مدیریت شهری در بافت تاریخی همدان یک ضرورت است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  117917 تاریخ انتشار:  1400-03-11 - 08:26 تعداد بازدید:  281
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

محمد رحمانی:
مدیریت شهری در بافت تاریخی همدان یک ضرورت است

گردشگری

 موضوع تأسیس شهرداری برای حوزه مرکزی و هسته شهر با هدف حفظ بافت تاریخی، چند سالی است که مطرح شده است. در دوره شوراهای گذشته، این موضوع تنها یک پیشنهاد بود اما از زمان شهردار شدن عباس صوفی این مهم شکل اجرایی به خود گرفت.
یک دکتری شهرسازی و کارشناس معماری در همدان در این زمینه  میگوید :  شکل‌گیری این شهرداری با نگاه و ضوابطی است که در وزارت کشور مطرح است اما اصل موضوع حفظ بافت تاریخی و فرهنگی است و شهردار این منطقه تحت نظارت شهردار مرکزی، این منطقه را مدیریت کند. اما در این بین آرا و اختلاف‌نظرات درباره تعیین محدوده، مشکلاتی را برای آغاز کارهای بعدی ایجاد کرده است.
محمد رحمانی، گفت : در جلسات مختلف از دید میراثی، فرهنگی، شهرسازی و دانشگاهی به موضوع پرداخته شده است و نشاندن تمام نقطه‌نظرات کنار هم برای تعیین محدوده یک شهرداری، وقت شهرداری را در اجرا می‌گیرد.
وی تاکید کرد : ما به‌عنوان مشاور، وظیفه کار مطالعات برای تعیین شکل کار در تهیه نقشه‌ها را داشتیم و با برگزاری جلسات متعدد سعی کردیم نقطه‌نظرات را کنار هم قرار دهیم. نتیجه تمامی این جلسات 4 پیشنهاد بود که با اما و اگرهایی مواجه شد.
این استاد دانشگاه افزود : شکل‌گیری شهرداری منطقه مرکزی یک پیشرفت برای شهر است .اگر شکل مدیریت شهری با نگاه انسان‌محور در شهرداری همدان رقم بخورد، این مهم جزو نخستین اتفاقات خوب در کشور است؛ زیرا شکل شهرداری منطقه مرکزی با شکل شهر که در سال 1309 طراحی شده است، همخوانی دارد. محدوده سال 1335 هیچ ربطی به شهرداری منطقه مرکزی ندارد. تأسیس شهرداری جدید با وزرات کشور است و قوانین آن نیز مشخص است.
این کارشناس امور شهری افزود : حالا  یک شهرداری به شهرداری‌های مناطق شهری همدان افزوده شده است .  یک شهرداری که شاکله آن با هدف مدیریت شهری به حفظ هویت تاریخی شهر می پردازد . این مهم یک تصمیم کشوری است که همدان از پیشگامان ایجاد آن است.
وی گفت : بر اساس تصمیم‌گیری‌ها در این زمینه، اهداف تشکیل شهرداری این منطقه، مدیریت واحد شهری از حیث خدماتی و کاربری، نگاه ویژه به بازار که شاکله اصلی شهر است، زنده نگهداشتن تفکر حفظ، احیا و بازآفرینی آثار تاریخی، ایجاد فضاهای بوم‌گردی، رونق گردشگری و درآمد حاصل از این صنعت است.
رحمانی افزود : از دیگر اهداف می‌توان به بازسازی و احیای بناها، برقراری ایمنی و پدافند غیرعامل در قسمت مرکزی شهر و شناسایی نقاط حادثه‌خیز در قسمت مرکزی همدان اشاره کرد.
گفتنی است ، اهداف تشکیل این شهرداری  بر این است تا احیا، بازسازی و بهسازی بافت تاریخی در همدان انجام شود.  حفظ ارزش‌های هویتی معماری و بافت واجد ارزش هدف شورا از تشکیل شهرداری جدید است و باید محدوده پیشنهادی نیز با این هدف هماهنگ و سبب انسجام بیشتر مدیریت در این بافت‌ها و محدوده‌ها شود.
احیا و مرمت بافت‌های واجد ارزش، همکاری و تعامل بین مدیریت‌شهری و سازمان میراث فرهنگی را می‌طلبد. قدمت شهر همدان و آثار واجد ارزش آن بسیار زیاد است، به‌رغم اینکه تاکنون نتوانسته‌ایم آن‌گونه که شایسته است، از این ظرفیت ارزشمند در راستای معرفی شهر همدان به دنیا و حتی به سایر هموطنان‌ در دیگر شهرها استفاده کنیم؛ توجه به این امر در رشد اقتصادی شهر و ایجاد اشتغال پایدار هم بسیار حایز اهمیت است. راه‌اندازی شهرداری بافت برای رسیدن به مدیریتی مردم‌محور تأثیرگذار است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com