1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) برنامه‌ریزان اجلاس جهانی گردشگری نظرات فعالان محیط زیست را جدی بگیرید همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85251 تاریخ انتشار:  1397-07-11 - 06:41 تعداد بازدید:  70
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برنامه‌ریزان اجلاس جهانی گردشگری نظرات فعالان محیط زیست را جدی بگیرید

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

ناظران سازمان جهانی راهی همدان شدند تا به این انتخاب مهر تایید بزنند .در مجموع نظر ناظران مثبت بود اما از نگاه محیط زیستی ایراداتی به میزبان وارد شد . وجود لیوان ها و بطری های آب پلاستیکی ؛ وجود دستمال های کاغذی ؛ وجود بروشورهای کاغذی متعدد حتی از جنس کلاسه روی میز جلسات  و حتی وجود زباله هایی که گاها در گوشه و کنار خیابان ها ک جاده های بین راهی در مسیر جاذبه های گردشگری قرار داشت مورد تاکید و تذکر قرار گرفت .اینها مواردی است که ما میبینیم و میگذریم اما شاید آنگونه که باید برایمان مهم جلوه نمیکند
اما لازم است برای پاکسازی موانع حفظ محیط زیستی نه صرفا به بهانه این میزبانی بلکه نهادینه کردن این فرهنگ مهم دست به کار شویم . لازم است برنامه ریزان میزبانی از اجلاس ، از امروز نظرات فعالان محیط زیست را جدی بگیرند و از آنها راهکارهای کارشناسانه برای اعمال سیاست حفظ محیط زیست همراه با سوق دادن گردشگری به سمت و سوی توسعه مطالبه کنند
از امروز متولیان امر لازم است دست به کار شوند و با پای کارآوردن نیروهای کمکی راه‌های ارتباطی بین مسیرهای جاده ای حداقل بین غار علیصدر تا همدان را از زباله های اطراف جاده عاری کنند  . فرصت اندک است ۴۰ روز بیشتر تا برگزاری اجلاس جهانی گردشگری در همدان نمانده است   نکند خدای ناکرده خیلی زود دیر شود که اینبار پای آبروی جهانی ایران در حوزه گردشگری به میان است ..
طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری  (UNWTO) انتظار می‌رود، در سال‌های آینده جهان با مقاصد جدید توریستی روبه‌رو شود.
حدود یک دهه گذشته بسیاری از کشورهای در حال توسعه تلاش‌های بسیاری برای معرفی خود به‌عنوان مقاصد نوظهور و جذاب برای مسافران کردند؛ در حالی این کشورها برای ایجاد فضا در بازار جهانی به شدت رقابتی توریسم تلاش می‌کنند که این بازار تا کنون بیشتر در خدمت کشورهای پردرآمد و توسعه‌یافته بوده است.
اکنون پس از رفع تحریم‌های هسته‌ای، ایران به‌عنوان یکی از پرقدمت‌ترین کشورهای جهان با چشم‌اندازهای طبیعی و فرهنگی بی‌نهایت جذاب، در توسعه توریسم خود را در موقعیت بسیار خاصی می‌بیند و درهای خود را بیش از پیش به سوی توریست‌ها از سراسر جهان گشوده است. بسیاری بر این باورند که ایران به‌عنوان کشوری در قلب خاورمیانه برای بسیاری از افراد دنیا به‌گونه‌ای ناشناخته باقی مانده است.
گرچه ایران به‌عنوان یک مقصد فرهنگی برای توریست‌ها شناخته می‌شود اما این بدان معنی نیست که طبیعت ایران برای آنها جذاب نیست. برعکس به نظر می‌رسد که برخی جوانب خاص منابع طبیعی ایران مانند کویرها، کوه‌ها و جاذبه‌های حیات‌وحش، برای صنعت توریسم طبیعت‌محور بسیار جذاب بوده است.
منحصربه‌فرد بودن روابط تنگانگ و دوجانبه بین فرهنگ قدیمی این کشور و جاذبه‌های متفاوت طبیعی آن دلیل محکمی بر این امر است. بنابراین، انتظار می‌رود که در آینده نزدیک اکثر توریست‌های خارجی از جاذبه‌های طبیعی ایران دیدن کنند. صنعت توریسم منافع بزرگی برای کشورها به همراه مزایای اجتماعی-اقتصادی در برخواهد داشت؛ گرچه این امر بدون مشکلات و پیچیدگی نخواهد بود.
اثر توریسم بر محیط‌زیست یک موضوع قدیمی و همیشگی است که موجب مناقشات دشواری شده است. یکی از واکنش‌های قابل‌قبول از سوی بسیاری از افراد این است که توسعه توریسم بدون برنامه‌ریزی و با سوء‌مدیریت می‌تواند موجب تخریب جبران‌ناپذیر بخش‌های مختلف محیط‌زیست شود.
البته کسانی بر این باورند که در مقایسه با دیگر صنایع بزرگ صنعت توریسم اثرات به مراتب کمتری بر محیط‌زیست دارد. اما واقعیت این است که داستان به این سادگی نیست؛ یک انفجار ناگهانی در صنعت توریسم در یک دوره کوتاه زمانی در یک منطقه با ظرفیت برد محیط‌زیستی محدود که فاقد سیستم مدیریت کارا است بر همه اکوسیستم‌ها تاثیر خواهد گذاشت. آلودگی آب، خاک و هوا، کمبود منابع آب و غذا، تهدید حیات‌وحش، آسیب به مناظر جغرافیایی طبیعی و بکر و تغییر غیرضروری کاربری زمین تنها برخی اثرات قابل‌رویت محیط‌زیستی صنعت توریسم بدون برنامه‌ریزی و مدیریت درست هستند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com