1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) گردشگری زمستانه در همدان گمشده در هیاهوی کرونا همدان پیام
 
 
سه شنبه - 19 اسفند 1399 - شماره 3994
 
امروز : سه شنبه ، 19 اسفند 1399

Today : Tue, March 9, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  115004 تاریخ انتشار:  1399-10-20 - 09:33 تعداد بازدید:  149
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گردشگری زمستانه در همدان گمشده در هیاهوی کرونا

گردشگری

■ معاون گردشگری همدان: آمار سفر بالا می‌رود

زمستان در همدان یادآور رویدادهای گردشگری همچون جشنواره‌هایی است که حالا جز تعدادی عکس و خبر از اتفاقات سال‌های گذشته چیزی از آن باقی نمانده است.
حالا با شیوع ویروس کرونا و مستأصل شدن رویدادهای گردشگری عنوانی همچون جشنواره زمستانی هم در همدان مستأصل مانده است.
این‌روزها که درصد زیادی از برنامه‌های مناسبتی در حوزه گردشگری مغفول مانده است، انتظار می‌رود فضای مجازی به یاری برنامه‌های مناسبتی، رویدادی و فصلی بیاید. ثبت و انعکاس تصاویر زمستانی همدان می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای آنکه خاطره گردشگری همدان را در اذهان کمرنگ نکنیم.
اقدام به ترغیب علاقه‌مندان برای حضور در رویدادهایی همچون جشنواره عکس و جشنواره‌های فصلی در فضای مجازی می‌تواند بیانگر نبض حیات برای گردشگری باشد که این‌روزها نفسش به شماره افتاده است.

 وجود ناهماهنگی‌ها و نبود تعامل برخی دستگاه‌ها
فصل زمستان همواره یادآور بارش برف در دامنه الوند، ارتفاعات و اسکی و کوهنوردی است و وجود اقامتگاه‌های بوم‌گردی در بخش‌های کوهستانی همدان همواره گردشگران خاص خود را که طالب چشیدن سرمای برف در دل کوه هستند را دارد و البته در کنار آن ساحل دریا نیز در این فصل جاذبه‌های هیجان‌انگیزی را برای گردشگران دارد اما این روزها گردشگری زمستانه در این استان در هیاهوی هجوم کرونا مغفول مانده است.
اما امسال شیوع گسترده ویروس کرونا، تأثیرات منفی بسیاری را در همه بخش‌های اقتصادی از جمله صنعت گردشگری در کل دنیا، ایران و استان همدان وارد کرد و وجود محدودیت‌ها نیز موجب کاهش سفرها به اغلب نقاط کشور از جمله مازندران شد و این امر بسیاری از تأسیسات گردشگری را با افت شدید گردشگر مواجه کرد.
البته در این میان به‌دلیل وجود ناهماهنگی‌ها و نبود تعامل برخی دستگاه‌ها موجب شد برای جلوگیری از شیوع گسترده این ویروس محدودیت‌ها با زمان طولانی‌تری اعمال شود که اگر همه دستگاه‌ها از همان ابتدا براساس دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا عمل می‌کردند مقابله تا به این اندازه سخت نمی‌شد.
با توجه به اثرات منفی ویروس کرونا بر کل اقتصاد جهان می‌توان گفت، شیوع کرونا موجب شد تا استان همدان نیز در همه بخش‌ها به‌ویژه در حوزه گردشگری تحت‌تأثیر قرار گیرد.
کرونا در همه بخش‌های گردشگری که شامل تمام زیرشاخه‌های این صنعت می‌شود، تأثیر خود را گذاشته است، گردشگری زمستانه در مجموع مغفول‌مانده و اگر کرونا را کنار بگذاریم خود این صنعت در سال‌های گذشته نمود آنچنانی نداشته است.
گردشگری زمستانه در کشور با توجه به ظرفیت‌‌های منطقه‌ای، فیزیوگرافی و اقلیمی بسیار مناسب است و به طبع استان همدان به‌خاطر الوند و دامنه‌های پربرفش ید طولایی در زمینه گردشگری زمستانه به‌لحاظ تغییرات آب و هوایی و اقلیمی دارد از این امر مستثنا نیست.
گردشگری زمستانه تنها معطوف به روزهای خاصی نمی‌شود، نخستین چیزی که از گردشگری زمستانه به ذهن متبادر می‌شود 3 ماهه فصل زمستان است، درحالی‌که این بخش از صنعت گردشگری نیازمند یک پیش‌درآمد است که آن‌هم از پاییز آغاز می‌شود و زمانی که ارتفاعات ما دچار بارش برف و تگرگ می‌شود گردشگری زمستانه نیز آغاز می‌شود.
در بعد ورزش‌های زمستانه از جمله هیأت‌های اسکی و کوهنوردی و گروه‌های طبیعت‌گردی، این فصل یکی از زیباترین فصل‌ها است.

  انتظار می‌رود آمار سفر در آینده بالا رود
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، با بیان اینکه گردشگری زمستانی یکی از آیتم‌هایی است که همدان دراین زمینه ظرفیت‌های لازم را دارد، اظهار کرد: به‌دلیل وجود آب و هوای معتدل و شرایط خاصی که در استان حاکم است دامنه‌های کوهستان الوند در زمستان زیبایی‌های خاص خود را دارد، حتی در سال‌های اخیر به بهانه رویدادهای فصلی و زمستانی، برخی از گردشگران تابستانی سفر خود را به سفرهای زمستانی سوق داده‌اند.
علی خاکسار با اشاره به اینکه درصورت پایان روزهای کرونایی پیش‌بینی می‌شود میزان سفرها به نسبت گذشته بالا برود، افزود: اگر در گذشته مردم سالی یک بار سفر می‌رفتند، در آینده انتظار می‌رود آنها سالی 2 یا 3 بار به سفر بروند و این سفرها در طول فصول مختلف تقسیم می‌شود و زمستان هم یکی از فصولی است که استان همدان در آن ظرفیت لازم را دارد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان تصریح کرد: وجود پیست اسکی، تاریک‌دره و مجموعه توریستی گنجنامه برای گردشگری همدان یک قابلیت است.

