کرونا و بی‌آبی آهنگ رشد گردشگری همدان را متوقف کرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Tue, March 5, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131705 تاریخ انتشار:  1402-02-11 - 08:59 تعداد بازدید:  314
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون گردشگری همدان:
کرونا و بی‌آبی آهنگ رشد گردشگری همدان را متوقف کرد

گردشگری


 نباید انتظار داشته باشیم با ساخت هتل‌های چند ستاره گردشگر جذب کنیم

 وقتی حرف از گردشگری و رونق آن می‌شود عوامل زیادی برای توسعه این صنعت جذاب به ذهن می‌رسد. گردشگری رابطه تنگاتنگی با توسعه پایدار یک منطقه دارد و توجه به مقاصد گردشگری کمتر شناخته شده یکی از عواملی است که در رشد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه مؤثر است.

همدان با سبقه تاریخی و فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی منحصربفرد یکی از استان‌هایی است که می‌تواند جزء مقاصد برتر گردشگری در کشور باشد. اگرچه این استان سردسیر از قدیم‌الایام به علت شرایط آب‌وهوایی، فصولی از سال را با رکود مسافر مواجه بوده و این موضوع تا حدی طبیعی است اما می‌تواند مقصد گردشگری در فصل‌های بهار و تابستان باشد و حتی گردشگری زمستانی را در برنامه خود بگنجاند.

کرونا و بی‌آبی، آهنگ رشد گردشگری همدان را متوقف کرد

به گزارش ایسنا ، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان بیان کرد: گردشگری حوزه‌ای فرادستگاهی است که برای موفقیت در این حوزه، نیازمند همکاری و مشارکت بخش‌های مرتبط اعم از بخش خصوصی و دولتی است.

علی خاکسار ادامه داد: طی دو سال گذشته وزارت میراث فرهنگی سند راهبردی توسعه گردشگری کشور را تهیه و به استان‌ها ابلاغ کرد، این سند چراغ راه است و مسیر همه دستگاه‌ها را برای توسعه گردشگری مشخص کرده و اگر به آن بپردازیم می‌توانیم مسیر پیشرفتی برای این حوزه پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: طی سال‌های گذشته کارهای خوبی در حوزه‌های تبلیغات و بازاریابی گردشگری در همدان انجام گرفت و همدان از مسیر گردشگری به مقصد تبدیل شد و یا در حال تبدیل شدن بود اما با اتفاقات دو سه سال گذشته مانند کرونا و بی‌آبی همدان، مقداری این آهنگ رشد متوقف شد.

خاکسار با بیان اینکه در حال حاضر مسیر را شناخته‌ایم و برنامه خوبی برای سال ۱۴۰۲ در حوزه گردشگری داریم، اظهار کرد: نظرسنجی سال‌های گذشته به ویژه در سال ۱۴۰۱ و نوروز ۱۴۰۲ نشان می‌دهد ماندگاری مسافر در همدان وضعیت خوبی دارد به ویژه در فصل تابستان، در نوروز ۲۸ درصد گردشگران دو شب و ۲۴ درصد آنها سه شب در همدان اقامت داشته‌اند و این نشان می‌دهد همدان از نقشی که در سال‌های قبل به عنوان کریدور غرب کشور داشت، خارج شده و به عنوان مقصد گردشگری شناخته شده است.

 ماندگاری گردشگر در همدان رو به افزایش است

وی اضافه کرد: ماندگاری گردشگر در همدان رو به افزایش است و می‌توانیم با اقدامات دیگری آن را بهتر کنیم که برای موفقیت در این امر به همکاری دستگاه‌های مرتبط نیاز است تا بتوانیم رویدادهایی را برگزار کنیم که ماندگاری گردشگر در همدان بیشتر و توزیع سفر در استان انجام شود همچنین باید جاذبه‌های کمتر شناخته شده در روستاها و شهرهای اطراف را معرفی کنیم و زیرساخت‌های لازم در آنها ایجاد شود.

