1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) مساجد استان را سنگربان باشیم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88779 تاریخ انتشار:  1397-10-22 - 09:59 تعداد بازدید:  92
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مساجد استان را سنگربان باشیم

نویسنده : جعفرمحقق

گزارش
جعفرمحقق
 مدرس دانشگاه ومسئول دفترمرکزرسیدگی به امورمساجد استان همدان
 اگر خداوند بعضي از مردم را به وسيله بعضي ديگر دفع نمي‌كرد ديرها و كليساها و معابد يهود و نصارا و مساجدي كه نام خدا در آن بسيار برده مي‌شود ويران مي‌گرديد. خداوند كساني را كه ياري او مي‌كنند (و از آيينش دفاع مي‌نمايند) ياري مي‌كند، خداوند قوي و شكست ناپذير است(حج40)."واژه مسجد از باب (سجد یسجد) مصدر میمی و یا اسم زمان و مکان است. مسجد به معنی سجده گاه، مکان سجده می باشد. اما در قرآن و تمدن اسلامی، مسجد نه به مکانی گفته می شود که عبادتگاه مومنان است. وجه تسمیه عبادتگاه مسلمانان به مسجد از آن روی است که سر به سجده نهادن مظهر و نمود اوج فروتنی و کرنش در برابر خداست. از این رو در اسلام محل عبادت را مسجد نامیده اند. پایگاه مقدس و عظیمی چون مسجد با اماکنی مشابه آن که در سایر مذاهب مطرح است اصلا قابل مقایسه نیست، اماکنی چون کلیسا، کنیسه، خانقاه، آذرکوه، دیر، محیطهای بی روح و مرده و محل انجام مراسم تشریفاتی و گاهی توأم با فساد، همانند: شراب، رقص، آواز و غنا و... و در واقع اماکن بزم هستند تا یک عبادتگاه و جایگاه توحید و یکتاپرستی
مسجد در قرآن
 کلمه مسجد حدود ۲۸ مورد در قرآن ذکرشده، ۲۲ بار به صورت مفرد (مسجد) و ۶ بار به صورت جمع (مساجد) آن ۲۲ موردی که مفرد آمده ۱۵ موردش مقید به قید(الحرام) است که مراد از همه آنها همان مسجد مخصوص و معروف و مقدس مسجد الحرام در مکه می باشد و یک مورد هم مقید به قید (الاقصی) که مراد از آن اولین قبله گاه مسلمانان مسجدالاقصی در بیت المقدس می باشد. یک مورد دیگر به قید اضطرار، مقید گشته که مقصود همان مسجد معروف ضرار است که به دست منافقان در مدینه ساخته شده بود. بنابراین کلمه مسجد به صورت مفرد از ۲۲ مورد، ۱۷ موردش در قرآن مقید به این سه قیدی که بیان گردید، (الحرام، الاقصی، ضرار) و ۵ موردش به صورت مطلق و بدون قید آمده، اما کلمه مساجد که ۶ مورد از قرآن مجید به چشم می خورد سه مورد از آن نیز مقید اما به قید (ا...) به این عبارت (مساجد ا...) و سه مورد دیگر به طور مطلق بیان گردیده است.
مساجد ازمنظرولایت:
معظم له معتقدند: و فراموش نکنیم که «روز مسجد» اساساً یک روز انقلابی است؛ یعنی تشکیل این روز و تعیین این روز که به خواست و مطالبه‌ی جمهوری اسلامی بود و در سازمان کنفرانس اسلامی به‌عنوان «روز مسجد» تصویب شد، به‌مناسبت آتش زدن مسجدالاقصی است؛ به‌مناسبت مقابله‌ی با دشمن صهیونیست است؛ اساس این روز یک چنین اساسی است؛ با این نگاه به روز مسجد نگاه کنید و حرکت را در این مسیر قرار بدهید.(31/5/1395)
جاذبه های مساجد
 از پیامبر (ص) نقل شده: «من اسرج فى مسجد سراجا لم تزل الملائکة و حملة العرش یستغفرون له ما دام فى ذلک المسجد ضوئه؛ کسى که چراغى در مسجدى برافروزد فرشتگان و حاملان عرش الهى مادام که نور آن چراغ در مسجد مى ‌تابد براى او استغفار مى ‌کنند.» (کنزالعرفان، جلد ۱- صفحه ۱۰۸) ولى امروز آنچه بیشتر اهمیت دارد، عمران و آبادى معنوى مساجد است، و به تعبیر دیگر بیش از آنچه به ساختن مسجد اهمیت مى ‌دهیم باید به ساختن افرادى که اهل مسجد و پاسداران مسجد و حافظان آنند اهمیت بدهیم. مسجد باید کانونى باشد براى هر گونه حرکت جنبش و سازنده اسلامى در زمینه آگاهى و بیدارى مردم، و پاکسازى محیط، و آماده ساختن مسلمانان‌ براى دفاع از میراثهاى اسلام! مخصوصا باید توجه داشت، مسجد مرکزى براى جوانان با ایمان گردد، نه اینکه تنها مرکز بازنشستگان و از کار افتادگان شود. مسجد باید کانونى براى فعال‌ترین قشرهاى اجتماع باشد، نه مرکز افراد بیکاره و بى حال و خواب آلوده ‌ها! باید کاری کرد که مردم به ‌سوی مساجد بشتابند. 