 اهمیت رونق بازارهای داخلی در گردشگری زمستانی
خاکسار با بیان اینکه گردشگران را می‌توان با توجه به علائق خاص خود در هر فصلی جذب کرد، ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از آیتم‌هایی که در گردشگری حائز اهمیت است، بازارهای داخلی است و تهران به‌دلیل جمعیت بالایی که دارد و طالب سفر هستند، می‌تواند بهترین بازار هدف داخلی ما محسوب شود ضمن اینکه استان‌های غربی و حتی استان البرز نیز جزو استان‌هایی هستند که روی آنها باید کار کرد.
وی ابراز امیدواری کرد با گذشتن از بحران کرونا بتوان شرایط سفر در زمستان را بهتر کرد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، خاطرنشان کرد: هرچند درحال‌حاضر به‌صورت جسته و گریخته سفرهای مسئولانه اتفاق می‌افتد اما منظور زمانی است که سفرها در شرایط عادی انجام شود و همه تأسیسات گردشگری ما با همه توانشان کار کنند.
خاکسار گفت: همدان یکی از استان‌هایی است که در گردشگری زمستانی با نوع نگاه و منابع و جاذبه‌هایی که دارد و استفاده از زنجیره‌ای از خدمات می‌تواند موجب رضایت گردشگر شود و این زنجیره تجربه برای حوزه گردشگری خدماتی هستند که به‌هم متصل هستند و اقامتگاه‌های بوم‌گردی که غالبا در مناطق ییلاقی برفگیر وجود دارند، می‌تواند ظرفیت بزرگی در گردشگری زمستانی باشد.

 گردشگری زمستانه نیازمند تعامل بین‌دستگاهی است
رئیس انجمن راهنمایان گردشگری همدان نیز گفت: گردشگری زمستانه نیازمند تعامل بین‌دستگاهی است تا اتفاق بیفتد، وزارت گردشگری و میراث فرهنگی از یکسو و وزارت ورزش و هیأت‌های ورزشی باید در کنار هم باشند تا یک بسته کامل تنظیم شود.
مهرداد ضیائی‌مهر عنوان کرد: همه اینها مربوط به شرایط عادی بود و حال که یک اتفاق و شرایط اضطرار روی داده است، شرایط فرق می‌کند، بیماری و ویروسی که پاندمی است و هنوز واکسن مشخصی ندارد و بحث فاصله‌گذاری اجتماعی و زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هست، چه باید کرد.
وی افزود: سفر در دل زمستان و تفریحات همراه با بارش برف یکی از عوامل مؤثر در بازآفرینی روح و روان است، ما همدانی‌ها در هنگام بارش برف تمایل داریم به ارتفاعات برویم و خود این سپیدی برف، این زیبایی را دوچندان می‌کند که یک ظرفیت بزرگ برای جذب گردشگر محسوب می‌شود.

 نبود تعامل دستگاه‌ها موجب خسارت به کشور می‌شود
این فعال گردشگری افزود: در اینکه در دوران کرونا باید در ابتدا محدودیت‌ها دیده شود و منتظر تصمیمات ستاد ملی کرونا بود تردیدی نیست، اما متأسفانه بین دستگاه‌ها آن تعاملی که باید باشد اتفاق نمی‌افتد و این تنها مختص گردشگری نیست و دستگاه‌های دیگر که باید تابع ستاد ملی کرونا باشند آن تعامل را ندارند و این نبود تعامل موجب بی‌برنامگی و ایجاد خسارت به کشور می‌شود.
وی همچنین بیان کرد: در حوزه سفر هم به همین‌ گونه عمل می‌شود، ستاد ملی کرونا یک تصمیم می‌گیرد اما گاه در عمل چیز دیگری دیده می‌شود یا خود مردم هم کمتر توجه دارند.
متأسفانه ویروس کرونا یک مسأله کم‌اهمیت نیست، در شرایط کرونا آنچه مهم است حفظ سلامت جان و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کنار کار کردن است.
به‌نظر متولیان گردشگری، سفر در ظاهر تعطیل شده است اما در واقع تعطیل نشده است اما نبودتعاملی وجود دارد و یک دستورالعمل واحدی نیست که در دوران کرونا در حوزه گردشگری عمل شود و همان دستورالعملی که در حوزه اصناف هست در حوزه گردشگری هم وجود دارد و این زیبنده نیست.
باید دستورالعمل ویژه بخش سفر وجود داشته باشد، توجهات به تذکرات سازمان هواشناسی در این فصل بسیار حایز اهمیت است.
در کل کشور بسیاری از ارتفاعات از پایلوت‌های گردشگری زمستانه هستند، باید سطح هوشیاری را بالا برد و مدیریت بحران را در شرایط اضطرار فعال کنیم تا هم سفر اتفاق بیفتد و هم یک ارائه خوب همراه با برنامه‌ریزی مناسب داشته باشیم.
باید رعایت دستورالعمل‌ها جدی گرفته شود، زیرا همیشه نگاه احساسی به برخی مسائل موجب خسران و عقب‌ماندگی می‌شود، اگر نگاه واقع‌گرایانه وجود داشته باشد، می‌توان جلوی خیلی از مخاطرات را گرفت و اقتصاد را رونق بخشید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com