تشکیل کمیته‌ هماهنگی فعالان گردشگری همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134238 تاریخ انتشار:  1402-06-20 - 09:43 تعداد بازدید:  607
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاندار همدان در بازدید از مجموعه تفریحی، توریستی گنجنامه تاکید کرد
تشکیل کمیته‌ هماهنگی فعالان گردشگری

گردشگری

 
جلوگیری از اقدامات جزیره ای فعالان اقتصادی در صنعت گردشگری
 دهکده گنجنامه پایلوت گردشگری غرب کشور


پیشنهاد تشکیل کمیته یا مجموعه ای متشکل از فعالان صنعت گردشگری در استان به منظور انجام هماهنگ‌تر امور حوزه گردشگری از سوی دهکده گردشگری تله کابین گنجنامه اقدام پسندیده ای است که می تواند از جزیره‌ای عمل کردن جلوگیری کند.

استاندار همدان با عنوان این مطلب گفت: لازم است از اقدامات جزیره ای فعالان اقتصادی در صنعت گردشگری جلوگیری شود و با تعریف یک مجموعه واحد هر یک از فعالان حوزه گردشگری وظیفه ای مشخص را عهده دار شود.

علیرضا قاسمی فرزاد افزود: لازم است فعالان صنعت گردشگری در مجموعه ای تعریف شده با حدود وظایف مشخص دور هم جمع شود و با هماهنگی بیشتری حرکت کنند تا به هدف تعریف شده استان در بخش گردشگری که ارتقا و پویا شدن این صنعت است دست پیدا کنیم.

 مسافر در همدان نیازمند دریافت انگیزه های شب ماندگاری است

استاندار همدان با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر مسافری که به همدان سفر می کند کمتر از یک روز در این استان اقامت دارد، در صورتی که دهکده می‌تواند پایلوت گردشگری در غرب کشور باشد گفت: استان همدان با جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی چون هگمتانه، گنجنامه، بوعلی سینا و شهرهای جهانی صنایع دستی مثل لالجین ‌ ملایر نیازمند ایجاد شرایطی برای افزایش انگیزه شب ماندگاری مسافران است.

قاسمی فرزاد تاکید کرد: در نقشه راه جدیدی که مبتنی بر راهنمایی و هم افزایش بخش خصوصی و دولتی حوزه گردشگری شکل گرفته هدف گذاری ماندگاری مسافر در همدان از تیم روز به یک یا دو روز تعریف شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه مسافران همدان در بیشتر مواقع در کمتر از یک روز بعد از بازدید از غار علیصدر یا نهایتا گنجنامه همدان از استان خارج می شوند و این باعث شده نرخ ماندگاری مسافر در همدان پایین باشد.

این مقام مسئول افزود: برای اینکه صنعت گردشگری همدان فعال شود علاوه بر زیرساخت‌ها و جاذبه هایی که این استان دارد باید فضایی فراهم شود که مسافر در همدان بماند.

 استفاده از ظرفیت بالای حوزه گردشگری در توسعه اقتصادی استان همدان

استاندار همدان همچنین اذعان داشت: همدانی که با هگمتانه در آستانه جهانی شدن است و با دارا بودن بیش از هزار و 800 اثر تاریخی ظرفیت های بالایی در حوزه گردشگری دارد که باید در توسعه اقتصادی استان به آن توجه شود.

قاسمی فرزاد بیان کرد: گردشگری در همدان درحال پیشرفت است بنابراین لازم است برای تقویت زیر ساخت ها در این صنعت هم دولت و هم بخش خصوصی پای کار باشند.

 ایجاد هتل و مراکز تفریحی در همدان مورد حمایت است

مقام عالی دولت در استان همدان همچنین ادامه داد: هم در دستگاه های دولتی تخصصی و هم عمومی عزم و اراده جدی برای توسعه گردشگری استان وجود دارد که خوشبختانه این روحیه در بین فعالان بخش خصوصی نیز مشهود است.
وی تاکید کرد: حوزه کشاورزی و صنعت همدان با محدودیت هایی از جمله محدودیت آبی همراه هستند که در آینده نزدیک با بحرانی که گریبانگیر دنیاست تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

استاندار همدان عنوان کرد: به همین منظور اقتصاد مبتنی بر گردشگری هدف اصلی استان از محور تعریف کردن این صنعت به عنوان دومین مولفه توسعه همدان است.

