دوئل "نظارت" بخش دولتی و خصوصی بر خانه‌مسافرها همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75355 تاریخ انتشار:  1395-10-13 - 05:45 تعداد بازدید:  267
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در حالی که کمتر از 3ماه تا نوروز باقی است
دوئل "نظارت" بخش دولتی و خصوصی بر خانه‌مسافرها

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکنون در 19 استان کشور، نسبت به اجرای طرح ساماندهی «خانه‌مسافر» اقدام نموده است. که حدود 20 هزار واحد اقامتی در استان‌های مختلف کشور شناسایی و بیش از 6 هزار واحد اقامتی ساماندهی و صدور مجوز گردیده است.
 مؤسســه فرهنگي گردشگري مهر ماندگار به عنوان مجری این طرح از سوی سازمان ایرانگردی و جهانگردی و میراث فرهنگی، صنایع دستي و گردشگری استان همدان مجوز فعالیت خود را دریافت و در حال حاضر بیشتر از 2 ماه است که فعالیت خود را آغاز کرده است.
پیش از این از یکسو جامعه هتلداران رغبت به نظارت و اعطای مجوز بر این خانه‌ها را داشت و از سوی دیگر میراث فرهنگی مسئول نظارت و اعطای مجوز بود تا اینکه بالاخره میراث فرهنگی با ارائه یک طرح سکان را به دست گرفت.
در اقصی نقاط کشور با توجه به علایق و سلایق مسافران و گردشگران، بخش اعظمی از مالکان، انواع مختلف واحدهای خود را به اسکان مسافران اختصاص می‌دهند که این امر به دلیل عدم نظارت سازمان‌های ذی‌ربط بعضاً باعث بروز مشکلاتی می‌شود که موجبات نارضایتی مسافران را ایجاد می‌کند.  بر این اساس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی امر با تهیه و تدوین طرح ساماندهی منازل استیجاری شخصی، تحت عنوان «خانه‌مسافر» و با تشکیل جلسات کارشناسی نسبت به اجرای طرح در اغلب استان‌های پرمسافر کشور، اقدام نمود و دبیرخانه‌ای را در معاونت گردشگری سازمان، راه‌اندازی کرد این اتفاقات بیانگر آن خواهد بود که چالش کارتن به دست‌ها در شهر و فعالیت خانه‌های بدون مجوز از این پس باید خاتمه پیدا کند امید آنکه این مهم به واقع به انجام برسد.
مجری طرح خانه‌مسافرهای همدان اما بر این باور است برخی از ارگان‌های مرتبط با حوزه گردشگری در استان هماهنگی و همکاری لازم را برای بهبود شرایط نظارت و مدیریت و اعطای مجوز به خانه‌مسافرها آنگونه که باید ندارند.

 

