. این امر بیشتر در کشورهای کم‌توسعه رخ داده که زنان بیشترین آسیب را از این بحران جهانی دیده‌اند. یکی از مهمترین دلایل این آسیب‌ها این است که زنان عمدتا ًدر بخش‌هایی که بیشتر تحت‌تأثیر همه‌گیری قرار گرفته‌اند از جمله گردشگری فعالیت می‌کردند.

 از این‌رو آسیب‌پذیرترین اعضای جوامع کمترتوانستند با تأثیرات اجتماعی و اقتصادی همه‌گیری کنار بیایند. علاوه بر این، کارگران کم‌درآمد، سالمندان، جوامع بومی ‌و افراد دارای توانایی‌های متفاوت، در بسیاری از موارد منابع یا فرصت‌های کمتری برای نجات و رهایی از مشکلات دارند. سازمان ملل در اهداف برنامه‌های توسعه پایدار ۲۰۳۰ خود، دومین اصل را بر«حمایت از تمامی ‌اقشار(کسی را پشت سر نگذارید)» گذاشته است. این برنامه و تعهد که توسط همه کشورهای عضو سازمان ملل و آژانس‌های مختلف از جمله سازمان جهانی گردشگری تعیین شده است در حال‌حاضر بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. کشورها و سازمان‌های جهان موظفند از بازگشت در مسیر رشد و بهبود زندگی افراد اطمینان حاصل کنند. گردشگری در بازیابی فراگیر نقش اساسی را ایفا می‌کند، زیرا دارای توانایی منحصربه‌فردی است و بموجب می‌شود هیچ قشری از رشد و توسعه عقب نماند.

به‌ همین دلیل روز جهانی گردشگری ۲۰۲۱ را با شعار«گردشگری برای توسعه فراگیر» به رسمیت شناخته‌اند. این بخش برای رسیدن به توسعه پایدار 4 هدف از اهداف 17‌گانه خود از جمله اهداف یک(رفع یا کاهش فقر)، 5‌(برابری جنسیتی)، 8 (کار مناسب و رشد اقتصادی) و ۱۰(کاهش نابرابری) را به ‌این منظور قرار داده است. سازمان گردشگری به‌ عنوان آژانس تخصصی گردشگری در سازمان‌ملل، این بازار را به سمت بهبودی و رشد فراگیر هدایت می‌کند. این سازمان تضمین می‌کند از تمامی ‌اقشار مستعد از جمله جوامع محلی، اقلیت‌ها و جوانان حمایت کند، زیرا در غیر این‌صورت در خطر عقب‌ماندگی قرار می‌گیرند. از این‌رو برای آغاز مجدد و رشد گردشگری تمرکز خود را بر 3 مورد مشارکت، حمایت و نگاه به آینده قرار داده است. ارتباطات در گردشگری هیچ‌گاه به اندازه زمان حاضر اهمیت نداشته است و اکنون زمان افزایش نقش گردشگری در سایر بخش‌های برنامه توسعه است که این امر با همکاری و مشارکت همه‌جانبه تمامی ‌سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان‌ملل، برنامه توسعه سازمان ملل، سازمان بین‌المللی کار، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها تحقق می‌باید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com