اجرای تعزیه شبانه در پیاده‌راه همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 اسفند 1398 - شماره 3705
 
امروز : شنبه ، 10 اسفند 1398

Today : Fri, February 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


همدان لیبل
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98702 تاریخ انتشار:  1398-06-17 - 09:19 تعداد بازدید:  93
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گردشگری محرم؛ فرصتی برای معرفی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی است
اجرای تعزیه شبانه در پیاده‌راه همدان

گردشگری

پیاد راه میدان مرکزی شهر همدان از آغاز دهه نخست محرم شاهد اجرای تعزیه است .
مراسم تعزیه‌خوانی شبانه در پیاده‌راه میدان امام خمینی(ره) با حضور اساتید برتر کشوری در دهه نخست محرم برگزار می‌شود.به نظر میرسد امسال با بهره گیری از ظرفیت پیاده راه ها در همدان و  به منظور باشکوه‌تر برگزار شدن مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) اقدامات متنوعی از سوی مدیریت شهری همدان در این باره صورت گرفته است.
آذین‌بندی و سیاه‌پوش کردن میادین اصلی و تقاطع‌های غیر هم‌سطح شهر، اجرا و نصب نمادهای حسینی و عاشورایی در مناطق مختلف شهری، تعزیه‌خوانی، استقرار ایستگاه‌های صلواتی، قرائت مراسم پرفیض زیارت عاشورا در فرهنگ‌سراهای شهرداری، برپایی و اقامه نماز ظهر عاشورا در بوستان‌های شهر و پیاده‌راه میدان امام‌(ره) از جمله اقداماتی است که در دهه نخست محرم امسال در شهر همدان در حال انجام است.
مراسم تعزیه‌خوانی شبانه در پیاده‌راه میدان امام خمینی(ره) با حضور اساتید برتر کشوری در دهه نخست محرم برنامه‌ریزی شده که با استقبال پرشور مردم همراه بوده است، علاوه بر این موضوع در سه نگارخانه "نگاه نو"، "پرواز" و"عین‌القضات همدانی" نیز نمایشگاه عکس با موضوع محرم برپا شده است.
 گردشگری محرم؛ فرصتی برای معرفی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی
یکی از جلوه‌های گردشگری تعالی بخش؛ مشاهده مراسم‌ مذهبی هست که از علاقه‌مندی های گردشگران به شمار می‌رود و از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری همراه با بعد معنوی نیز؛ گردشگری محرم است.
 گردشگری یکی از مهمترین حوزه‌های خبرساز و از طرفی جذاب برای عموم هست. گردشگری در ظاهر سیر و سیاحت و سفر است ولی در حقیقت بعد معنوی دارد زیرا ماهیت و فلسفه سفر، تحقق اهداف رشد، تعالی و کسب کمال انسانی است. همچنین علاوه بر دستاوردهای اقتصادی و درآمدهای ناشی از آن، نتایج با اهمیت تری برای انسان در زندگی دارد و نقش بسزایی در سلامت جسم و روان آدمی دارد.
بعد معنوی گردشگری منجر به تغییر دیدگاه‌ها و نگرش‌ها در زمینه سفر شده است و شاهدیم که در ایران اسلامی سخن از گردشگری تعالی بخش است؛ رویکردی که گردشگری کشور را از آسیب‌های اجتماعی نظیر ابتذال اخلاقی در تورها و اماکن گردشگری مصون نگه می‌دارد.
یکی از جلوه‌های گردشگری تعالی بخش؛ حضور و مشاهده مراسم مذهبی هست که از علاقه‌مندی های اغلب گردشگران به شمار می‌رود و از طرفی یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری، آن هم با بعد معنوی، گردشگری محرم هست. در اقصی نقاط ایران اسلامی، آئین‌های عزاداری امام حسین علیه السلام متناسب با فرهنگ و سنت شهرهای مختلف برگزار می‌شود. این آئین‌ها در سال‌های اخیر، میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی شده است هر چند که در انعکاس فرهنگ حسینی به گردشگران به ویژه گردشگران خارجی موفق عمل نکردیم.
یکی از اهداف متولیان گردشگری کشور در سفر گردشگران ورودی به ایران جهت بازدید از مراسم و آئین‌های عزاداری حسینی، معرفی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی باید باشد که این امر به آموزش و ایجاد آگاهی در بین مردم به عنوان جامعه میزبان نیاز دارد و از سوی دیگر، مسئولین گردشگری ایران با توجه به ظرفیت‌های حاضر با برنامه ریزی و استفاده حداکثری از منابع موجود از سوگواری حسینی برای جهانیان با توجه به اینکه برخی از کشورهای اسلامی متأسفانه چهره نادرست و وهن آمیزی از این عزاداری‌ها به افکار عمومی دنیا منتقل می‌کنند، باید چهره خوبی نشان دهند.
متأسفانه دستگاه‌های مسئول، راهکاری جهت بهره‌گیری از ظرفیت‌های گردشگری محرم به ویژه برای گردشگران خارجی در راستای معرفی انقلاب اسلامی ندارند. یکی از کارهای شاخص و ماندگار؛ معرفی مفاخر انقلابی با رویکرد تبیین بین‌المللی حقانیت نظام جمهوری اسلامی ایران است چراکه باید بدانیم با ایجاد این مراودات و استمرار تعاملات می‌توان دستاوردهای انقلاب اسلامی و بازتاب‌های نهضت امام خمینی (ره) را از زبان همین گردشگران ورودی به جهانیان معرفی کرد و می‌توان از این ظرفیت در جهت معرفی ظرفیت‌های گردشگری انقلابی و شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان حرم اهتمام ورزید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com