 وقفه در جانمایی کیوسک‌های اطلاع‌رسانی و نبود فرهنگ‌سازی
مدیرعامل مؤسســه فرهنگي گردشگري مهر ماندگار با حضور در دفتر همدان‌پیام در زمینه چرای این ناهماهنگی‌ها گفت: پس از دریافت مجوز این مؤسسه قرار است برای ارائه خدمات مطلوب‌تر در کیوسک‌های اطلاع‌رسانی در سطح شهر افرادی را مستقر کند اما این جانمایی که باید توسط کارشناسان میراث فرهنگی و تأیید شهرداری همدان انجام شود چند ماهی است که به تأخیر افتاده است.
سجاد آروانه می‌گوید: برای شروع فعالیت استقرار کیوسک‌های اطلاع‌رسانی در سطح شهر یک از قدم‌های اولیه است و البته شرایط نامطلوب اعطای مجوز و نوع نظارت بر برخی از واحدها در حال حاضر اعتماد را برای دریافت یا تمدید مجوز از سوی آنها صلب کرده است که این نیاز به فرهنگسازی دارد.
مديرعامل مؤسســه فرهنگي گردشگري مهر ماندگار همدان گفت: امروزه صنعت گردشگری در جهت رونق اقتصادی و درآمدزایی در کشورها مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: در حال حاضر ظرفيت هتل‌ها و مهمانپذيرهاي همدان جوابگوي تعداد مســافران و گردشگران نيست و خانه‌مسافرها می‌توانند در تقویت صنعت گردشگری مؤثر باشند.
وی با بیان اینکه ساماندهی خانه‌مسافرها از مهرماه به طور جد پیگیری شده است، تصریح کرد: در ساماندهی خانه‌مسافرها باید تمامی جوانب از جمله ایمنی منازل، مکان و فضای فیزیکی و روحی منطقه مدنظر باشد؛ چراکه این موارد در جذب دیگر گردشگران بسیار تأثیرگذار است.
وی اظهار داشت: پیش رزرو اینترنتی و معرفی حضوری خانه‌مسافرها از پیشنهادات مطرح شده توسط این موسسه بوده است به طوری که هر مسافری که اقدام به رزرو خانه‌مسافر کند می‌تواند عکس‌های آن را مشاهده و سپس انتخاب کند.
آروانه با اشاره به اینکه خانه‌مسافرها مجوزدار می‌شوند، خاطرنشان کرد: صاحبان املاک زمانی که قصد اجاره ملک خود را به مسافران دارند باید به سازمان میراث فرهنگی مراجعه کنند و اقدام به فعالیت کنند و در غیر این صورت با آنان برخورد خواهد شد.
وی در خصوص برخی از کارتن به دست‌های خانه‌مسافری، گفت: برخی از دلالان و کارتن به دست‌ها در مرکز شهر مسافران را به منازل استیجاری راهنمایی می‌کنند که سود اصلی را خواهند برد. شرکت مهر ماندگار به عنوان سازمان مردم نهاد فعال در بخش گردشگری مجری طرح کشوری خانه‌مسافر در استان می‌تواند به این واحدها پروانه بهره‌برداری را ارایه دهد تا در چارچوب قانون به فعالیت بپردازند.
آروانه عنوان کرد: خانه‌هایی که قرار است سرپناه امنی برای گردشگران باشند به دلیل اهمیت بازخوردهای اقامت در این خانه‌ها چند سالی است تیتر رسانه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. این اماکن همان خانه‌مسافرهایی هستند که تصمیم‌گیری برای چگونگی اعطای مجوز و نظارت بر آنها مدت‌های مدیدی است که به یک چالش جدی در حوزه گردشگری تبدیل شده بود تا آنکه طرحی به نام خانه‌مسافر از سوی معاون گردشگری به همه استان‌ها داده شد.
 طرح ساماندهي خانه‌مسافر‌ها كشوری است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این زمینه گفت: به استناد ماده 9 دستورالعمل اجرايي ساماندهي و مديريت خانه‌مسافر كه در خردادماه سال‌جاري ابلاغ شد، طرح خانه‌مسافر به صورت كشوري به اجرا درآمد. بر اساس اين طرح براي 19 استان كشور كه به دليل آمار بالای گردشگر و درخواست آنان بابت اقامت در منازل اجاره‌اي اين طرح به اجرا درآمد. علی مالمیر عنوان کرد: طرح ساماندهي خانه‌مسافر‌هاي كشور در هر استان به يك مجري واگذار شده است تا بر اساس آن نيازهاي مربوط به اين حوزه مديريت شود. در اين زمينه افرادي كه مشتاق به تبديل منازل خود به خانه‌مسافر هستند، مي‌توانند با مراجعه به مجري طرح خانه‌مسافر در استان همدان اقدام به دريافت پروانه بهره‌برداري كنند.
وی افزود: مجريان اين طرح موظف هستند اقدام به چاپ فراخوان براي اطلاع‌رساني جهت ارائه مجوز به كار را براي صاحبان خانه‌مسافر كنند و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در اين زمينه صرفاً مي‌تواند نسبت به نوع عملكرد آنها نظارت كند.
بر اساس مجوز اعطا شده مجري اين طرح در همدان شركت مهر ماندگار خواهد بود كه پس از دريافت مجوز در چارچوب دستورالعمل از سوي معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي به عنوان شركت مجري در محدوده زماني یکسال در استان همدان و كل شهرها و روستاهاي تابعه مطابق با موازين دستورالعمل اجرايي و ساماندهي و مديريت خانه‌مسافر فعاليت نمايد.
مالمیر گفت: از آنجا که هدف اصلی طرح، ایجاد دسترسی آسان و بدون دغدغه برای مسافران به اینگونه واحدهای اقامتی می‌باشد، در این خصوص طراحی سایت جامع اطلاع‌رسانی و رزرواسیون واحدهای مذکور در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفت. در این سامانه سعی بر این است تا مسافران و گردشگران بتوانند در اسرع وقت، به صورت اینترنتی ضمن مشاهده تصاویر واحدهای اقامتی مختلف، اطلاعاتی نظیر نرخ، امکانات موجود، تجهیزات، موقعیت جغرافیایی و سایر موارد ضروری را دریافت نمایند. اجرای طرح خانه‌مسافرها باید چالش کارتن‌به‌دست‌ها را خاتمه دهد.
 شناسایی 3 نقطه از شهر برای اطلاع‌رسانی
معاون گردشگری استان نیز در پیگیری همدان‌پیام مبنی بر چرایی به طول انجامیدن جانمایی کیوسک‌های اطلاع‌رسانی به گردشگران گفت: در بازدیدها و بررسی‌های اخیر میراث فرهنگی و شهرداری 3 نقطه در شهر برای ایجاد کیوسک‌های اطلاع‌رسانی به گردشگران به منظور اقامت در این واحدهای موقت شناسایی شده است.
وی گفت: یکی از کیوسک‌ها قرار است در ورودی شهر همدان مقابل دانشگاه پیام‌نور مستقر شود، کیوسک دیگر در بوستان مادر و دیگری در بوستان نواری بلوار بهشت ایجاد خواهد شد.
خاکسار عنوان کرد: در حال حاضر در استان همدان تنها 9 خانه‌مسافر دارای مجوز فعالیت موقت هستند و مدیریت و اعطای مجوز به متقاضیان دیگر باید در کوتاه‌ترین فرصت به انجام برسد. معاون گردشگری استان به اهمیت شناسایی و اعطای مجوز فعالیت به خانه‌مسافرها اشاره کرد و گفت: این مهم باید تا پیش از فرا رسیدن تعطیلات نوروز 1396 به انجام برسد؛ چراکه حساسیت‌های خدمات‌رسانی و استانداردسازی در این واحدهای اقامتی بر کسی پوشیده نیست.
خاکسار مجوزهای اعطا شده به خانه‌مسافرها را موقت عنوان کرد و گفت: در صورت خروجی قابل تعیین برای ناظران این واحدها می‌تواند در سال‌های آتی هم با تمدید مجوز به پذیرش مسافر و ارائه خدمات به آنها ادامه دهد در غیر این صورت با نظارت مجری طرح و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجوزها لغو و از ادامه فعالیت متخلفین جلوگیری خواهد شد. این مهم موجب می‌شود بازار آشفته کارتن‌به‌دست‌ها و چگونگی دریافت خدمات از سوی گردشگران در استان همدان انسجام پیدا کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com