معاون گردشگری: وضعیت گردشگری استان همدان در نیمه اول سال فوق‌العاده است و ما جزء ۱۰ استان کشور در این حوزه هستیم

خاکسار با بیان اینکه اگر همه دستگاه‌ها در آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم در کنار میراث‌فرهنگی باشند و تکالیف قانونی خود را انجام دهند، فراتر از آنچه الان هستیم خواهیم بود، گفت: وضعیت گردشگری استان همدان در نیمه اول سال فوق‌العاده است و ما جزء ۱۰ استان کشور در این حوزه هستیم به طوریکه آمارها نشان می‌دهد بازدید از جاذبه‌های ویژه مثل آرامگاه بوعلی، غارعلیصدر و آرامگاه باباطاهر در این برهه زمانی، هم‌تراز با آثار شاخص استان‌های برخوردار مانند حافظیه است بنابراین نباید گردشگری همدان تنها با نوروز ارزیابی شود همدان ۱۲ ماه سال می‌تواند گردشگر پذیر باشد و نیمه اول سال شرایط مطلوب‌تری دارد.

وی تصریح کرد: برای نیمه دوم سال نیز جشنواره‌های متنوعی پیش‌بینی و برگزار می‌شود، مانند سال قبل که جشنوارهای خوبی در سراسر استان برگزار شد و رضایت بخش بود اما روی جشنواره زمستانی می‌توانیم بهتر کار کنیم که البته این موضوع به علت عدم همکاری و مشارکت دستگاه‌های مختلف تاکنون آنطور که باید موفق نبوده است؛ به عنوان مثال اگر بازگشایی پیست اسکی انجام شود در رونق گردشگری استان تأثیر بسزایی دارد.

خاکسار در ادامه با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری یک کار کاملاً شخصی است، مطرح کرد: در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ اقدامات و رویدادهایی که در همدان برگزار شد، انگیزه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه های اقامتی، پذیرایی و تفریحی در استان شد؛ به عنوان مثال در این سال‌ها چند هتل در استان افتتاح شد همچنین آغاز پیدایش واژه بومگردی در حوزه گردشگری در استان همدان همین زمان بود اما با شیوع کرونا و رکود گردشگری سرمایه‌گذاری در این حوزه متوقف شد.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری ارتباط مستقیم با توسعه و رشد گردشگری دارد و نباید انتظار نداشته باشیم با ساخت هتل‌های چند ستاره و جاذبه‌های گردشگری گردشگر جذب کنیم چراکه بخش خصوصی ریسک نمی‌کند سرمایه‌ خود را به کار گرفته و منتظر گردشگر باشد، در واقع باید گردشگری شکل و رونق گیرد تا سرمایه‌گذارها انگیزه برای فعالیت در این حوزه پیدا کنند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی استان همدان با بیان اینکه همدان در حوزه سرمایه‌گذاری گردشگری بد عمل نکرده و در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ تخت اقامتی در حال ساخت در استان وجود دارد، مطرح کرد: اگر گردشگری به رونق گذشته برگردد، به طور قطع سرمایه‌گذاران بخش خصوصی انگیزه پیدا می‌کنند که در این حوزه فعالیت کنند.

وی بیان کرد: همدان به علت سبقه تاریخی و ارزش و اهمیتی که در کشور دارد، از دو دهه پیش به عنوان پایلوت برای تهیه برنامه ملی گردشگری انتخاب شد و نخستین استانی در دهه ۸۰ که طرح جامع گردشگری کشور برای آن تهیه شد، همدان بود و پس از آن به علت ادغام‌هایی که در وزارتخانه میراث‌فرهنگی صورت گرفت، کار متوقف و در دهه ۹۰ بازنگری طرح انجام شد و در حال حاضر نیز تنها چهار یا پنج استان طرح جامع گردشگری دارند.

مدت ۱۰ ساله طرح جامع گردشگری همدان به اتمام رسیده و طی یکی دو سال اخیر به دنبال تهیه طرح جامع جدید هستیم

خاکسار اضافه کرد: مدت ۱۰ ساله طرح جامع گردشگری همدان به اتمام رسیده و طی یکی دو سال اخیر به دنبال تهیه طرح جامع جدید هستیم، امسال نیز برای آن در قالب یک طرح سه ساله اعتبار درنظر گرفته شده است و به طور قطع این طرح برای رسیدن به رشد و رونق گردشگری، ایجاد زیرساخت‌های لازم، برگزاری رویدادها و برنامه ها کمک خواهد کرد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی استان همدان آموزش مسئولان و شهروندان در حوزه گردشگری را مسأله مهمی دانست و گفت: در سال های قبل اعتباری برای آموزش شهروندی درنظر گرفته می‌شد و برای سال‌های ۱۴۰۲، ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ نیز برای این حوزه اعتباری درنظر گرفته و برای همه بخش‌ها آموزش پایه‌ای پیش‌بینی شده است.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com