بنای تاریخی نورمحال تخریب نشده است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Fri, September 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96216 تاریخ انتشار:  1398-04-24 - 08:37 تعداد بازدید:  87
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل میراث فرهنگی همدان:
بنای تاریخی نورمحال تخریب نشده است

گردشگری

■ زخم نورمحال عمیق‌تر نشود

 این روزها نجات نورمحال از جمله مهمترین درخواست های دوستداران میراث فرهنگی و البته سوژه های خبری استان همدان است. حالا پس از گذشت دو روز از آغاز کار گودبرداری در عرصه‌ی عمارت نورمحال همدان، به صورت رسمی، این بار پای رفاقت و درخواست شهردار همدان به میان آمد تا زخم نورمحال عمیق‌تر نشود، اما در این میان پای تنها راهکاری که به میان نمی‌آید وجود یک زمین معوض است. حقی که مالک به عنوان حقوق مالکانه‌اش باید از آن بهره‌برداری کند اما مدیریت شهری می‌تواند با طرحی دیگر، مانند دادن زمینی معوض یا فکری برای ایجاد کاربری مناسب‌تر بدون وارد شدن هر نوع آسیبی به آن، از گودبرداری در چند متری آن و وارد کردن هر نوع آسیبی به آن، جلوگیری کند.
  آسیب و تخریبی متوجه بنای تاریخی نورمحال نیست
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان گفت: آسیب و تخریبی متوجه بنای تاریخی نورمحال نیست. علی مالمیر، در پی انتشار خبری مبنی بر تخریب بنای تاریخی نورمحال، گفت: ساخت‌وسازها در زمینی در سمت جنوب بنای تاریخی نورمحال در حال انجام است.
وی تأکید کرد: این عملیات عمرانی هیچ آسیبی به بنای تاریخی نورمحال وارد نمی‌کند، پروانه ساخت در این محوطه در سال 91 با هماهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی وقت، بر مبنای حریم بنای تاریخی نورمحال صادر شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، اضافه کرد: مالک محوطه جنوبی این بنای تاریخی، بر اساس توافق صورت‌گرفته این محوطه را به شهرداری واگذار کرده و شهرداری هم ساخت‌وساز را آغاز کرده است.
مالمیر تأکید کرد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی همدان با تمام توان حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی و فرهنگی را در دستور کار دارد.
 درخواست شهردار برای توقف گودبرداری در عرصه نورمحال
رضوان سلماسی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان، در گفت‌وگو با ایسنا، توقف عملیات گودبرداری در عرصه عمارت نورمحال را تائید کرد.
اتفاقی که دیگر رسانه‌ها آن را به دنبال صحبت شهردار همدان با پیمانکار پروژه اعلام کرده‌اند تا زمان حضور شهردار در همدان فعالیت خاکبرداری متوقف باشد، اما این اتفاق تا چه زمانی می‌تواند ادامه‌دار باشد. پیمانکار کار را آغاز می‌کند، با انتشار خبر توسط دوستداران و فعالان میراثی و رسانه‌ها برای مدتی متوقف می‌شود، تا شاید معجزه‌ای رخ دهد و بار دیگر روز از نو و گودبرداری از نو.
احمد ترابی، معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان همدان، در گفت‌وگو با ایسنا، از ارسال پرونده‌ی این بنای تاریخی و اتفاقات در حال وقوع در اطراف آن، به معاونت میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر می‌دهد.
 حذف قانون محدودیت پروانه‌ی ساخت توسط دیوان عدالت اداری
مدیر‌کل محوطه‌ها و بناهای تاریخی، می‌گوید: در این زمینه اقدام قضائی کرده‌ایم، اما نتوانستیم کاری پیش ببریم. گویا براساس قوانین جدید، دیوان عدالت اداری قانونی را تصویب کرده است که اگر پروژه پروانه‌ی ساخت داشته باشد، محدودیت سال برای آن برداشته می‌شود، اما توقف موقت کار تا این زمان، به دلیل انتشار خبرها و فشار افکار عمومی بود. هادی احمدی، انتظار میراث‌فرهنگی از شورای شهر و شهرداری را دادن زمین معوض به مالک زمین عنوان می‌کند و می‌افزاید: کمیته امداد درست می‌گوید که ۷۰ درصد ملک را به شهرداری داده است، اما اکنون اجازه‌ی ساخت و ساز ندارد. باید شهرداری کوتاه بیاید و جای دیگری به او بدهد چون حق مالکانه‌ی او این را ایجاب می‌کند. اما با پیگیری های انجام شده، شورای شهر و شهرداری همدان به هیچ وجه حاضر به دادن زمین معوض نشده‌اند.
وی با اشاره به این که حدود یک سال است به طور دائم کار گودبرداری در عرصه نورمحال را متوقف می‌کنیم تا شاید فرجی شود، ادامه می‌دهد: به هر حال دادن زمین معوض از سوی دولت به مالک غیرممکن است، طرح‌هایی مانند پیشنهاد تجاری شدن محوطه را مطرح کرده‌ایم ، اما رد شد.
 پیمانکار در زمین عرصه‌ی نورمهال شریک است
احمدی با بیان این‌که پیمانکار پروژه، علاوه بر داشتن نقش پیمانکار، شریک پروژه نیز هست، ادامه می‌دهد: پیمانکار در هربار تغییر زمان کار، از کمیته امداد تقاضای غرامت و خسارت می‌کند که این امر به یک کلاف سر درگم تبدیل شده است.
وی تاکید می‌کند: اگر طرف کار فقط کمیته امداد بود، می‌توانستیم کاری انجام دهیم. اما متأسفانه شخص دومی که سرمایه‌اش را در این زمین خوابانده و پروانه و مجوز نیز دارد، باعث این گره است. با این وجود همچنان کار را دنبال می‌کنیم و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی  به طور دائم چک می‌کند و در صورت آغاز کار جلوی آن را می‌گیرد اما هر بار فقط مدت کوتاهی می‌توان این کار را کرد و تاکنون پیگیری‌ها هیچ نتیجه‌ای نداشته است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com