۱- نظافت: با دیدن تشکیلات یا هر فردی، اولین چیزی که نظر انسان را جلب می‌کند نظافت محل یا لباس، بدن و... است. در حدیثی از پیامبر اکرم(صل‌ا...‌علیه‌وآله) آمده است: «مَنْ‏ کَنَسَ‏ مَسْجِداً یَوْمَ‏ الْخَمِیسِ‏ لَیْلَةَ الْجُمُعَةِ فَأَخْرَجَ مِنْهُ مِنَ التُّرَابِ مَا یُذَرُّ فِی الْعَیْنِ غُفِرَ لَهُ»، کسی که روز پنجشنبه (شب جمعه) مسجدی را جارو کند، پس به اندازه‌ی یک ذره خاک که اگر در چشم رود ضرر می‌رساند، از مسجد خارج سازد، خداوند او را می‌آمرزد.آیا معنی حدیث این نیست که به اندازه‌ی کمی غبار هم نباید در مسجد باشد؟ باید اولین دغدغه‌ی امام جماعت، متولیان، هیئت امنا و مدیران مساجد نظافت مسجد باشد. مساجد بزرگ باید شبانه‌روزی نظافت شوند، نه هر روز. وقتی می‌خواهید جوانان را از دانشگاه به مسجد بکشانید، نباید هنگام سجده بوی پا به شامه‌شان بخورد.
۲- نظم در برنامه: مسجد باید نظم داشته باشد؛ باید معلوم باشد چه ساعتی درِ مسجد باز و چه ساعتی بسته می‌شود تا مردم سرگردان نشوند. در برنامه‌های دیگر مسجد نیز باید نظم برقرار باشد.
۳- عدم مزاحمت: مسجدنبایدبرای همسایه‌هایش مزاحمت ایجادکندمتأسفانه،بعضی ازمساجد به‌گونه‌ای بوده‌اند که برخی از همسایگان، به‌سبب رفتار اهالی مسجد، خانه‌ی خود را فروخته‌اند و در جایی دور از مسجد خانه خریده‌اند. برای مثال، فقط هنگام اذان باید صدای بلندگوها به گوش برسد. مسجد برای مردم قرار داده شده است (وضع للنّاس)، نه بر علیه مردم (وضع علی النّاس).
۴- برنامه‌ریزی: مسجد باید برای هر سلیقه و هر سنی برنامه‌ای مناسب داشته باشد. مسجد باید برای آن‌ها که اهل دعا هستند برنامه‌ی دعا، برای آن‌ها که اهل کتاب هستند، کتابخانه و خلاصه برای هر سلیقه‌ای برنامه‌ای تدارک ببیند. برخلاف نظر برخی، واجب است کودکان و بانوان به مساجد بیایند؛ زیرا مسجد کانونی است برای آموزش اسلام و هیچ جای دیگر جای مسجد را پر نمی‌کند.
۵- خوش‌رفتاری: امام جماعت، هیأت امنا، خادم و... باید با احترام با مردم رفتار کنند. برای مثال، نباید با کودکی که به صف نخست می‌آید با تندی رفتار کرد.
