این روزها آسمان شهر بنفش است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  62056 تاریخ انتشار:  1394-06-01 - 05:45 تعداد بازدید:  685
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گزارشی از حال و هوای استان پیش از سفر رئیس جمهور
این روزها آسمان شهر بنفش است

نویسنده : اعظم اسلامي‌خواه

گزارش

هيچكس براي صحبت درباره مشكلات خود و استانمان عقب نمي‌كشيد. آنها تا متوجه مي‌شدند مي‌خواهم درباره انتظاراتشان از حضور رئيس‌جمهور در همدان بپرسم دورم جمع مي‌شدند و براي صحبت كردن عجله داشتند و سعي مي‌كردند هرچه بيشتر حرف بزنند.
 اين را وقتي متوجه شدم كه بعد از خريد، از صاحب يك سوپري تقريباً كوچك، سؤالم را پرسيدم. در اين لحظه مردي كه ظاهرش به كارگر مي‌خورد و در حال خوردن آبمیوه‌ایی‌ بود سريعاً قصد خروج از مغازه را كرد و گفت كه «من مزاحمم!». من سعي كردم او را نگه دارم؛ زيرا قبلاً در مكالمه‌هايش به صاحب سوپري مي‌شنيدم كه از رئيس‌جمهور كشورهاي ديگر و مشكلات خانوادگي‌اش حرف مي‌زند.
به او گفتم: «شما هم مي‌تواني در اين مورد حرف بزني!»
آن لحظه دمِ در بود، رو به من گفت: «رئيس‌جمهور قبل از اينكه قدمي بردارد بايد پشت سرش را نگاه كند، الباقي حساب نيست. آقاي احمدي‌نژاد زمان رياست جمهوريش قدمي برداشت كه چند رئيس‌جمهور بعدي هم بايد تاوانش را پس بدهند.»
از او وقتي اسمش را پرسيدم، گفت: اسمم هم مثل خودم!» ولي مرد حدوداً 45 ساله‌اي كنار من ايستاده بود گفت: «كارگر فروشگاه لوازم آشپزخانه است.»
وقتي ديديم تمايل زيادي به شركت در مصاحبه دارد، گفتم شما چه انتظاري از سفر رئيس‌جمهور به همدان داريد؟ او هم گفت: كار و كاسبي در همدان خراب است چون شهرمان شهري صنعتي نيست. من كارمند از كارافتاده هستم و در حال حاضر با شريكم يك مغازه دارم ولي واقعاً درآمدي ندارم.
نادر اسدي ادامه داد: ما به سختي در مغازه‌مان امرار معاش مي‌كنيم حالا نمي‌دانم كساني كه كارگر هستند چه مي‌كنند؟
 به نظر من همدان پتانسيل بالايي براي اشتغالزايي دارد ولي برنامه درستي براي استفاده از آن نيست. مردم انتظار دارند رئيس‌جمهور محترم با ريزبيني اين مسائل را ببيند و راهكاري براي اشتغالزايي پيدا كند.
در همان حال مردي در همان سن و سال هم كه چند لحظه پيش ماشين شاسي‌بلند خود را كنار خيابان پارك كرد و وارد سوپري شد. مقداري از مكالمه‌ ما را شنيد، سؤالم را از او هم پرسيدم. او تند تند حرف مي‌زد، نامش احمدي و توليدكننده بود ولي بساز و بفروش هم بود.
 مي‌گفت: «خانم، امروز من به حدي با مشكلات مالي مواجه شده‌ام كه نصف كارگرانم را اخراج كرده‌ام و مابقي را با مكافات نگه داشته‌ام آن هم فقط به خاطر اينكه زن و بچه دارند و سال‌هاست كه برايم كار مي‌كنند، خدا را خوش نمي‌آيد كه توي اين موقعيت اخراجشان كنيم.
 هر طور كه شده حقوقشان را دير يا زود واريز مي‌كنم. ولي بدانيد تا زماني كه مشكل توليدكنندگان حل نشود اشتغال هم حل نمي‌شود.
 از طرفي بازار مسكن هم راكد شده، واقعاً در كار خودم مانده‌ام. به نظر من رئيس‌جمهور زيربنايي مشكل توليد را حل كند تا حداقل هزاران كارگر دوباره مشغول به كار شوند.
محمدصفر كرمي، كارگر اين سوپري هم كه مرد حدوداً 60 ساله بود، گفت: مردم مشكلات زيادي دارند ولي انتظار داريم رئيس‌جمهور اول مشكلات جوانان را حل كند.
آنها نه پول دارند نه كار و نه مسكن. عده‌ زيادي در همدان بيكارند و همين موجب شده كه نتوانند ازدواج كنند و خيلي‌ها هم معتاد شوند.
او مي‌گفت: رئيس‌جمهور كاري كند كه رونق به بازار برگردد و اين همه گراني برداشته شود.
