1403-01-171403-01-27bool(false) 1403-01-171403-01-27bool(false) خدمات گردشگری خلاق، یک ضرورت برای لالجین همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 27 فروردين 1403

Today : Mon, April 15, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134534 تاریخ انتشار:  1402-07-08 - 08:34 تعداد بازدید:  138
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان:
خدمات گردشگری خلاق، یک ضرورت برای لالجین

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان بر تغییر رویکرد ارائه خدمات متمایز در شهر جهانی سفال به گردشگران اشاره کرد و گفت : گردشگری خلاق در لالجین باید در دستور کار قرار گیرد و در این زمینه مدیران شهری ، راهنمایان گردشگری و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی نقش تاثیرگذاری خواهند داشت.
 
به‌گزارش همدان پیام ،  محسن معصوم علیزاده ۵ مهر ۱۴۰۲ در نشست شهردار لالجین با انجمن حرفه ای راهنمایان گردشگری استان همدان و رئیس انجمن حرفه ای دفاتر خدمات مسافرتی استان گفت: تغییر خدمات گردشگری سنتی به خلاق یک ضرورت برای لالجین است و راهنمایان گردشگری میتوانند به عنوان حلقه اتصال بین گردشگر و منطقه مقصد سفر به گونه ای رفتار کنند و تصویر گردشگری را ارائه دهند که گردشگر را دوباره به منطقه بازگردانند.   

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان افزود: لالجین از جذاب‌ترین نقاط گردشگری استان است که دارای ظرفیت ویژه ای برای جذب گردشگر به واسطه سفال است.

محسن معصوم علیزاده ادامه داد: لالجین نه تنها از نظر هنر سفال بلکه به لحاظ مزیت‌های نسبی که دارد از جذاب‌ترین نقاط گردشگری استان است و هنر سفال نه تنها ارزش هنری و اقتصادی دارد بلکه برای منطقه باعث رونق صنعت گردشگری و حفظ گردشگر در استان همدان شده است. لالجین باید به عنوان شهر جهانی سفال از دیدن سفالگری و از تجربه تولید سفال این منطقه هم درآمد داشته باشد.

وی با اشاره به قوی‌ترین قطب گردشگری استان اظهار کرد: بزرگی و جمعیت یک شهر الزاماً نشانه ظرفیت یک شهر نیست بلکه عمق هنر و تاریخی که پشت این هنر است نشان‌دهنده اهمیت و ظرفیت‌های نهفته و بالفعل این شهر است. بسیاری از گردشگران دنیا به خاطر بازدید از شهر لالجین و هنر زیبای سفالگری به استان همدان سفر می‌کنند.

معصوم علیزاده با تأکید بر اینکه درصدد ارتقا و رونق کسب و کار هنرمندان واقعی در حوزه صنایع دستی هستیم، افزود: از هرگونه طرح‌ و برنامه‌ مجموعه مدیریتی شهر لالجین در راستای توسعه در بخش‌های مختلف حمایت و پشتیبانی می‌شود.
وی با بیان اینکه لالجین دارای یک قدمت تاریخی 800 الی هزار ساله در زمینه هنر سفالگری است، اظهار کرد: قدمت تاریخی هزار ساله هنر سفالگری در استان همدان مایه مباهات هر ایرانی است.

معصوم علیزاده  با تأکید بر توجه و تقویت حوزه گردشگری به عنوان یکی از برنامه‌ها و طرح‌های اولویت‌دار دولت مردمی و انقلابی سیزدهم، گفت: هنر سفالگری، میراث گران‌بهایی است که از نسل‌های قدیمی‌ و هزار ساله تاریخ به ما رسیده است .

شهردار لالجین و دبیر شهر جهانی سفال با تبریک هفته گردشگری گفت: در آغاز هفته گردشگری  با حضور راهنمایان فعال گردشگری تلاش کردیم ظرفیتهای این شهر را بار دیگر برای ارائه در بسته های سفر قرار دهیم  امید آن داریم به معرفی لالجین  به عنوان شهر جهانی سفال و معرفی پالوده به‌عنوان میراث ناملموس به ثبت ملی رسیده لالجین نیز از این پس در تورهای گردشگری پرداخته شود .

سیدرضا موسوی اذعان کرد: در سال 1394 به کوشش مسئولین وقت، شهر لالجین برای احراز عنوان شهر جهانی سفال در شورای جهانی صنایع دستی اعلام کاندیداتوری کرد که پس از حضور هیئتی از داوران کشورهای مختلف در این شهر و ارزیابی کیفیت سفال‌ها، ظرفیت‌های هنری و پتانسیل‌های لالجین و ساختار فرهنگ آن، در سال 1395 عنوان «شهر جهانی سفال» را از طرف شورای جهانی صنایع دستی (یونسکو)، کسب کرد.

وی تصریح کرد: بیش از 80 درصد مردم لالجین در عرصه صنایع دستی فعالیت می‌کنند و امرار معاش آن‌ها از این زمینه است؛ جذابیت محصولات و هنرنمایی هنرمندان در عرصه بین‌المللی، ظرفیت منحصربه‌فردی برای لالجین ایجاد کرده است.

موسوی بیان کرد: شهر لالجین در کنار شهر همدان و در مسیر غار علیصدر به‌عنوان مثلث گردشگری باعث جذب گردشگر و تمایل گردشگران برای بازدید از صنایع دستی و سفال لالجین شده است. جمعیت قابل توجهی (بالغ‌بر پنج هزار نفر) به‌صورت روزانه از شهرها و روستاهای اطراف برای اشتغال به شهر لالجین (شهرک صنعتی سفال، کارگاه‌های صنایع دستی) مراجعه می‌کنند.

وی ابراز کرد: شهر لالجین با توجه به موقعیت جغرافیایی و جاذبه گردشگری پذیرای خیل عظیمی از گردشگران در فصول مختلف بوده و لازم است زیرساخت‌های حوزه گردشگری (هتل، رستوران، سفره‌خانه‌ و غیره) تقویت و گردشگر در لالجین ماندگار شود.

شهردار لالجین در رابطه با تقویت حوزه شهری گفت: درخواست تغییر کاربری زمین جهت احداث هتل در ورودی شهر به کمیسیون ماده پنج ارسال شده، اما متأسفانه تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است. لالجین نیازمند ایجاد زیرساخت بوده تا به حوزه گردشگری کمک کند و تقاضای ما از مسئولین استانی و به‌ویژه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی توجه بیش‌ازپیش است تا با روند صعودی شاهد تحول قابل توجهی در شهر لالجین باشیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com