چشمه ملک ملی شد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 3 بهمن 1400 - شماره 4234
 
امروز : دوشنبه ، 4 بهمن 1400

Today : Mon, January 24, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119433 تاریخ انتشار:  1400-06-09 - 08:16 تعداد بازدید:  166
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چشمه ملک ملی شد

گردشگری


 چشمه ملک واقع در شهرستان همدان، بخش مرکزی، دهستان ابرو، روستای دیویجین(دیوین) به شماره ۶۸۶ وارد لیست آثار ملی شد.
یک عضو هیأت‌علمی دانشگاه بوعلی‌سینا در گفت‌وگو با همدان پیام، در زمینه اهمیت ملی شدن آثار طبیعی گفت: حفظ آثارملی، معرف اصالت، هویت و تمدن هر کشوری محسوب می‌شود به گونه‌ای که این موضوع امروزه در جوامع مترقی اهمیت ویژه‌ای دارد. در این‌میان حفظ آثارملی همدان به عنوان استانی کهن که از سابقه تاریخی والایی برخوردار است باید از دغدغه‌ها و اولویت‌های همه دستگاه‌ها، نهادها، مسئولان و مردم باشد.صاحب محمدیان‌منصور با اشاره به شرایط جغرافیایی منطقه چشمه ملک همدان بیان‌کرد: این منطقه از جمله مناطق خوش آب‌وهوا و مفرح و در عین‌حال مأمنی است برای کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت و انسان‌هایی که می‌خواهند ساعاتی از دغدغه‌های شهر و شهرنشینی به دور باشند.وی گفت: فاصله این منطقه تا مرکز شهر، 7 کیلومتر است. چشمه‌ای گوارا و استراحتگاهی آرام برای کوهنوردانی که قصد صعود به ارتفاعات ۴ قله و بخشی از خط‌الرأس الوند را دارند و همچنین چمنی زیبا با هزاران و بلکه با میلیون‌ها سال قدمت و زندگی.
محمدیان‌منصور همچنین افزود: مجموعه‌های آثارملی و تاریخی هر کشوری، نشانه تمدن آن جامعه و شناسنامه‌ای برای بیان موجودیت تاریخ به شمار می‌رود که نشانگر حرکت انسان در طول زمان و شناسایی هویت و خط فرهنگی هر سرزمینی است.
وی افزود: به منظور حفظ و نگهداری بیشتر از این آثار ارزشمند در ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۰۹ خورشیدی مجلس شورای ملی قانون و نظام‌نامه حفظ آثارملی را در ۲۰ماده به تصویب رساند که مطابق آن تمام آثار صنعتی و ابنیه و اماکنی که تا پایان دوره سلسله زندیه در ایران احداث شده اعم از منقول و غیرمنقول جزء آثار ملی ایران محسوب می‌شد و تحت حفاظت و نظارت دولت قرار گرفت.
محمدیان‌منصور همچنین بیان کرد: امروزه در جوامع مترقی موضوع حفظ آثار ملی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این موضوع برای ایران که دارای یکی از کهن‌ترین فرهنگ و تمدن‌های جهان است باید از ضروریات همه دستگاه‌ها، نهادها، متولیان و مسئولان باشد.
گفتنی است، طلوع‌های زیبای چشمه ملک کم از طلوع قله الوند ندارد و خوابیدن شبانگاهی در فضای پر از آرامش خودش تسکینی برای فرار از شلوغی شهر و زیاده‌خواهی شهرنشینانش است.
طبیعت چشمه ملک در شب یک چشم‌انداز عالی از شهر همدان دارد که چراغ‌های آن از دور شبیه ستاره هستند. در این منطقه حیوانات و انواع گیاهان متنوعی نیز یافت شده است و همچنین می‌تواند محیطی بسیار آرام‌بخش و مفرح برای سفر گردشگران عزیز باشد.

ثبت مسجد روستای توچغاز شهرستان ملایر در فهرست آثار ملی کشور
 مسجد روستای توچغاز از توابع بخش مرکزی شهرستان ملایر به شماره ۳۰۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
 رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ملایر بیان کرد: این بخش‌ها از نظر کاربری به‌صورت یکپارچه عمل می‌کنند.
ابراهیم جلیلی در گفت‌گو با ایسنا، با بیان اینکه ساختمان مسجد از نظر معماری به 2بخش قدیمی و نوساز تقسیم شده است، گفت: بخش تاریخی که متشکل از ستون‌های قطور و طاق‌های به هم پیوسته زنجیره‌ای است، با ملات گچ‌اندود شده است،
وی بیان کرد: مسجد این روستا به شماره ۳۰۲ در تاریخ دوم شهریورماه سالجاری در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسید و با ثبت این مسجد، تعداد آثار ثبتی شهرستان به ۲۱۴ اثر رسید.
در شهرستان ملایر 6 مسجد ثبتی وجود دارد که به جز مسجد صاحب‌الزمان که در دوران صفویه ساخته شده است، باقی مساجد مربوط به دوران قاجار است.جلیلی گفت: تاکنون 3 مسجد سیف‌الدوله، عاشورا و حاج‌قاسم در شهر ملایر، حسینیه حاج منتصرالملک در روستای آورزمان و مسجدباب‌الحوائج در روستای ننج در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ملایر مسجد روستای توچغاز را هفتمین مسجد ثبتی در شهرستان دانست و افزود: پرونده ثبت مسجد امامزاده خاتون نیز تهیه و به منظور بررسی و تأیید به وزارتخانه ارسال شده است.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com