۶- پرهیز از افراط و تفریط در برنامه‌ی مسجد:ما باید بتوانیم همان‌گونه‌که انقلابمان را از مسجد شروع کردیم، آن را با مسجد حفظ کنیم. باید بدانیم غیر از مسجد پاسدار دیگری برای انقلاب نخواهد بود و دشمنان انقلاب هم به‌همین‌دلیل اصرار دارند مسجدها را خلوت کنند. مسجد از زمان پیامبر اکرم(ص) تاعصرامام راحل(ره) پایگاه اصلی انقلاب بوده است. اکنون نیز نماز جمعه، مسجد، جماعت‌ها و ... باید پایگاه انقلاب باشند. بایدبرنامه‌های مسجد نه خشک و بی‌روح باشد، نه حرمت مسجد را خدشه‌دار کند. در جنگ‌های دوران گذشته، برافراشتگی پرچم دلیل بر برقراری لشکر بود. تازمانی‌که علمدار علم را به‌دست داشت، می‌گفتند هنوز لشکر مضمحل نشده است. علم لشکر اسلام و جوامع اسلامی فقط و فقط مسجد است. تازمانی‌که این علم برقرار باشد، حاکمیت ارزش‌ها، دفاع از دین و پرستش خدا باقی است؛ درنتیجه اولین نشان اضمحلال مسلمانان انهدام مساجد است. خداوند متعال دفاع از مسجد را به خود، اما به‌دست مردم،نسبت داده است. خداوند به‌وسیله‌ی مردم از مسجد دفاع می‌کند. مردم موظف‌اند با دشمنان بجنگند، آن هم نه فقط برای حفظ جان و مال و حدود کشورها، بلکه برای حفظ مسجد. اگر دفاع جانانه‌ی انسان‌های باایمان نباشد، به فرموده‌ی قرآن، مسجد منهدم می‌شود(حج40).
۷- مدیریت صحیح:مدیریت صحیح می‌تواند از امکانات و نیروهای انسانی بیشترین بهره را ببرد و مدیریت نابه‌جا می‌تواند امکانات بسیاری را نابود کند. باید تلاش کنیم از همین امکاناتی که در اختیار مسجد است بهترین و صحیح‌ترین استفاده را ببریم. گاهی دیده می‌شود مسجدی بسیار خوب، به‌دلیل نداشتن امام جماعت، مانند محلی متروک است. اگر برای مسجد امام جماعتی توانا، مدیر و مدبر پیدا شود، خودش امکانات و بودجه را جذب می‌کند، ساختمان می‌سازد، مسجدی‌ها را به مسجد می‌آورد، نماز جماعتی عالی بر پا می‌کند و به اهداف ارزشمند مسجد می‌پردازد.
۸- تفکر برای بهبود مساجد:تفکر برای بهینه‌سازی وضعیت مساجد یکی از وظایف ائمه‌ی جماعت و متولیان مساجد است. گاه برخی از امامان جماعت به این نمی‌اندیشند که برای بهبود وضعیت مسجد چه باید کرد. اهالی مسجد باید دائم به فکر چاره‌اندیشی برای رفع مشکلات، ایجاد تحول و بهینه‌سازی اوضاع مساجد باشند.
مساجد انقلابی همدان
 ابوالفتح مومن، تاریخ شناس همدانی و مؤلف کتاب انقلاب اسلامی در همدان نقل می کندکه: در حوادث سال41و42 که شروع نهضت امام خمینی(نهضت اسلامی) است شاهد برپایی،یادبود و عزاداری ها هستیم و همچنین مواردی که درباره انجمن های ایالتی و ولایتی روی داده است.نمونه بارز شدت این تحرکات در مسجد جامع همدان و پس از سخنرانی کوبنده آیت ا... شهید مدنی است که در سخنرانی آن روز اولین مخالفت صریح علیه رژیم در قالب یک نطق کوبنده ایراد می‌شود، در آن سخنرانی اعلام می شود هر فردی که در این زمینه توجه نکرده و تنبلی کند باید پاسخگو باشد.اعلامیه روحانیون همدان و حضور شهید باهنر در همدان»در همین زمان است که مدرسه فیضیه قم مورد حمله قرار می گیرد که در همدان روحانیان و اصناف مختلف اعلامیه ای بلند بالا خطاب به مراجع و امام صادرو ضمن اعلام همدردی حرکات رژیم را محکوم می کنند.این نامه یا تلگراف توسط محمدابراهیم درفشی، حاج جواد نوریان و افراد دیگر جمع آوری و با امضای تلگرافی آیت ا... آخوند به قم فرستاده می‌شود.ورود آیت ا... شهید باهنر در محرم 42 به همدان و سخنرانی قرای او و آقای وافی در مسجد جامع، مسجد میرزاتقی و دیگر مساجد همدان منجر به دستگیری شهید باهنر شد اما با تجمع مردم در مقابل شهربانی همدان، آنها ناچار به آزادی وی می شوند که شهید باهنر پس از آزادی بلافاصله همدان را شبانه به مقصد تهران ترک می کنند.اولین دستگیری در همدان در سال 1337همزمان با شکل گیری سازمان اطلاعات امنیت یا ساواک انجام می شود که در آن سال آیت ا... هاشمی رفسنجانی طلبه ای جوان بود و با حضور در همدان و ایراد سخنرانی شدیدی در مورد تحولات عراق در کشور ایران دستگیر و به پادگان همدان منتقل شد که با میانجی گری آیت ا... سیدنصرا... بنی صدر و آیت ا... آخوند آزاد شد.
