1399-09-021399-09-12bool(false) طرح «ویکند 2 روزه» در مثلث طلایی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : چهارشنبه ، 12 آذر 1399

Today : Wed, December 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111900 تاریخ انتشار:  1399-06-30 - 08:35 تعداد بازدید:  96
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آخرهفته ۲ روزه در 3 شهر توریستی ایران آزمایش می‌شود؟
طرح «ویکند 2 روزه» در مثلث طلایی

گردشگری مقامات محلی یکی از توریستی‌ترین شهرهای کشور، نسخه آزمایشی «آخر هفته ۲ روزه» را به دولت ارائه کرد. براساس این طرح 2 روزه شدن تعطیلی آخر هفته در مثلث طلایی گردشگری - یزد، اصفهان و شیراز - بازار سفر و گردشگری 3 استان را رونق می‌دهد و ۵ آثار مثبت اقتصادی دارد. مدیران یزد، آخر هفته 2 روزه را بهترین و تنها راهکار رونق گردشگری می‌دانند.
در گفت‌وگوی مجازی اخیر محمدابراهیم لاریحانی، مدیر سابق دفتر معاونت برنامه‌ریزی بازاریابی و تبلیغات وزارت میراث فرهنگی با مجموعه‌ای از کارشناسان به مسأله خروج از بحران کرونا با دستیابی به تعطیلات 2 روزه آخر هفته اشاره شده است. براساس این گفت‌وگو، خبر از بهترین راهکار برای رهایی بازار از این رکود بی‌سابقه داده شده است که با همکاری مقامات و کارشناسان محلی و ملی به‌منظور توسعه گردشگری داخلی تعطیلات اخر هفته 2 روزه برای 3 شهر نخست توریستی کشور درنظر گرفته شده است که برای تحقق آن مدیران گردشگری و مقامات محلی و ملی طرح‌ها و دلایل تحقق این امر را برای اسحاق جهانگیری که پیش از آن با مخالفت مواجه شده بود، فرستادند که ضمن اهمیت آخر هفته 2 روزه در گردشگری جهان به ارائه نقشه جدیدی برای توضیح درباره آثار ثبت شده جهانی و توسعه گردشگری داخلی بنا بر 5 دلیل اقدام کرده‌اند.
مقامات و کارشناسان محلی یزد، شهر تاریخی ثبت شده در جهان پیشگام ارائه طرح تعطیلات آخر هفته 2 روزه برای مثلث طلایی گردشگری یعنی 3 استان یزد، اصفهان و فارس شده‌اند و پس از استفاده از این فرصت برای این 3 استان، آن را برای کل کشور بسط دهند. در بیش از 102 کشور جهان تعطیلات آخر هفته، 2 روزه است و اکنون برخی کشورها به سمت 3 روزه شدن تعطیلات پیش رفتند که این امر تأثیرات گسترده‌ای روی توسعه کل بازار توریسم به‌ویژه گردشگری داخلی آن کشورها داشته است. تحقق این امر در ایران می‌تواند به 5 اتفاق مهم در امر گردشگری بینجامد.
نخستین اثر تعطیلات 2 روزه این است که به افزایش سفر داخلی و رونق خدمات گردشگری منجر می‌شود که این امر روی افزایش اشتغال اثرگذار است و در نتیجه به رشد و رونق اقتصادی کشور منجر می‌شود و در نهایت به افزایش سرمایه‌گذاری می‌‌انجامد.
 تأثیر بعدی تعطیلات 2 روزه آخر هفته به جهش و تولید اقتصادی بازمی‌گردد که به کارآفرینی و نوآفرینی در بازار توریسم و دیگر بخش‌های مرتبط منجر می‌شود. همچنین تحقق این اتفاق بر بازدهی نیروی کار اثر گذاشته و بنا بر تجربه دیگر کشورها، بازدهی کارکنان افزایش یافته و این امر بر رونق اقتصادی بیشتر کشور تأثیر می‌گذارد. با شیوع کرونا و بحران ناشی از آن بر بازار توریسم که به حالت نیمه‌تعطیل درآمده درحال‌حاضر بهترین و تنها راهکار نجات این بازار برای تحرک بازار گردشگری به‌شمار می‌آید و درنهایت توسعه گردشگری داخلی به اعتماد‌سازی برای توریست‌های خارجی منجر می‌شود و به جذب بیشتر گردشگران خارجی به ایران کمک می‌کند.
ابتدای سال 98 و در ایام نوروز که بحران کرونا شدیدتر بود گردشگری با شوک عظیمی مواجه شد، زیرا آن بازه زمانی بیشترین فعالیت گردشگری را به خود اختصاص می‌داد. فعالان و مسئولان یزد راه نجات گردشگری پس از بحران کرونا را در تعطیلی پن‌شنبه‌ها می‌دانند که درحال‌حاضر در تهران به شکل شبه‌تعطیل و ناقص است و برای بخش‌های خصوصی درنظر گرفته نشده است. تحقق این امر با تبدیل شدن به مطالبه عمومی و بررسی تأثیرات آن بر تمامی زوایا و اطلاع‌رسانی دقیق به مردم امکان‌پذیر است. این امر که از یزد آغاز شده اینک مورد استقبال دیگر استان‌ها نیز قرار گرفته است و حتی حوزه‌هایی که ارتباط کمتری با بخش گردشگری دارند این امر را به‌عنوان یک فرصت درنظر گرفته‌اند. بر این اساس درصورت تصویب و تأیید دولت، تعطیلات آخر هفته 2 روزه در 3 شهر توریستی ایران یعنی یزد، اصفهان و شیراز مورد آزمایش قرار می‌گیرد و خیز محلی گسترده‌ای برای تعطیلات 2 روزه آخر هفته برداشته می‌شود.
در این امر تمامی رسانه‌ها در همه استان‌ها با آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی دقیق و تبدیل کردن این امر به یک مطالبه عمومی، می‌توانند در تحقق این امر کمک کنند و همچنین با بهره‌گیری از استادان دانشگاهی و نخبگان که با مطالعه و دانش کامل و جامع فرصت اقناع‌سازی دولت برای بازگرداندن گردشگری را دارند می‌توان به توسعه گردشگری داخلی و رونق بازار خارجی دست یافت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com