اقدامات و زیرساخت های ایجاد شده در گردشگری همدان توسط دهکده تفریحی توریستی گنجنامه باید توسعه یابد

قاسمی فرزاد اذعان داشت: برای تقویت زیرساخت ها و جاذبه های گردشگری استان تله کابین گنجنامه اقدامات خوبی انجام داده که ارزشمند است و باید تکمیل و توسعه یابد.

وی بیان کرد: از فعالان و علاقمندان به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری حمایت ویژه خواهیم کرد تا بتوانیم با کمک هم صنعت گردشگری استان را متحول کنیم.

این مقام مسئول همچنین در پایان تاکید ویژه کرد که با هم فکری تمامی فعالان حوزه گردشگری باید راه حلی برای معرفی بهتر همدان در نظر گرفته شود و گفت: حلقه مفقوده صنعت گردشگری همدان عدم معرفی درست به هم میهمان و به علاقمندان به سفر در سایر نقاط دنیا است که باید برای آن چاره اندیشی شود.

 تعریض و دو باند شدن مسیر گنجنامه

در ادامه نیز رئیس هئیت مدیره دهکده تفریحی توریستی تله کابین گنجنامه گفت: بیش از 90 درصد انرژی سرمایه گذاران گردشگری صرف مدیریت حواشی ایجاد شده است‌ در حالی که اگر این حاشیه ها کمتر بود وقت بیشتری سرمایه گذاران برای توسعه و افزایش کیفیت خدمات خود در اختیار داشتند.

سعید ترابیان افزود: سرمایه گذاران و فعالان حاضر در صنعت گردشگری همدان بحران‌های زیادی را از سر گذرانده اند تا بتوانند ایجاد شغل کنند و در این میان چنان که باید به آن ها توجه نشده است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر درصد بسیار پایینی از مسافران و بازدیدکنندگان غارعلیصدر به استان می آیند و بقیه بعد از بازدید از استان خارج می شوند که اگر بتوانیم  درصد بیشتری را جذب کنیم قطع به یقین رشد گردشگری را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: تله کابین گنجنامه همدان یکی از مقاصد مهم استان است که دلیل اصلی آن همجواری با کتیبه و آبشار گنجنامه است.

ترابیان بیان کرد: این ظرفیت باعث شد در نوروز یکی از سال‌های گذشته و نه چندان دور آمار بازدید از این دهکده به 28 هزار نفر برسد که همین آمار در روز مشابه و بازه زمانی مشابه در تخت جمشید به عنوان یک مجموعه گردشگری پربازدید 21 هزار نفر گزارش شده بود.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به روزهای خوش که تجربه آن را داشتیم نیاز است مشکلات دسترسی به دهکده گنجنامه از جمله تعریض و دو مسیره شدن جاده اتفاق بیفتد.

رئیس هئیت مدیره تله کابین گنجنامه همدان بیان کرد: ترافیک در جاده گنجنامه معضل بزرگی برای دسترسی مسافران به دهکده گنجنامه در روزهای تعطیل شده و بار ورود مسافربه این محوطه را کم کرده است.

ترابیان ادامه داد: بیش از 21 سال از عمر فعالیت این دهکده گذشته و نتوانسته به اهداف عالی خود دست یابد اگرچه موفقیت هایی داشته اما دلیل اصلی این کامیابی نصف و‌نیمه 210 پرونده حقوقی است که 12 پرونده آن دولتی و 8 پرونده شکایت خود میراث فرهنگی از این مجموعه بوده است.

وی در پایان گفت: این شرایط در حالی است که همدان پتانسیل فوق العاده ای برای صنعت گردشگری و ورود سرمایه گذار دارد که باید موانع آن برطرف شود.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com