موزه تئاتر ضرورت پیش روی استان همدان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84270 تاریخ انتشار:  1397-02-20 - 05:45 تعداد بازدید:  44
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

موزه تئاتر ضرورت پیش روی استان همدان

گردشگری

 استان همدان با پیشینیه بسیار کهن در حوزه نمایش و تئاتر، بی شک یکی از قطب های تاثیر گذار در حوزه نمایش کشور است. مروری بر تولیدات و برگزاری جشنواره ها که از سالیان دور در این کهن سرزمین برقرار بوده، مویدی است بر این ادعا. برگزاری ٢٩ دوره جشنواره تئاتر استانی، چندین جشنواره منطقه‌ای و جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و تولیدات روز افزون تئاتر در گونه‌های و ژانرهای متفاوت، بی تردید نشان از پویایی بدون هیاهو و بازی‌های روزمره تئاتر در این دیار است.
هم اکنون استان همدان با بیش از ١٥ سالن نمایش دولتی و پنج پلاتوی مجهز به سخت افزارهای صوتی و نوری « غیر از سالن های دیگر نهاد ها و سازمان ها»، در تمام روز های سال میزبان گروه های متفاوت نمایشی، اعم از گروه های طرح استقرار یا گروه های آزاد است.
 با اطمینان می توان گفت که غیر از ایام مناسبتی خاص، روزی نیست که در صحنه های نمایش استان، نمایشی در صحنه نباشد -که البته با توجه به افزایش فارغ التحصیلان و علاقه مندان به این رشته، به هیچ وجه کافی نیست و باید برای ساخت و احداث پلاتوها و سالن های اختصاصی تازه چاره‌ای اندیشید؛ اما در این میان نداشتن باز‌دهی مالی و نبود توجیه اقتصادی و همکاری نکردن دستگاه های ذی‌ربط در استان، موجب شده علی رغم احساس نیاز مبرم به سالن ها و پلاتوهای خصوصی همدان از این امکان بی بهره باشد.
بدیهی است با نبود صنوف قانونی و حرفه ای تعریف شده در حوزه تئاتر کشور - به تجربه ثابت شده که انجمن هنرهای نمایشی به هیچ وجه توانمندی یک صنف حرفه ای را ندارد- باعث شده که هیچ کدام از گرایش های تئاتری، از جمله نویسندگی یا نمایش نامه نویسی نتوانند به عنوان یک شغل یا حرفه مطرح گردند.
 اما با این حال در همین استان بیش از ١٥ نمایشنامه نویس وجود دارد که در راستای خود کفایی متون نمایشی در استان قلم می‌زنند و هر ساله نوشته‌هایشان توسط خود یا دیگری به صحنه‌های نمایش راه پیدا می‌کند و این علاقمندان هر روز رو به فزونی هستند.
 همین امر و ارتقاء زیر ساخت های استان، مدیریت باز و فرانگر فرهنگی هنری باعث شده که در سالیان اخیر انحصار تولیدات تئاتری از چند نفر محدود به چندین هنرمند دارای صلاحیت رشد پیدا کرده و هم چنان طبق ضوابطی منطقی و قابل دفاع، رو به افزایش باشد. تا جایی که تولیدات حداکثر ٣٠ یا ٤٠ نمایش استان در سال های اخیر به حداقل ١٠٠ تا ١٢٠ عنوان ارتقا ء یافته است.
یکی دیگر از شاخصه های رشد و تحول جهشی تئاتر همدان، استقبال مردم از تولیدات تئاتری است. استقبالی که در گذشته نه چندان دور حتی به صورت رایگان هم میسر نبود، خوشبختانه امروز در قالب خرید بلیت رو به رشد و فزونی است.  این امر نه تنها در حوزه تئاتر کودک که به صورت سنتی مورد اقبال قرار می گرفت، در گستره تئاتر بزرگ سال نیز جاری و ساری است. به طوری که می‌توان گفت گروه های نمایشی همدان تا حدی می توانند به لحاظ تامین هزینه های نمایش خود کفا بوده و سر پا بمانند، البته که این کافی نیست و می بایست به دنبال حمایت های دولتی و مردمی در این حوزه بود تا علاوه بر تامین هزینه ها ، هنرمندان نجیب این حوزه از دستمزدهای قابل قبولی هم بهره مند شوند.
با توجه به همین تولیدات و برگزاری موفق جشنواره‌‌ای متعدد در همدان، گزارشی از برگزاری جشنواره ها در سال ١٣٩٥ تدوین و به اداره کل هنرهای نمایشی کشور ارسال شد و همچنین تاریخچه تئاتر استان تا دهه ٧٠ و٨٠ در سالهای پیشین توسط دو تن از پیشکسوتان تئاتر این استان تهیه و به چاپ رسیده است که البته نیاز به روزآوری دارد که مستلزم حمایت مالی است. ما موزه تئاتر نداریم، چون غیر از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در استان هیچ نهاد یا ارگانی نگاه جدی به این حوزه ندارد و شهرداری یا دیگر دستگاه ها پای کار نیستند تا ضرورت ایجاد موزه تئاتر را اجرایی نمایند که اگر متولیانی پای کار بیایند تاسیس این موزه از آرزوهای همه  نمایشگران استان است.
چرا که سزاوار نیست این همه تولیدات و اجراها و حضور در جشنواره‌های متفاوت در جایی به نام موزه ثبت و ضبط نشود. لازم به یادآوری است که هنرمندان رشته تئاتر این استان، می‌شود گفت تقریبا در همه جشنواره های رسمی و غیر رسمی منطقه ای ، ملی و بین المللی سراسر کشور آز جمله؛ فجر، آیینی، کودک، عروسکی، دانشجویی، مقاومت، خیابانی، شهروندی و رضوی و .... حضوری چشم گیر و همیشگی دارند.
 برخود لازم می‌دانم ضمن سپاس و قدردانی از مجموعه هنرمندان فهیم و پیشکسوتان ارزنده تئاتر استان در رشد و بالندگی تئاتر در این استان و هم چنین همکاران محترم در اداره کل هنرهای نمایشی به پاس نگاهشان به تئاتر استان‌ها، خواهش گسترش و افزایش این نگاه حمایتی - چه مالی و چه غیر مالی - را داشته باشم - چه از مسئولان استانی و چه از متولیان کشوری – انشاا...
* حسین صفی


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com