1399-10-271399-11-07bool(false) درخواست تشکیل‌کمیسیون گردشگری در مجلس همدان پیام
 
 
سه شنبه - 7 بهمن 1399 - شماره 3960
 
امروز : سه شنبه ، 7 بهمن 1399

Today : Tue, January 26, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
36مین حضور مرکز چاپ و بسته بندی همدان_صنایع غذایی ماشین آلات و وابسته شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111862 تاریخ انتشار:  1399-06-27 - 10:23 تعداد بازدید:  101
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نظارت بر سیاست‌های دولت در حوزه توریسم تقویت می‌شود؟
درخواست تشکیل‌کمیسیون گردشگری در مجلس

گردشگری

 متولی گردشگری در دولت سال گذشته دستخوش تغییر ساختار سازمانی شد، به‌طوری که از نظر ساختاری سازمان گردشگری به وزارت گردشگری تغییر کرد. حالا پس از یکسال نمایندگان بخش ‌خصوصی در بازار گردشگری از دغدغه‌های خود در این حوزه سخن می‌گویند.
بیش از یکسال از وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌گذرد و اکنون برخی از فعالان بخش‌خصوصی عنوان می‌کنند که نیازی به گسترده شدن بیشتر دولت و وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی نبود چون تاکنون، تحولی در بازار گردشگری تحت‌تأثیر این تغییر ساختاری رخ نداده است. از همین رو پس از یکسال با این تغییر،‌ اقدام لازم برای سهولت کارها در بازارگردشگری تاکنون انجام نشده است. از سوی دیگر برخی از فعالان بخش‌خصوصی در این بازار معتقدند که با شکل‌گیری وزارتخانه در این حوزه شرایط برای گام‌های مثبت تا حدودی بهتر شد.
 حرمت‌ا... رفیعی رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به برخی رسانه‌ها گفت: «پیش از تغییر شکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به وزارتخانه مخالفت خود را اعلام کرده بودم؛ زیرا با افزودن به تعداد وزارتخانه‌ها در کشور مطابق تجربه‌های پیشین،‌ کیفیت تصمیمات تنزل پیدا می‌کند و معمولا در چنین شرایطی فعالان بازار امتیاز خاصی از چنین امری دریافت نمی‌کنند. با تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته شد که قرار بود به شکل تسهیلات در اختیار فعالان این حوزه قرار گیرد که تاکنون این امر اجرایی نشده است.
وی افزود: «با توجه به اینکه اساسا باید دولت‌ها کوچک‌تر شوند، اگر وزارتخانه‌ای در کشور تشکیل می‌شود باید در دوران سازمان بودن و پیش از وزارتخانه شدن در حیطه کاری خود دارای سابقه عملکردی قابل‌توجهی باشد. این درحالی است که در حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی بیشتر فعالیت‌های مربوطه را بخش‌خصوصی به عهده داشته و در گذشته فعالیت‌های بخش‌خصوصی بیشتر به چشم می‌خورد؛ زیرا مجری اغلب طرح‌ها در بازار گردشگری بخش‌خصوصی است.
با این‌حال تاکنون سازمان میراث فرهنگی با وزارتخانه شدن نتوانسته است کمک‌های قابل‌قبولی به بخش‌خصوصی فعال در حوزه‌های مختلف این بازار ارائه کند و این درصورتی است که در دوران فعالیت به‌عنوان سازمان، عملکرد رضایت‌بخش‌تری داشت. تاکنون که یک سال از این امر می‌گذرد در امور مربوط به بازار گردشگری نظمی ایجاد نشده و تصمیمات سلیقه‌ای گاهی به جای تصمیمات کاملا کارشناسی دیده شده است. به‌طور مثال دولت به‌جای اینکه درحال‌حاضر که در پیک دوم موج اول شیوع ویروس کرونا قرار داریم، به‌دنبال راهکاری برای رونق بخشیدن به بازار گردشگری باشد به موضوع جذب گردشگر خارجی پرداخته است. در دنیا، توریستی فعلا وجود ندارد که ما بخواهیم سهمی از آن داشته باشیم! درحال‌حاضر شرایط اقتصادی بخش‌خصوصی فعال در بازار گردشگری به‌علت نبود درآمد، بسیار وخیم است و از عایدی گذشته خود زیان وارد شده به کسب‌وکار خود را پرداخت می‌‌کنند و در واقع فعالان این حوزه ورشکسته شده‌اند. همچنین به‌دلیل اینکه دولت راهکاری برای برطرف کردن این امر در نظر نگرفته است، پرسنل تعدیلی از دفاتر خدمات مسافرتی نیز سربار دولت شده‌اند.» با این‌حال جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران ایران به «دنیای‌اقتصاد» گفت: «وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از 2 منظر «ارتقای ساختاری و تفویض اختیارات» برای کشور مفید بوده است. در گذشته بخش‌خصوصی برای برطرف کردن مشکلات خود به نمایندگان مجلس شورای اسلامی مراجعه می‌کردند که با وزارتخانه شدن آن سازمان، بخش‌خصوصی توانسته به‌طور مستقیم با وزارتخانه ارتباط برقرار کرده و مشکلات حیطه کاری خود را برطرف کنند.»
علی‌اکبر عبدالملکی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران هم عنوان کرد: پیش از شیوع ویروس کرونا و با وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی این ارگان درخصوص بازار گردشگری گام‌های مؤثر قابل‌توجهی برداشت؛ زیرا اختیارات این نهاد در دوران سازمان بودن کمتر از یک وزارتخانه بوده است. اما با شیوع ویروس کووید-‌‌19 صنعت گردشگری در جهان آسیب دید که بازارهای مرتبط با گردشگری در ایران نیز شامل آسیب شدند. درحال‌حاضر نیز خواستار تشکیل کمیسیون گردشگری در مجلس هستیم تا به بازار گردشگری در دولت نیز جایگاه ویژه‌ای دهیم. شکل‌گیری چنین کمیسیونی در مجلس شورای اسلامی می‌تواند موجب شود تا فعالیت‌های بهتر و با قدرت بیشتری در این حوزه داشته باشیم. همچنین می‌توانیم از اعتباراتی که برای بازار گردشگری در مجلس در نظر می‌گیرند دفاع کنیم و بودجه گردشگری را 5 تا 6 برابر افزایش دهیم.
نورآقایی نایب‌رئیس انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری نیز به «دنیای‌اقتصاد» گفت: «به‌عنوان یکی از فعالان بخش‌خصوصی با گسترش دولت و تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به وزارتخانه از ابتدا مخالف بودم. درحال‌حاضر که یکسال از وزارتخانه شدن این سازمان می‌گذرد در روند کاری و حمایتی از فعالان بخش‌خصوصی این حوزه تغییری ایجاد نشده است. به‌نظر می‌رسد وزارتخانه شدن این سازمان بیشتر به علت مسائلی خارج از حوزه تخصصی بازار گردشگری بوده و به همین دلیل است که این کار گام‌های مؤثری در راستای بهبود عملکرد بازار گردشگری تاکنون نداشته است.»


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com