برج قربان تعطیل شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Thu, July 18, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131957 تاریخ انتشار:  1402-02-20 - 13:30 تعداد بازدید:  1095
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آغاز تعمیر بخش تخریب شده در سال گذشته
برج قربان تعطیل شد

گردشگری


بخشی از دیوار حیاط برج قربان در زمستان ۱۴۰۱ تخریب و به علت بازسازی دیوار محوطه، برج قربان به صورت موقت تعطیل است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان در این زمینه در گفتگو با همدان پیام گفت:  سال گذشته به دلیل رطوبت ناشی از بارش ها بخشی از دیوار حیاط برج قربان فرو ریخت که در تعطیلات عید بازسازی محوطه این گنبد آغاز شد و هنوز به اتمام نرسیده است. اتابک صفری عنوان کرد : تعمیرات این گنبد دلیل اصلی تعطیل این مکان است چراکه امنیت گردشگران و مسافران برای ما خیلی مهم است.

وی گفت : برج قربان به صورت دائمی باز نیست هفته ای چهار روز برنامه های فرهنگی از جمله انجمن شاهنامه خوانی و نظامی خوانی در این مکان برگزار می شود و دفتر برج قربان به عنوان خانه تشکل های میراث فرهنگی فعالیت هایی برگزار می کند که بازدید برای همه علاقه مندان آزاد است.

صفری عنوان کرد : علاوه بر آن شماره تماس یکی از فعالان در فضاهای مجازی ثبت شده است که مسافران با تماس و هماهنگی می توانند از برج قربان بازدید کنند.
وی گفت : بخشی از حیاط مدرسه همجوار با این محوطه مربوط به برج قربان است که به آموزش و پرورش تکلیف شده که آن بخش را به میراث فرهنگی الحاق کند که متاسفانه اراده ای از میراث فرهنگی برای گرفتن آن انجام نشده و آموزش و پرورش نیز برای این بخش فعالیتی انجام نداده است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان افزود : این بنا یکی از آثار کم نظیر به جا مانده از دوره سلجوقی است که دارای یک گنبد دوپوش با ویژگی‌های منحصر به فرد معماری از این دوره است. علاوه بر موضوع معماری، این فضا در دوره های مختلف جایگاهی برای اجرای مناسک آیینی مردم همدان بوده است.

وی همچنین افزود : سرداب برج قربان محل دفن و آرامگاه تعدادی از امرای سلجوقی است این بنا نخستین بار در اوایل دوره پهلوی اول مرمت شده و بعدها به ثبت ملی می‌رسد و بار دوم در اواخر دهه هفتاد این بنا به طور کامل مرمت شده و در معرض بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

گفتنی است ، برج قربان از آثار قرن هفتم و هشتم هجری و مدفن شیخ الاسلام حسن ابن عطار و جمعی از امرای سلجوقی (۴۸۸ تا ۵۶۷ هـ ق) است.

درباره علت نام گذاری این بنا به برج قربان معروف است که در جریان شورش افاغنه در اواخر دوره صفویه، فردی به نام «قربان» این محل را سنگرگاه خود قرار داده و ضمن دفع شورشگران، از اهالی محل دفاع کرده است. از این رو بقعه به نام او شهرت یافته است.در سال ۱۳۱۲ در حین انجام تعمیرات، در زیر برج سردابی یافتند که همه قبور اشاره شده در آنجا قرار داشتند.

این مکان تاریخی نسبت به سایر اماکن گردشگری مخاطب کمتری دارد و در مقاطع خاص زمانی وفصلی همچون ایام نوروز و با پیک ورود مسافران یا مناسبت خاصی باشد گشوده می شود.

این مکان بیشتر محلی برای نشست های ادبی و فرهنگی استان است و جلسات انجمن های ادبی ، شاهنامه خوانی و سعدی پژوهی و هر نشستی که انجمن ها درخواست کنند در اختیار آنها قرار می گیرد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com