اميدي توليدكننده جوان ديگري است كه مي‌گفت: كل كشور مشكل اقتصاد هست ولي مشكل همدان حادتر است. مسئولان مي‌گويند اين شهر توريستي است ولي خبري از توريست نيست، مي‌گويند بايد مشكل توليد حل شود ولي اوضاعمان روزبه‌روز بدتر هم مي‌شود، مي‌گويند كشاورزي يكي از بخش‌هاي توسعه استان است ولي من كه كشاورزي هم مي‌كنم مي‌بينم كه در اين بخش هم هر روز مشكلاتمان بيشتر مي‌شود.
 رئيس‌جمهور محترم اگر چند طرح زيربنايي را براي توسعه اقتصادي استانمان در نظر بگيرد والبته اگر مسئولان استاني هم با استاندارمان همراه شوند مي‌توانيم به بهبود اوضاع اقتصاد و اشتغال شهرمان اميدوار باشيم وگرنه چندتا كلنگ زده شود و 10 سال هم به دنبال اين كلنگ‌زني‌ها برويم و نتيجه نگيريم فعلاً به درد ما نمي‌خورد. علي‌آبادي هم كه كارمند است و در داروخانه‌اي مشغول خريد بود، مي‌گفت: مشكل اشتغال و درآمد مردم همدان موضوعي است كه همه به دنبال حلش هستند و انتظار داريم رئيس‌جمهور در اين سفر به صورت ويژه آن را حل كند و به جز آن مي‌خواهيم راه‌أهن همدان- تهران به بهره‌برداري برسد.
پس از داروخانه سري هم به ايستگاه‌هاي تدارك استقبال زدم. چند پسر جوان داخل چادر فعاليت مي‌كردند. آنها به كساني كه براي دريافت پوستر مراجعه مي‌كردند، پوستر مي‌دادند. البته اين چادرها مراجعان متعددي دارد.
حسن برجي مي‌گفت: ما از رئيس‌جمهور انتظارات زيادي داريم چون به ايشان رأي داده‌ايم. مردم هم كه اينجا مراجعه مي‌كنند همين عقيده را دارند.
او مي‌گفت: مي‌بينم كه اغلب مردم از آمدن رئيس‌جمهور خوشحالند و همه به دنبال اين هستند كه هر طور شده مشكلشان را به گوش آقاي روحاني برسانند.
عرفان مرادي هم كه همانجا فعال بود، مي‌گفت: مردم مدام از ما ساعت و مكان و نحوه ديدار با رئيس‌جمهور را مي‌پرسند و مي‌خواهند بدانند كه آيا مي‌توانند به وي نامه بدهند، و وی را حضوري ببينند و صحبت كنند يا نه.
محمدمهدي زارع هم مي‌گفت كه انگار اينجا براي مردم 2 چيز مهم است؛ يكي اينكه براي استقبال از رئيس‌جمهور پوستر و پرچم داشته باشند و يكي اينكه بدانند آيا مي‌توانند مشكلشان را به گوش ايشان برسانند يا نه.
او مي‌گفت: به همه مي‌گويم: نامه‌هايشان به رياست‌جمهور را مي‌توانند روز سه‌شنبه به ايستگاهي كه در چهارراه پاستور مستقر است تحويل دهند و يا اگر مشكل خاصي دارند و درخواست ديدار حضوري با وي را دارند به فرمانداري مراجعه كنند و يا با سامانه 111 تماس بگيرند و صحبت‌هاي خود را بگويند تا به گوش آقاي روحاني برسد.
البته همين فضاي شور و هيجان براي ديدار رياست‌جمهوري و انتظار حل مشكلات در شهرستان‌هاي استان هم حاكم است به طوري كه ورود ميهمان ويژه باعث شده در جاي جاي شهرهاي استان بنرهاي خوشامدگويي نصب باشد و همه مردم را از آمدن رئيس‌جمهورشان مطلع كند.
در اين بين تويسركاني‌ها از وضعيت وخيم اقتصادي‌شان صحبت كردند.
 بازاريانشان از قدرت پايين مردم و اوضاع نابسامان ماليات نگرانند. از ملاير گرفته كه مردمش درخواست حل مشكل ازدواج و راه‌اندازي صنايع را مي‌خواهند تا تويسركان و نهاوند و رزن همه در يك گزارش ميداني به خبرنگاران شهرستان‌ها از مشكل بيكاري جوانان و اشتغالشان سخن گفته‌اند و از رئيس‌جمهورشان درخواست كرده‌اند كه در اين سفر مشكل اقتصاد، بيكاري و هم مشكل كمبود تفريحگاه‌ها و مراكز فرهنگي آنها را حل كند.
 البته شهرستاني چون اسدآباد از اشتغال مردم آنجا به كشاورزي و كم‌آبي نيز سخن گفته و انتظار دارند به خاطر كم‌آبي اشتغال مردم آن به خطر نيفتد.
در يك نگاه كلي به شهر همدان و شهرستان‌هاي استان و در گزارش ميداني متوجه مي‌شويم كه مردم از پير تا جوان، بيسواد و تحصيلكرده زمان ورود رياست‌جمهوري و تيمش را مي‌دانند، شوق ديدارش را دارند و منتظرند تا مخصوصاً گره مشكلات اشتغال و اقتصاد استان باز شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com