1402-03-071402-03-17bool(false) تلخ وشیرین ورزش استان در سال1401 همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 17 خرداد 1402

Today : Wed, June 7, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131102 تاریخ انتشار:  1401-12-27 - 10:46 تعداد بازدید:  326
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تلخ وشیرین ورزش استان در سال1401

گردشگری


ورزش استان همدان فصل پر افت و خیزی را سپری کرد و شاهد روزهای تلخ وشیرینی در سال 1401 در بین ۵۰ هیأت ورزشی موجود در استان بودیم.

اوج گیری و درخشش برخی رشته‌های ورزشی باعث شد تا بارها نام استان همدان در میادین ملی و فراملی طنین‌انداز شود اما بودند هیأت‌هایی که سالی تلخ را سپری کردند.

برد و باخت همواره چاشنی ورزش در هر گوی و میدانی است و باعث می‌شود تا کارنامه عملکرد یک ورزشکار، تیم یا یک باشگاه و حتی هیأت ورزشی به ثبت برسد و در تقویم تاریخ ورزش یک استان ماندگار شود.

در این روزهای پایانی سال، هر چند به فصل بهار طبیعت و رویش سبزه و گل نزدیک می‌شویم اما سالی که در حال عبور از آن هستیم، مملو از برد و باخت‌ها در ورزش استان بودیم. وقتی تقویم ورزش استان را در سال 1401 ورق می زنیم به صفحات افتخار آفرینی می رسیم که ورزشکاران استان در آن نقش آفرینی کردند. وبا کسب مدال های رنگارنگ برگی زرین را از خود به یادگار گذاشتند. بدون تردید یکی از بردهای طلایی ورزش همدان در سال جاری بقای تیم شهرداری در لیگ یک فوتبال کشور بود.

ورزش استان در سالی که گذشت با فراز و نشیب هایی همراه بود در جا زدن تیم فوتبال پاس در لیگ 2، شکوفایی هندبال بانوان ملایر در لیگ برتر، درخشش تنیس روی میز، فاصله گرفتن کشتی با روزهای اوج، مدال آوری قهرمانان در رشته های پایه، سکوت و سکون برخی از هیأت های ورزشی، رونق بازار کیش ومات و درخشش دونده های استان در کشور و آسیا از جمله سایه روشن های استان در سال گذشته است.

درست در روزگاری که چشم و امید صدها فوتبالیست مستعد همدان برای ورود به چرخه فوتبال حرفه‌ای، تیم شهرداری همدان است و امسال خانه امیدها نخبه‌های بومی نیز بود.

تیم فوتبال شهرداری که ابتدا با مخالفت شورای شهر تا آستانه انحلال و فروپاشی پیش رفت اما با تلاش اهالی رسانه شورا را مجبور به عقب نشینی کرد و دوباره رأی خود را پس گرفت تا شهرداری تیم داری کند.

این تداوم حضور در لیگ یک سبب شد تیم‌های امید به خصوص جوانان شهرداری عملکرد درخشانی را در لیگ‌های کشوری داشته باشند و هدف اصلی آن‌ها نیز اثبات توانایی خود برای رسیدن به تیم بزرگسالان است.

تیم فوتبال پاس که روزگاری در آسیا حریف می طلبید این روزها در لیگ دسته دوم دست و پا می زند و با بی مهری متولیان ورزش استان روبرو است. این تیم بدترین سال حیات خود در همدان را سپری می کند و اگر دلسوزی برخی از اهالی ورزش از جمله مدیر کل ورزش و جوانان نبود شاید امروز نام این تیم از جدول فوتبال کشور پاک شده بود.

انتخاب علی حقیقی به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز یکی از دستاوردهای مهم و مثبت در سال جاری بود. مدیری جوان و در عین حال باتجربه که توانست با فائق آمدن بر حواشی، ورزش را دستخوش تحولات مطلوب در حوزه‌های قهرمانی، همگانی و عمرانی کند.

ورزش کاراته همدان نیز با ریاست سیدمهدی وفایی رکورد تاریخی را در سطح ملی در برگزاری مسابقات مختلف کشور، میزبانی سوپرلیگ و اردوهای تیم ملی به نام خود ثبت کرد.

وفایی با تغییرات در چیدمان هیأت کاراته و بهره مندی از تجارب گرانبهای ا...کرم شهگل از مربیان سازنده و مطرح کشور در منصب دبیر هیات، تحولات بسیار چشمگیری را در این ورزش ایجاد کرد تا جایی که در مسابقات آسیایی و بین المللی شاهد نشان آوران این استان هستیم.

دو ومیدانی با مسعود بنوان نیز دست به کارهای بزرگ در سال جاری زد و توانست صحرانوردی ایران را در قاره آسیا تاریخ ساز کند.