مسجد میرزا تقی همدان مبارزان بسیاری را در انقلاب تربیت کردباهدایت آیت ا... مصطفی هاشمی مبارزینی چون علی آقا محمدی، سید کاظم اکرمی و مشتاق با همکاری هم کتابخانه ای با نام خِرَد در مسجد راه اندازی می کنند و عضو گیری از دانشجویان و دانش آموزان از همان زمان آغاز می شود.البته نباید از تأثیر تبعید و حضور میر خلیل نقدی از تبریز به همدان غافل شد چرا که شاکله پرورش افرادی چون اکرمی و مشتاق در کلاس های درس این معلم بوده است. گروهی از همافران مسلمان و مبارز پایگاه نوژه همدان که فعالیت خود را از سال ۱۳۵۳ با تأسیس این مسجد و برقراری نماز جماعت و نماز عید فطر آغاز کرده بودند ، ازطریق ارتباط با حجت الاسلام رضوانی ، در متن انقلاب قرار گرفته و با روحانیون همدان ارتباط یافتند. این فعالیت ها در قالب پخش اعلامیه ها، سخنرانی ها و تجهیز و تسلیح مبارزان و تدارک تظاهرات و راهپیمایی ها سازماندهی می شد. هم اکنون مساجدی مانندمسلم ابن عقیل هنرستان باحضور بقیه السیوف جنگ تحمیلی،مسجدجامع باموسسه آفتابگردان ومسجدعباس آبادبا امامت سیدحسن فاضلیان ازجمله مساجد پیشتاز انقلابی همدان به حساب می آیند.
مساجد خدا را تنها کسانی آباد می کنند که به خدا و روز قیامت ایمان دارند و نماز برپا می کنند و زکات می دهند و جز از خدا نترسیده اند. امید است آنان از هدایت یافتگان باشند(التوبةآیه 18 ).در دارالمومنین ودارالمجاهدین استان همدان سرجمع 1799 مسجد وجود دارد که ازاین میان 401مورد آن شهری و 1398 مورددیگر در روستا ها قرار دارند. درمرکز استان کمی بیش از300مسجد فعال است ازمجموع مساجد مذکور701مسجد دارای امام جماعت ثابت هست،به مفهوم دیگر61./.مساجد استان فاقد امام جماعت ثابت می باشند،این درحالی است که استان 3537روحانی ملبس دارد، ازطرفی نیز 2823طلبه درحال تلمذ داردیعنی جمعا6360معمم وطلبه هم استانی  داریم به عبارت دیگر برغم 1065 مسجد روستای فاقدامام جماعت ، سرانه  هرمسجد استان تقریبا 2روحانی وجوددارد این ممکن به برکت انقلاب اسلامی ومدیریت شایسته 16حوزه علمیه استان محقق گردیده است. 
درسال1392بدستور ایت ا...محمدی امام جمعه ونماینده محترم ولی فقیه بنای مبارک شورای رسیدگی به امورمساجداستان بادبیری حجت الاسلام حسنی حلم گذشته شد،متعاقب آن اواخرسال گذشته 1396 ایشان این شورا را به مرکز تبدیل کردند، اکنون مرکز رسیدگی به امور مساجداستان به ریاست معظم له درطول یکسال فعالیت موفق گردیده علاوه برتصویب وابلاغ اساسنامه، ساختار وشرح وظایف را تدوین نموده و به 16دستگاه ذیربط اعلام نماید.مرکز رسیدگی به امورمساجد استان همدان در نظر دارد براساس طرح از پیش طراحی شده مجمع بسیجیان،مسجد تراز انقلاب اسلامی را مطابق منویات حضرت امام ومقام معظم رهبری در افق 1400 را تحقق بخشد، درهمین راستا الزامات آن را در استقلال مرکز، استقرار6 رکن ضروری مساجدشامل امام جماعت راتب باحکم نماینده ولی فقیه دراستان، هيأت امنای منتخب ازسوی نمازگزاران، مریدیاخادم، پایگاه مقاومت بسیج، کانون فرهنگی وهيأت ویژه حسینی مستقر درمسجد به انجام رساند. لذا شیوه نامه های انتخاب ارکان فوق تهیه شده وبرای این منظور در عرض یک سال گذشته 70 امام جماعت باحکم نماینده ولی فقیه وامام جمعه محترم منصوب گردیده ،15 هيأت امنای منتخب تغییریافته،10 فرمانده پایگاه مقاومت با همکاری سپاه جابجا گردیده اند. درطول یکسال گذشته مرکز رسیدگی به امور مساجد با همکاری نهادهای دست اندرکارموفق به استقلال مکانی وجاری ساختن تشکیلات کاری لازم شده برای گسترش مشارکت فعالیت های دینی واجتماعی مساجد، الگوی محلی ومنطقه ایی ساختن فعالیت اماکن مقدس را در 8نقطه مرکز استان پیش گرفته است. به همین منظور کارگروهای  متعدد هيأت امنا، امامان جماعت، فرماندهان پایگاه های مقاومت مساجدو... تشکیل شده است.سرکشی به 150مسجد شهرستان همدان منتج به تدوین شناسنامه آنان گردیده واحیانا حل اختلافات جاری شده، دفاتر وائمه جمعه محترم شهرستان های استان با حکم رسمی نماینده ولی فقیه مامور انجام ایجاد مرکز رسیدگی به امور مساجد درحوزه استحفاظی خود شده اند.
