تکراری شدن مثلث طلایی مثلثی دیگر می‌طلبد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 اسفند 1398 - شماره 3705
 
امروز : شنبه ، 10 اسفند 1398

Today : Sat, February 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


همدان لیبل
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98647 تاریخ انتشار:  1398-06-16 - 09:52 تعداد بازدید:  88
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

وعده میراث‌فرهنگی برای تمرکز توسعه گردشگری در غرب کشور
تکراری شدن مثلث طلایی مثلثی دیگر می‌طلبد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور  در آخرین برنامه ریزی های خود به عنوان رئیس پیشین میراث فرهنگی همواره بر محور گردشگری بودن غرب تاکید کرده است از نگاه مونسان  تمرکز این وزارتخانه بر غرب کشور و توسعه گردشگری در این منطقه افزایش یافته است.
وی  گفت: «تقویت و توسعه گردشگری غرب کشور با تکیه بر ظرفیت‌های طبیعت‌گردی در دستور‌کار است به همین منظور قطار گردشگری این محور از ابتدای اسفند سال گذشته  عملیاتی شده است. "
علی اصغر مونسان  با تاکید بر برنامه‌ریزی برای معرفی جاذبه های گردشگری غرب کشور به منظور جذب حداکثری گردشگر، افزود: «معرفی ظرفیت‌ها و جاذبه های استانهای غربی باید در اولویت قرار گیرد.»
مونسان یادآور شد: «با وجود داشته‌ها و ظرفیت‌های بی‌نظیر طبیعی و تاریخی در غرب کشور، این محور از مواهب و مزایای صنعت گردشگری بهره چندانی نبرده است، به همین منظور تمرکز سازمان میراث فرهنگی بر غرب کشور افزایش یافته تا شاهد توزیع بیشتر گردشگر در این استان‌ها باشیم.»
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: «توسعه صنعت گردشگری علاوه بر ایجاد درآمد، زمینه اشتغال، که یکی از دغدغه‌های مردم این منطقه است را در استان‌های غربی کشورمان فراهم می‌آورد.»
معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: «اقدامات بسیاری برای حضور گردشگران در منطقه غرب کشور در حال برنامه ریزی و انجام است و امیدواریم بتوانیم غرب کشور را در حوزه گردشگری هر چه بیشتر فعال کنیم.»
آنچه حائز اهمیت است این نکته می باشد که باید  تلاش کنیم با یک همگرایی و همدلی از مجموع این قابلیت‌ها برای توسعه متوازن و پایدار استان‌های غرب کشور بهره مند  شویم.
مدت مدیدی است که به لحاظ بین‌المللی حوزه گردشگری ایران دارای یک مسیر تعریف شده است و آن هم مثلث طلایی است، از این رو احساس نیاز کردیم که باید در حوزه مسیرهای گردشگری تنوع بخشی داشته باشیم و مسیر دیگری در حوزه گردشگری ایران و به ویژه در غرب با طرح مثلث نقره ای تعریف شود تا گردشگران خارجی بتوانند مقاصد دیگری برای دیدن در سبد سفر خود داشته باشند.
در طول سال‌های اخیر، سفرها بر روی مسیرهای شناخته شده جهانی برنامه ریزی شده است و این مهم موجب شده تا برخی استانها که از داشتن جاذبه جهانی بی بهره اند همواره از غافل تورهای گردشگری عقب بمانند   از آنجایی که ما در غرب کشور به دنبال تعریف مسیر جدید در حوزه گردشگری هستیم، باتوجه به غنای تاریخی-فرهنگی و تعدد آثار میراث ملی و گزینه های جهانی که در این منطقه ثبت شده‌اند، همچنین از منظرگردشگری سلامت، طبیعت‌گردی و نیز از نظر تنوع فرهنگی این قابلیت را دارد که به مسیر و مقصد گردشگری جدید تبدیل شود.
معمولا تورهای اروپا همان مسیر همیشگی ایران را می‌آیند و باتوجه به آنکه چند بار آن مسیر را رفته اند دور از ذهن نیست که مسیر برای آنها تکراری  شود .
در سال‌های گذشته همدان به عنوان پایلوت برنامه ملی کشور در نظر گرفته شده بود که آن هم به دلیل تغییر دولت و به تبع آن تغییرات پیاپی که در مدیریت سازمان و بخش‌های مربوطه شاهد بودیم به نتیجه نرسید. هرچند اکنون این شهرستان دارای مطالعات دقیق و جامع درخصوص جاذبه‌ها و داشته‌های استان است. اگر برنامه ملی در همدان اجرایی می‌شد، اکنون وضعیت گردشگری این منطقه خیلی بهتر می‌بود.
آنچه که قرار است به عنوان برنامه ملی توسعه گردشگری کشور دنبال ‌شود می‌تواند در مقیاس کوچک به طور مثال در تبریز عملیاتی شود اما تمام این موارد در حد پیشنهاد است و باید با مشاوران برنامه ملی در سطح داخلی و بین‌المللی مطرح شود.
معاون گردشگری کشور پیش از این عنوان کرده بود ، ما  قصد داریم یک برنامه عملیاتی برای توسعه گردشگری کشور بنویسیم و برای آنکه از عملیاتی شدن آن برنامه‌ها اطمینان خاطر کسب کنیم، یک شهر را به عنوان پایلوت برای عملیاتی کردن تعدادی از برنامه‌ها در نظر می‌گیریم تا ببینیم آیا برنامه‌های اخذ شده جواب می‌دهد یا خیر. قطعا این مهم یکسری مطالعات نیاز دارد. به طور مثال، زمانی که همدان به عنوان پایلوت اجرایی شدن برنامه توسعه گردشگری ملی انتخاب شد، یکی از شاخص‌های مطرح شده این بود که همدان از هر لحاظ یک ایران کوچک است. از بعد تاریخی گرفته تا فرهنگی و طبیعی و ... انواع گردشگری را می‌توان در همدان پیاده کرد بنابراین به این نتیجه رسیده بودند که اگر بتوانیم برنامه ملی که برای ایران نوشته می‌شود را در همدان اجرایی کنیم، این امکان وجود خواهد داشت که برنامه نوشته شده را بتوانیم در کل کشور اجرایی کنیم.
درواقع می‌توان گفت، تمام ویژگی‌های یک شهر و منطقه درنظر گرفته می‌شود. اجرایی شدن طرح توسعه ملی در همدان دوره زمانی داشت که اجرایی شدن طرح همدان در سال ۹۵ تمام شد و اکنون هیچ برنامه توسعه گردشگری ندارد. در این شرایط است که برنامه ملی گردشگری کشور در حال نوشته شدن است و درعین حال توسعه گردشگری محور شمال غرب ایران را در دست دارد و درواقع می‌توان گفت این طرح‌ها از هم جدا هستند و هیچ ربطی به هم ندارند. اما پیشنهاد داده‌ایم که یک استراتژی توسعه مسیر گردشگری برای ما آماده کند که مجموعه‌ای از اقدامات خواهد بود و بتوانیم از خروجی این استراتژی برای برنامه ملی نیز استفاده کنیم. امید آن میرود با طرح مسیر منطقی بین همدان - کرمانشاه - کردستان و لرستان  شاهد اجرایی شدن تورها بر اساس این مثلث ترسیم شده در غرب کشور باشیم .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com