ويروس بيماري‌هاي مسري شايعه‌سازي است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  61652 تاریخ انتشار:  1394-05-22 - 05:45 تعداد بازدید:  626
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ويروس بيماري‌هاي مسري شايعه‌سازي است

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

گزارش

فصل گرما بر هر نقطه از جهان حاكم شود، برخي بيماري‌هاي فصلي هم از راه مي‌رسد. تابستان امسال هم همزمان با بروز چنين عارضه‌هاي فصلي در همدان، شايعه يك نوع بيماري خطرناك مسري هم بر زبان‌ها افتاد و اين شايعات كم‌كم داشت نگران‌كننده مي‌شد كه روز دوشنبه (19 مردادماه) دكتر حسين عرفاني، معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي همدان به كلي روي اين شايعات خط بلطان كشيده و اظهار داشته است، نه‌تنها هيچگونه بيماري نگران‌كننده مسري امسال در همدان گزارش نشده و در مقایسه با سال های قبل مشکل خاصی نداریم.
از صراحت بيان معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي در خصوص عاري بودن فضاي زندگي مردم استان همدان از هرگونه بيماري مسري، چنين مي‌توان برداشت كرد، شايعه و شايعه‌سازي از هر ميكروب و ويروس خطرناكي براي سلامت جامعه مهلك‌تر است. متأسفانه شايعه‌سازان بدون كمترين تعقلي نسبت به عواقب پندارهاي اشتباه خويش به آب آشاميدني همدان گير داده و يك بار حتي از تهران تماس گرفته بودند كه موضوع آلودگي آب فلان سد چيست و وقتي خبري نشد يكبار ديگر شايعه كردند كه آب چشمه‌هاي الوند بيماري‌زا مي‌باشد.
در طول ميليون‌ها سال كه كوه الوند با قدرت و صلابت و زيبايي سينه برافراشته و سر به آسمان مي‌سايد، انسان‌هاي بيشماري هم براي اثبات سلامت روح و جسم خويش در پيچ‌وخم و فرازونشيب الوند، خود را چكاپ كامل كرده‌اند و خداوكيلي هيچ عارضه و بيماري تاكنون از ناحيه كوه الوند و ادامه آن تا زاگرس نصيب دامنه‌نشينان نشده است.
بسيار بعيد به نظر مي‌رسد آب جويبار و چشمه‌سارهاي الوند نيز به سبب عامل خاصي آلوده شده باشد و البته مسئولان مربوطه در قبال گلايه‌مندي‌هاي موجود نسبت به تخريب محيط زيست چشمه ملك و انحراف و آلودگي آب حاصل از چشمه‌سارهاي موجود در اين منطقه مرتفع، پاسخ داده و تكذيب كردند.
از طرفي نيز بايد بپذيريم كه آب شرب همدان دايم تحت كنترل و آزمايش‌هاي لازم توسط سازمان‌هاي مسئول مي‌باشد و عقل سليم نمي‌پذيرد در خصوص چنين امر مهم و حياتي، كوتاهي و بي‌خبري پيش آيد. به هر حال جامعه ما به دليل حساسيت و كش‌وقوس‌هاي اجتماعي زياد، تاكنون بسيار از آفت شايعه آسيب‌ ديده و مردم به خاطر شايعه‌پراكني‌هاي مخرب هزينه‌هاي سنگيني تحمل كرده‌اند.
شايعه ممكن است در تمام جوامع انساني پيرامون موضوع‌هاي مختلف جاري باشد. وليكن مشخص است كه ويروس شايعه در جوامع پيشرفته كمتر كارساز و مخرب واقع مي‌شود و البته اين نه به علت پيشرفت علوم مختلف در جوامع مترقي، بلكه به دليل پيشرفت فرهنگي و بينش درست اجتماعي مردمان آن است كه با درايت لازم شايعات را علاجي كرده و بي‌دليل نمي‌پذيرند و از سويي نيز اعتماد لازم به مسئولان و اتكا به خودباوري‌هاي علمي مانع تأثيرگذاري شايعات در هر نقطه از جهان خواهد بود.
گفت‌وگوي كوتاه معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي همدان نيز با خبرنگار ما در همين خصوص است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان می‌گوید: در همدان با موضوع همه‌گیری شیوع ویروس، بیماری اسهال یا تهوع مواجه نیستیم.
حسین عرفانی می افزاید: افزایش موارد بروز چنین بیماری‌هایی با توجه به شرایط آب‌وهوا و ویژگی‌های فصل تابستان طبیعی است و در مقایسه با سال‌های قبل مشکل خاصی نداریم.
وی ادامه داد: درصد قابل توجهی از بیماری‌های اسهال و روده‌ای بازمی‌گردد به عوامل ویروسی در فصل گرم سال احتمال آن نسبت به سایر فصول بیشتر است و عوارض آن هم شامل اسهال، تهوع و تب‌ولرز مي‌باشد.
عرفانی افزود: مستندی دال بر آلودگی آب شهری  وجود ندارد اما در روستاها مواردی گزارش شده که پیگیری خواهیم کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com