بنوان با کوله باری از تجربه به صندلی ریاست هیأت دو ومیدانی استان نشست و با کمک صاحب نظران این رشته، امسال علاوه بر اینکه بانی برگزاری لیگ دو ومیدانی سردارشهید همدانی در کشور بود، با معرفی ۲ ملی پوش مستعد، برای نخستین بار ایران را در صحرانوردی جوانان آسیا به مقام نایب قهرمانی نشاند.

تنیس روی میز نیز با زهره ابوطالبیان بردی دیگر را برای هیأت‌های ورزش استان در سال جاری رقم زد. او که یکی از سه بانوی رییس در هیأت‌های ورزشی استان به شمار می‌رود، امسال به هر آنچه که افتخار نامیده می‌شود، دست یافت.

ابوطالبیان که از مربیان ملی و مطرح تنیس روی میز کشور در سال‌های اخیر است، با گردهم آوردن سایر مربیان سازنده و باتجربه تنیس روی میز استان توانست تیمی قدرتمند را در هیات تنیس روی میز همدان تشکیل بدهد و ثمره آن قهرمانی در تمامی رده‌های سنی بانوان و درخشش بسیار خوب در بخش پسران بود. در رشته تنیس روی میز نیز پینگ پنگ بازان استان همچون ستایش ایلوخانی و
شیما صفایی به دروازه های تیم ملی راه یافتند و پیش بینی می‌شود که درمسابقات آسیایی به همراه تیم ملی حضور داشته باشند.

در رشته قایقرانی 3 قایقران همدانی پای ثابت تیم ملی هستند کیمیا زارعی،مریم کرمی و مریم امیدی پارسا با حضور در مسابقات ملی به رقابت های آسیایی راه یافتند و با مدال آوری در این مسابقات برای حضور پررنگ در مسابقات آسیایی چین خود را آماده می کنند.

هندبال با حضور مهران حاجیان در رأس هیأت شاهد درخشش این رشته در کشور بودیم. هندبال بانوان ملایر با حضور در لیگ برتر و کسب نتایج قابل قبول نشان داد که بانوان استان از پتانسیل بالایی برخوردارهستند و اگر به این قشر از جامعه توجه بیشتری شود می توانند قله های افتخار ورزش را یکی پس از دیگری فتح نمایند و افتخارآفرین باشند.

این شهرستان توانست با هدایت مربی زحمتکش خود مژگان ملکی در لیگ برتر هندبال کشور خوش بدرخشد و نوجوانان مستعد هندبال با حضور در تیم های ملی افتخارآفرین باشند.

اما در کنار این بردهای شیرین، شاهد باخت‌های تلخ در ورزش همدان نیز بوده‌ایم. درجا زدن‌های پاس به عنوان آخرین قهرمان فوتبال ایران در باشگاه‌های آسیا که امسال، ششمین سال پیاپی حضورش در لیگ ۲ را شاهد بودیم. تیم فوتبال پاس که روزگاری در آسیا حریف می طلبید این روزها در لیگ دسته دوم دست و پا می زند و با بی مهری متولیان ورزش استان روبرو است. این تیم بدترین سال حیات خود را در همدان سپری می کند و اگر دلسوزی برخی از اهالی ورزش از جمله مدیر کل ورزش و جوانان نبود شاید امروز نام این تیم از جدول فوتبال کشور پاک شده بود.

اما شکست دیگر ورزش استان در رشته کشتی آزاد و فرنگی بود که نتوانست انتظارات را برآورده کند و به لحاظ فنی، ناکامی تلخی را به ارمغان آورد.

حسرت حضور در مسابقات قهرمانی آسیا هراندازه که در این رشته ورزشی برای استان همدان دردناک است، حضور دوباره در میادین جهانی و المپیک را باید آرزوی دست نیافتنی قلمداد کرد.

اما تاخت و تاز بی‌امان به مدیریت رییس فعلی هیأت کشتی استان نیز هر چند در بخش‌هایی منطقی، اما بودند کسانی که حرمت‌ها را شکستند تا کشتی اخلاق را هم بازنده شود.

دیگر شکست تلخ ورزش استان را باید اصرار برخی افراد در راس هیأت‌های ورزشی و حتی بدنه مدیریتی دستگاه ورزش برای ادامه فعالیت دانست که قطعا در سال آینده می‌تواند آسیب زا باشد و بهتر است مدیرکل ورزش که سوار در قطار موفقیت، پیش می‌رود، مراقب این دست‌اندازها نیز باشد.

تعطیلی گاه و بیگاه پیست اسکی همدان نیز از شکست‌های بزرگ ورزش استان در سال جاری بود. تنها دلخوشی ورزش زمستانه همدانی‌ها که فقط کمتر از چند روز بازگشایی شد و در تمامی فصول زمستان با انسداد مسیر به دلیل بارش برف همراه بود و کندی در بازگشایی راه هم باعث شد تا برف انباشته در پیست، قابلیت بهره برداری پیدا نکند و اسکی به تاریک دره سقوط کند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com