کار توجیهی درشورای اداری شهرستان هابه پایان رسیده وعلاوه برهمه اینها فایلی درسایت نماینده ولی فقیه تحت عنوان مرکز سیدگی برای ارتباط دهی مساجد طراحی گردیده است.درسال جاری اولین نشست تخصصی بررسی مساجداستان در دانشگاه امام حسین(ع)تهران برگزار شد.
ودر ادامه برای کسب تجارب بیشتر درمعیت نماینده ولی فقیه کاروانی از ائمه جمعه شهرستان های استان و برخی از مدیران اجرایی از نمایشگاه تخصصی مرکز رسیدگی به امورمساجد تهران بازدید به عمل آوردند ودر ملاقاتی باحجت الاسلام علی اکبری منصوبی حضرت آقا مذاکراتی صورت گرفت. بالاخره برای خودگردانی ودرآمدزایی پایدار برای مساجد ازسوی شورای شهر همدان 60متر مرکز تجاری بانقشه وپروانه رایگان برای مساجد ازنظر اعضای محترم شورای شهرمرکز استان مصوب شد.
موانع وچالش های پیش رو 
 ■ نبود ردیف اعتبار مالی برای فعالیت مرکز وفقدان بودجه برای ساخت ومرمت ونگهداری مساجد
■ تعدد نهادها ودستگاه های متولی مسجد و موازی کاری های مکرر یا جزیره ای عمل کردن آنان
■ عدم مدیریت واحد ومتمرکز درمساجدو بی سروسامانی حسابرسی های مالی
■ اختلافات گسترده ارکان مسجد بایکدیگر
■ فقدان برنامه ریزی متولیان برای مراسم های اجرایی ودلایل جوان گریزی 
■ عدم ساماندهی مناسب منابع نیروی انسانی مساجد بویژه ائمه جماعت
■ فقدان نظامنامه آموزشی برای متولیان مساجد
■ فقدان آئین نامه های پرداختی وبیمه نامه های درمانی برای متولیان مساجد
■ عدم استفاده از تجهیزات فرهنگی و هنری رایانه ای و نرم افزاری روز
■ عدم استفاده ی درست از کتابخانه های مساجد
■ نبود امکانات مناسب فرهنگی و رفاهی ، تاسیساتی و ... در سطح مساجد
■ عدم کارشناسی قوی و کاردان جهت بازآفرینی نقشها و کارکردهای مساجد و به روز کردن آن 
■ نبود اطلاعات جامع از وضعیت مساجد
■ بهداشت ونظافت نامناسب مساجدوجانمای نامناسب تر برای زنان نیمی ازپیکره جامعه
■ روش و شیوه‌های نامناسب تبلیغ و دعوت به مسجدومنبر
■ سوء استفاده های جناحی وحزبی شخصیت هاوگروه هاواحزاب سیاسی ازمساجد
■ وجود لوازم عبادی وکتب قرآن وادعیه ومهرها وسجاده و... بسیار نامناسب درمساجد
18-وسایل واسباب سرمایشی وگرمایشی نامناسب
19-سرویس های بهداشتی کثیف ودور از دسترس سنین مختلف
20-عدم دسترسی وتربیت مکبرین وموذنین،قاریان ومداحان ویژه مسجد

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com